Katalog for HØSTAUKSJONEN 2020

343
343
Serveringsfat og 10 tallerkener, mrk. KPM. (L:50/Ø:24cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
344
344
Høyrygget stol, sortmalt med gyllenlær, barokk.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag: 2.000 kr
345
345
Prismekrone. (H:118cm)
Vurdering: 8.000 kr
346
346
Spisebord i mahogni med messingdetaljer "Five pedestal dining-table" (H: 73cm B: 134cm L: 91cm x 2 + 91cm x 2 + 46cm x 3) Total lengde: 502cm
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag: 48.000 kr
347
347
Stol samt et par barnestoler, rester av orig. maling, 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 2.100 kr
348
348
Bondebord, trehvitt. (188x88x62cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 1.500 kr
349
349
2 stk. lysestaker i jern på trefot, 1800-tallet. (H:17/19cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.200 kr
350
350
Fuglemater i klart glass med benhvit spiral, ant. England 1800-tallet. (H:18cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 3.600 kr
351
351
Karaffel i blått glass med benhvit spiral, Gjøvik 1810-1830. (H:20cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
352
352
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko.
Tilslag: 11.000 kr
353
353
Bartmannskrukke, 1700-tallet. (H:17cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 600 kr
355
355
Simon GATE JONSSON
(1883-1945)
Jardiniere i glass med slepet dekor, "Paradis", sign. (L:24cm)
Vurdering: 10.000 kr
356
356
Berndt FRIBERG
(1899-1981)
Vase i keramikk, sign. (H:21cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 10.500 kr
357
357
Erik PLØEN
(1925-2004)
Vase i keramikk. (H:21cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 4.000 kr
358
358
Wilhelm KÅGE
(1889-1960)
Stettebolle på lav stett, "Argenta". (H:12cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 2.200 kr
359
359
Kay BOJESEN
(1886-1958)
Skulptur i tre, "Elefant". (13x20cm)
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag: 1.200 kr
360
360
Erik PLØEN
(1925-2004)
Vase i glasert keramikk. (H:60cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag: 15.000 kr
361
361
Hans J. WEGNER
(1914-2007)
Skjenk i teak og eik, kryssede ben, designet av Andreas Tuck, Danmark, ca. 1950. (127x168x44cm)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag: 41.000 kr
362
362
Arne JACOBSEN
(1902-1971)
Stol i sort skinn, "Egget".
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 26.000 kr
363
363
Fritz HANSEN
(1847-1902)
Krakk i stål og skinn, PK33. (34x53cm)
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag: 11.500 kr
364
364
Fredrik A. KAYSER
(1924-1968)
Stol i teak, "Krysset",tegnet for Rastad og Relling tegnekontor.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 10.600 kr
365
365
Vase, sign. -84. (H:16,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.400 kr
366
366
Settbord i teak, 3 stk., Erling Sivesind møbelfabrikk. (45x43x43/49x60x50/57x51x46cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 4.500 kr
367
367
Gorm LINDUM
Sofabord, Tranekær, Denmark #1645. (55x117x58cm)
Tilslag: 3.000 kr
368
368
Blt. "Komposisjon", sign. 88. (32,5x37cm)
Vurdering: 3.000 kr
369
369
Andreas SCHNEIDER
(1861-1931)
Vase i keramikk. (H:32cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 3.000 kr
370
370
Torbjørn AFDAL
(1917-1999)
4 stk. stoler i teak med sorte skinnputer for Bruksbo, Nesjestranda møbelfabrikk.
Tilslag: 5.000 kr
371
371
Philippe STARCK
(1949-)
8 stk. stoler, "Costes", Driade.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
400
400
Drikkekanne i 13 1/4 sølv med drevet dekor, innlagt mynt i lokket. (H:26cm/1.500g)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 17.000 kr
401
401
Sennepskrukke i sølv med forgylt innsats, Peder Christensen Beyer, mester i Bergen 1774-1808. (H:10cm/187g)
Tilslag: 3.000 kr
402
402
Beger i sølv myntet med kokosnøtt, skåret dekor med medaljonger inneholdende portretter av Elisabeth I, Katharina II og Paul I, Russland. (H:14cm)
Tilslag: 8.000 kr
403
403
Tekanne i sølv, trolig 1700-tallet, fullstemplet. (H:9,5cm/410g)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 4.500 kr
404
404
"Plat-de-menage" i sølv. (H:24cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 4.400 kr
405
405
Sjokoladekanne i sølv med sidehåndtak i sort tre, Lois-seize ca. 1790, Hinrich David Rieck, Itzehoe i Slesvig 1776-1808. (H:21cm/600g)
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
406
406
Fajansekrus med lusterdekor, "Prospekt over Christiania", lokk i sølv med innlagt mynt, Jan Imanuel Meyer, mester i Bergen 1823-32, (H:18cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
407
407
Krus i porselen, Kangxi, montert med sølvlokk, innlagt forgylt medalje av "Fredrik den store", eierinitialer og dat. 1793, Jacob Steen, mester i Oslo 1756, fullstemplet. (H:20,5cm)
Vurdering: 12.000 kr - 14.000 kr
Tilslag: 36.000 kr
408
408
Fiskespade i sølv, mester Nils Larsen Hougaard (1752-73). (L:33cm/187g)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 3.400 kr
409
409
Tumling i sølv med delvis forgylling, gravert dekor med eiernavn og dat. 1710, mesterstemplet IPS. (H:5cm/99g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 22.000 kr
410
410
Kandisskål i sølv, oval og knekket form, Engelbret Knudsen Møller, mester i Trondheim 1769 og Oldermann 1797. Eiermonogram for slekten Asbøll i Sør-Trøndelag. (L:13cm/122g)
Tilslag: 12.500 kr
411
411
Stettebolle i sølv, København 1916. (H:22cm/Ø:28,5cm/920g)
Tilslag: 4.400 kr
412
412
Bordklokke, kvadratisk ramme i forgylt sølv med rosenkvarts, fullstemplet hoffjuveler Asprey, London 1913, inventar nr. 123313. Angivelig gitt i gave av Dronning Maud til generalkonsul Frank Dillingham. (10x10cm)
Tilslag: 8.500 kr
413
413
Bonbonnier i 925s forgylt sølv med emalje, David-Andersen. (H:5,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 4.500 kr
414
414
Bordur i forgylt 925s med speilemalje på guilliche-bunn, urverk sign. JTC nr. 12957, Louis Tissot Eie, Geneve 1885-1925, Christiania ca. 1910. Har angivelig tilhørt Gustav Åkerhielm (1863-1929), kammerherre for Oscar II. (H:8,2cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
415
415
Et par rokokko saltkar i sølv med innv. forgylling, mester Mathias Schleges, Neersen 1734-1804, Tyskland ca. 1770, medfølgende et par spadeformede skjeer. (Ø:8,3cm/272g)
Tilslag: 3.000 kr
416
416
Luktevannshus i sølv med drevet dekor og delvis forgylling, Jens Jacob Beckman, mester i Skien 1781-1798. (H:8cm/41g)
Vurdering: 7.000 kr - 10.000 kr
Tilslag: 20.000 kr
417
417
Tedåse i sølv, Anders Erichsen Hind, mester i Bergen 1727-1742. (H:10,1cm/128g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 10.500 kr
418
418
Kåse i sølv, mesterstemplet IG. (L:11,7cm/47g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 4.100 kr
419
419
Sukkerklype i sølv med drevet og gravert dekor, Jacob Steen, mester i Oslo 1797-1804, årsstemplet 1800. (L:15cm/55g)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 2.000 kr
420
420
Agnus Dei i forgylt sølv med orig. kjede. (L:55,5cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 7.000 kr
421
421
Gustav GAUDERNACK
(1865-1914)
Brosje i sølv og emalje. (Ø:5,6cm)
Tilslag: 5.600 kr
422
422
Et par ørepynt i 18k gult gull med fasettslipte smaragder omkranset av 14 brilliantslipte diamanter. For hull i ørene. (H:0,9cm/1,6g)
Tilslag: 8.000 kr
423
423
Tvillingring i 18k hvitt gull fattet med 2 brilliantslipte diamanter hver på 0,4ct, Hoffjuveler Karl Anderson. (Str.53/2,5g)
Tilslag: 17.000 kr
424
424
Ring i 18k hvitt gull fattet med en stor 6ct fasettslipt safir og 22 brilliantslipte diamanter, fransk mester og kontrollstempel. (Str.58/11,6g)
Tilslag: 21.000 kr
425
425
Brosje i gult gull med miniatyrmaleri på elfenben, tilhørende armlenke også i gull. Eiernavn og dat. 1854. (H.5,2cm/L:17,8cm/74,5g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 16.000 kr
426
426
Collier med 50 kulturperler (Ø:0,7mm) og lås i 18k gult gull fattet med 6 brilliantslipte diamanter, 6 fasettslipte rubiner og perle, stemplet OL. (L:43cm)
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
427
427
Ring i 18k hvitt gull med 44 diamanter på totalt 0,4ct og 20 fasettslipte rubiner. (Str.49/5,7)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
428
428
Et par ørepynt, Art Deco, i 18k hvitt gull og platina fattet med 2 baguettslipte aquamariner og 28 diamanter. Skrulås. (H:3cm/10g)
Tilslag: 18.300 kr
429
429
Kjede i 14k gull med 186 brilliantslipte diamanter og 242 safirer og lås med perle samt matchende ørepynt med 2 cabochonslipte safirer hver på ca. 1ct, 14 diamanter og 14 fasettslipte safirer, mesterstemplet. (L:42cm/Ø:1,2cm/42g)
Vurdering: 30.000 kr - 35.000 kr
Tilslag: 40.000 kr
430
430
Brosje i gult gull og sølv montert med 2 old-cut brillianter på totalt 1,1ct, en old-cut brilliant på 0,35ct, 4 old-cut brillianter på totalt 0,65ct, 7 old-cut brillianter på totalt 0,50ct samt 96 roseslipte diamanter. Takst 1994: Kr. 60.000. (H:6,5cm/22,5g)
Tilslag: 27.000 kr
431
431
Beger i sølv med gravert våpenskjold, Petter Brun, mester i Bergen 1694-1720. (H:7cm/67g)
Tilslag: 26.000 kr
432
432
Et par saltkar i sølv med innv. forgylling, Michael Blytt, mester i Bergen 1816-1839, fullstemplet Bergen 1819. (L:8,7cm/129g)
Tilslag: 5.500 kr
433
433
Drikkekanne i sølv med drevet og gravert dekor, Jørgen Grip, mester i Bergen 1722-1748. Våpenskjold: Ekteparet Peder Leganger (presteslekt fra Sogn) og Anne Christine, født Blix. Familien Blix er svensk, men dette er en norsk familiegren. (H:21,5cm/988g)
Vurdering: 100.000 kr - 120.000 kr
434
434
Tumling i sølv med gravert dekor, eierinitialer og dat. 1682, Trondheimstype. (H:4,7cm/48g)
Tilslag: 5.500 kr
435
435
Drikkekanne i sølv med drevet og gravert dekor, innlagt reisethaler "Christian VI 1733", Michel Michelsen Rømer, mester i Christiania 1707-1743. (H:21cm/1.311g)
Vurdering: 120.000 kr
436
436
Sukkerskrin i sølv med drevet dekor, delvis forgylling, fullstemplet Russland 1872. (L:19cm/427g)
Tilslag: 4.600 kr
437
437
Rokokko sjokoladekanne i sølv, innv. forgylling, mesterstemplet TK samt kontrollstempel, 1700-tallet. (H:17cm/290g)
Tilslag: 3.200 kr
438
438
Tekanne i sølv, barokk, Jacob Fredriksen Brun, mester i Oslo 1725-1780, ca. 1730-40 jfr. Gullsmeder i Christiania 1924, s. 154. (H:12cm/316g)
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag: 60.000 kr
439
439
Bryllupsstaup i sølv, gravert dekor dekor med løv, fullstemplet Christopher Desingthun, mester i Bergen 1802, guardein Christen Hoff. (H:14cm/158g)
Tilslag: 5.000 kr
440
440
Drikkekanne i sølv med drevet dekor, Byvåpen Lübeck. (H:17cm/785g)
Tilslag: 24.000 kr
441
441
Sylvia STAVE
(1908-1994)
Coctailshaker, forsølvet. (H:20cm)
Tilslag: 2.300 kr
442
442
Kaffe- og teservice i sølv bestående av tekanne med brenner, kaffekanne (H:30cm), melkemugge, sukkerskål og brett. (5.430g)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag: 23.000 kr
443
443
Jardiniere i 830s med drevet dekor, Aase, Bergen. (L:42,5cm/1.800g)
Tilslag: 10.000 kr
444
444
Grete PRYTZ KITTELSEN
(1917-2010)
Vase i sølv med speilemalje, unikat. (10x17,5x7,2cm)
Vurdering: 50.000 kr
Tilslag: 80.000 kr
445
445
Thorbjørn LIE- JØRGENSEN
(1900-1961)
Mokkaservise i sølv med speilemalje bestående av kanne (H:13,5cm), sukkertopp og fløtemugge, David-Andersen.
Vurdering: 60.000 kr
446
446
Punsjøse i sølv med skaft i sort tre, utydl. stempler, 1700-tallet. (L:37cm/85g)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag: 2.000 kr
447
447
Sigaretui i sølv med gravert dekor, fullstemplet Bergen. Inskripsjon: Til erindring Francis Sinclaire. (L:14cm/97g)
Vurdering: 4.000 kr
448
448
Sukkerdrysse i sølv, urneformet med gravert guirlander-dekor, Louis XVI, sent 1700-tallet. (H:20,5cm/202g)
Tilslag: 3.700 kr
449
449
Barokk vinbeger i sølv med rikt drevet blomsterdekor, hanker formet som englehoder, innlagt mynt i bunnen, "Ferdinand av Østerike og Salzburg 1667", by- og mesterstempel Johannes Kilian, Augsburg 1666-1697. (H:6,5cm/232g)
Tilslag: 8.500 kr
450
450
Kaffekanne i sølv, Andreas Røymand f. Moss 1745, mester i København 1774-1791, bystempel 1785, guardein Christopher Fabritius (bror av Jens Røymand, gullsmed i Moss 1764-1794). (H:29cm/913g)
Tilslag: 12.000 kr
451
451
Anheng med kjede i 18k hvitt gull fattet med en 1ct brilliantslipt diamant og 32 mindre diamanter. (L:36,5cm/9,5g)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag: 22.000 kr
452
452
Gilbert ALBERT
(1930-2019)
Ring i rav med barokk perle i 18k gult gull. (Str.55, delvis justerbar/19g)
453
453
Anheng med kjede i 18k hvitt gull med 2ct facettslipt smaragd og 12 brilliantslipte diamanter på totalt 1ct, mester R.J. (L:45cm/3,3g)
Tilslag: 14.501 kr
454
454
Et par ørepynt i platina med perler og 8 brilliantslipte diamanter på totalt 0,5ct. For hull i ørene. (Perle Ø:9,3mm/H:3cm/5,9g)
Tilslag: 9.500 kr
455
455
Ring i 18k gult gull med 7 safirer. Takst 2016: Kr. 20.000. (Str.54cm/15,3g)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 5.200 kr
456
456
Ring i 18k gult gull med malakitt. (Str.59/19g)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 3.800 kr
457
457
Ring, Art Deco, i platina med 1,2ct oval safir og 14 brilliantslipte diamanter på totalt 0,4ct, Sverige. (Str.58,5/4,4g)
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
458
458
Anheng i 14k gult gull med ametyst og 7 diamanter på totalt 0,07ct. (H:4,5cm)
Tilslag: 6.000 kr
459
459
Colllier i ametyst med lås i 18k gult gull fattet med fasettslipte ametyster og 14 orientalske perler, mesterstemplet HD. (L:46cm)
Tilslag: 3.000 kr
460
460
Brosje, Art Deco, i 14k hvitt gull med 9 store brilliantslipte diamanter, 114 mindre diamanter og 22 carreslipte smaragder, mesterstemplet AT, 1920-tallet. (L:6cm/12,8g)
Vurdering: 35.000 kr - 45.000 kr
Tilslag: 42.000 kr
461
461
Flakong i grønt glass med montering i gull. Tilhørende orig. etui. (H:8cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
462
462
Lommeur med chatelaine i 18k hvitt og gult gull, Louis-seize, medaljong med friermotiv tilskrevet Andreas Blytt, Bergen, urkasse sign. Monnier a`Paris, Alexandre Monnier, urmaker 1784-89. (Ø:3,7cm/L:21,7cm)
Tilslag: 11.500 kr
463
463
Dobbelkapslet lommeur i 14k gult gull. (Ø:5,2cm)
Tilslag: 6.500 kr
464
464
Lommeur i 14k gult gull med lenke. (Ø:5,1cm/Kjede L:26cm)
Tilslag: 8.000 kr
465
465
LONGINES
Dobbelkapslet lommeur i 14k gult gull. (Ø:5,3cm)
Tilslag: 6.500 kr
466
466
Beger i sølv, Bagge Lauritzen, mester i Strømsø/Brager 1683-1714. (H:6,6cm/93g)
Tilslag: 26.000 kr
467
467
Tumling i sølv med delvis forgylling, gravert dekor med eierinitialer, Jacob Michelsen Steen, mester i Bergen 1722-1740. (H:4cm/Ø:7,7cm/55g)
Tilslag: 17.000 kr
468
468
Beger i sølv med gravert dekor, Hans Pedersen Honningdal, mester i Ålesund ca. 1742-1772. (H:5,6cm/41g)
Vurdering: 5.000 kr
469
469
Tedåse i sølv, mester trolig Henrich Holtemann Steen, guardein Jens Kahrs 1744-1765, fullstemplet Bergen 1756. (H:9,8cm/75g)
Vurdering: 12.000 kr
470
470
Drikkekanne i sølv med drevet dekor, klo på kuleben, innlagt Christian VI portrettmedalje i lokket, innv. perlemål, Peter Christian Dorenfeldt, mester i Trondheim 1749-1772. (H:18,5cm/670g)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
471
471
Sukkerdrysse i sølv med drevet og gravert dekor, Lars Hansen Storm, mester i Christiania 1771-1779. (H:19cm/272g)
Vurdering: 15.000 kr - 18.000 kr
Tilslag: 13.000 kr