Katalog for Juleauksjonen 2019

Fransk konsollur i hvit og sort marmor med ornamenter i forgylt bronse, signert P. Lesperut & Fils a `Paris`. (H:46/B:30)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Bartmannskrukke i saltglasert steingods, 1700-tallet. (H:31cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Et par barokk alterstaker, forsølvet, 1700-tallet. (H:53cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Speil i valnøtt, 1700-tallet. (166x75cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Speil med konsollbord, 1800-tallet. (237/84cm)
Tilslag : 11.000 kr
Kirkeskulptur i eik forstillende kardinal, Frankrike 1600/1700-tallet. (H:92cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Spillebord i valnøtt med brodert innlegg i platen, Chippendale-stil. (70x90cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Vase, Porsgrunds Porselænsfabrik, sign. (H:46cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, eiernavn og dat. 1826. (Ø:15cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.700 kr
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1700-tallet. (Ø:16cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, utvendig drikkevers og dat. 1774. (Ø:27cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Et par kandelabre i messing. (H:54,5cm)
Tilslag : 2.200 kr
Øløse i bjekerot med sølvmontering, utydl. stemplet, 1700-tallet.Tilh.: Frøise, Ole Frøise f. 1730, Gausdal. (Ø:24)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Morter i messing, 1700/1800-tallet. (H:17cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.000 kr
Et par glass "Nøgen jomfru", Nøstetangen. (H:18,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Klunkeflaske, Norge. (Sprekk.) (H:29,5cm)
Tilslag : 2.000 kr
Brennevinsanker i glass formet som tønne, 1800-tallet. (L:19cm).
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Saltkar i lyseblått glass med hvit munningsrand, Gjøvik. (Ø:6,5cm H:5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Karaffel blått glass med benhvit spiral, Gjøvik. (H:19cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Herrebøe tedåse, riflet korpus, blåmalt dekor, malersignatur Albert Lobech, virksom perioden 1758-63. Proveniens: Stubljan Herregård, Porselensrommet, Ingier slekten. (H:12cm)
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 60.000 kr
Drikkekanne i tinn med gravert dekor, Søren Christian Kahn, Drammen ca. 1760. (H:22cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Drikkekanne i tinn, Berent Grønning, Bergen 1787. (H:19cm)
Tilslag : 5.500 kr
Drikkekanne i tinn, Torstein Bendiksen Lund, Christiania 1759-1786. (H:20cm)
Vurdering: 4.000 kr
Ferahan, Iran ca. 1920. (Slitasje.) (300x155cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kerman, Iran 1930-1940. (216x137cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Eske med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1832. (L:30cm)
Tilslag : 10.000 kr
Stettefat, trehvitt med svidekor, 1700-tallet. (H:13cm/Ø:24,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.900 kr
Ullkurv, trehvit med svidekor, Telemark 1800-tallet. (62x49cmx49cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 4.600 kr
Hjørneskap med fyllinger i dør og sidefelt, trehvitt, 1700-tallet. (86x47cm)
Tilslag : 6.000 kr
Kanne med orig. malt malt og skåret dekor, eiernavn og dat. 1840, Trøndelag. (H:55cm)
Tilslag : 15.500 kr
Kirkelysekrone i messing med 6 lysarmer, barokk-stil. (45x50cm)
Tilslag : 2.200 kr
Et par lyskjold i drevet messing, 1800-tallet. (45x50cm)
Tilslag : 14.000 kr
Lyskrone i forgylt metall med prismer, 24 lysarmer, tidl. 1900-tallet. el. montert. (H:117cm)
Tilslag : 5.500 kr
Fat i fajanse, sign. Maurgard, Rouen ca. 1720. (L:46cm)
Tilslag : 2.500 kr
Prismelysekrone, Belle Époque. Proveniens: Restaurant Wivex tilknyttet Tivoli i København. (145x85cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
8 stk. høyryggede stoler, barokk.
Vurdering: 15.000 kr
Kashan
Teppe, Kashan, Iran 1930-1940. (205x130cm)
Vurdering: 6.000 kr
Kelim, ca. 1920. (312x150cm)
Tilslag : 4.400 kr
Sendingskurv med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1818. (H:37cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, innvendig og utvendig drikkevers, dat. 1741. (Ø:49,5cm)
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 165.000 kr
Servise i porselen "Saksisk blomst" bestående av 11 suppeasjetter (23cm), 13 suppeasjetter (25,5cm), 17 sideasjetter (17,5cm), 8 middagsasjetter (23cm), 18 middagsasjetter (25,5cm), 2 serveringsboller (20,5cm), 3 terriner med lokk (28cm, 2x28,5cm), fiskefat (60cm), 2 ovale serveringsfat (50cm) og sausenebb (22cm), Royal Copenhagen.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Speil med forgylte detaljer, sent 1700-tallet. Proveniens: Moer gård i Ås. (136x55,5cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Karaffel, Hurdal eller Nøstetangen 1780-1800. (H:18cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Et par armstoler med skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk. Proveniens: prestegården i Vågå.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Spillebord, 1700-tallet. Proveniens: prestegården i Vågå (70x94cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Hengeskap med origmalt dekor, Peder Aadnes skole.(H:101x84x29cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Turkamansk teppe, "Chowal" (200x165cm)
Shireki Afshar. (243x148cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Speil, skåret og forgylt, rokokko, Danmark 1700-tallet. (137x61cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Et par lysestaker i messing, barokk, 1600-tallet. (H:21cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
Laup med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1849. (H:45cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1822. (Ø:33cm)
Tilslag : 2.700 kr
Butelje i grønt glass, 1700-tallet. (H:20cm)
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Kjenge med skåret dekor, dat. 1744. (L:35cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Vippespeil med kineserier, 1750-60. Proveniens: Trondhjem (72x44cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Lommeurstativ med skåret og malt, dat. 1829. (H:23cm)
Tilslag : 8.000 kr
Kashkai, ca. 100 år. (180x123cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Teppe, Bidjar kelim, ca. 100 år. (266x136cm)
Vurdering: 8.000 kr
Løvekrus i bjerk. (H:24cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Hengeskap med orig. malt dekor, Hallingdal 1800-tallet. (80x90cm)
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 44.000 kr
Smørstaup med orig. malt dekor, 1800-tallet. (H:23cm)
Vurdering: 1.800 kr
Tilslag : 1.800 kr
Skrin med orig. rosemaling, eieirinitialer og dat. 1852. (19,5x37x19cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Teppe, Uzbekistan, ca. 1850, restaurert. (156x106cm)
Tyrkisk bønneteppe, ca. 1930. (215x135cm)
Vurdering: 3.000 kr
Kittil O. HAUKJEM
(1774-1859)
Kiste med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1808. (76x107x63cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Kiste med orig. maling, eiernavn Ole Hasen, dat. 1831. (40x61x38cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.200 kr
Gotisk lysestake i messing/bronse (H:15cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Gulvur med orig. skåret og malt dekor, Oppdal sent 1700-tallet. (H:195cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Åkle, Vestlandet 1700/1800-tallet (188x115cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Bjørn BJAALID
(1791-1859)
Kannestol med orig. malt dekor. (216x167,5x55cm)
Vurdering: 50.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
Spinnestol med orig. maling, 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Fat I tinn, O. J. Holm Bergen 1770. (Ø:42cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Fat i tinn, T.B. Lund, Christiania 1759. (Ø:40cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Hengeskap med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1846. (83x53x21cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
Tutkanne med svidekor, 1700-tallet. (H:35cm)
Tilslag : 3.000 kr
Nahavand, Iran. (283x201cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 7.200 kr
Hamadan (277x216cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Sendingskurv med orig. rosemaling, 1800-tallet. (33x37,5x37,7cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Kanne i bjerk, skåret dekor med løve, 1700-tallet. (Tut mangler.) (H:22,5cm)
Tilslag : 4.800 kr
Embrik BÆRA
(1788-1876)
Hengeskap med orig. malt dekor, eiernavn: Christian MedchelSen dat. 1840. (118x87x36x37cm)
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 78.000 kr
Sponeske med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1860. (L:25cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Sendingskurv med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1835. (Ø:46,5cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Brystmelktrøys i tre med skåret dekorert dekor, Nordheimsund, 1700-tallet. (L:14cm)
Tilslag : 5.500 kr
Lysestake i messing, sent 1600-tallet. (H:21cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Balusterbord med oval plate, trehvitt, 1700-tallet. (150x80x78cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Gobelin "Kongelig audiens" 1600-tallet (ca.280x200cm)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Staskniv i tre og sølv laget av Ragnar Johansen. (L:25cm for kniv i slire)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Framskap med orig. maling, 1800-tallet. (193x110cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Et par dører med orig. malt dekor, 1800-tallet. (156x60cm)
Tilslag : 10.000 kr
Kommode i valnøtt, ca. 1780, trolig Lombardia, Louis XVI. (82x64x116cm)
Vurdering: 6.000 kr
Speil i mahogni med gjennombrutt dekor i oppstykke, England 1700-tallet. (96x45cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Speil, skåret dekor med forgylling, 1700-tallet. (80x49cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Dragkiste, 1700-tallet. (107x118x54cm)
Tilslag : 2.500 kr
Notestativ i mahogni, 1800-tallet. (H:131,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Kåpestake i messing, barokk.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
6 stk. stoler med orig. rødmaling, gustavianske.
Tilslag : 6.500 kr
Kiste med orig. rosemaling, eiernavn: Ragnhil Svens Datter og dat. 1886. (65,5x102x55cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Høyrygget stol med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
"Butler´s tray" i mahogni. (75,5x86x53,5cm)
Tilslag : 15.500 kr
Hengeskap med orig. rosemaling, eiernavn og dat. 1870. Tomas ØysteinssonLuraas (Moen), far til Ola Tomasson Moen. (108x75,5x24cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 44.000 kr