Katalog for JULEAUKSJONEN 2020

Speil, skåret med forgylling, rokokko, 1700-tallet. (78x38cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Vase
Vase med malt dekor, Porsgrund porselensfabrik, sign. (H:62cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Speil hinterglas
Speil i hinterglassteknikk, Italia 1800-tallet. (70x50cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Salongbord
Salongbord, forgylt med marmorplate, 1700-tallet. (77x95x58cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Stol
Stol med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko, 1700-tallet.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Veggur
Veggur i nøttetre med porselen og forgylte bronsedetaljer, 1800-tallet. (60x26cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
MARINEMALER
Skuteportrett i hinterglass
Hinterglass, skuteportrett "Richard Corden Capt. H.M. Poulsen 1853". (55x71cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 31.000 kr
Kart
Kart, Aggerhusiensis, Iohannis Baptistæ Homanni 1729. (47x55cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Urne i fajanse
Urne i fajanse, Delft, sign. Lambertus van Vernkrohn, virksom 1691-1721. (H:53cm)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
KONTINENTAL SKOLE (1700-tallet)
"Kristus på korset"
Hinterglass "Kristus på korset", usign. (41x33cm)
Tilslag : 2.800 kr
Opp. "Maria med Jesusbarnet"
Opp. "Maria med Jesusbarnet", usign. (102x70cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Kirkefigur
Kirkefigur, polykromt malt med delvis forgylling, 1700-tallet. (H:80cm)
Vurdering: 8.000 kr
Løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerkerot, 1800-tallet. (H:22cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Sukkerskål
Sukkerskål i klart glass, 1700-tallet. (H:5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 5.000 kr
Flaske
Flaske i grønt glass, 1750-60. (H:21cm)
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Potpourrikrukker
Et par potpourrikrukker i blått glass med slepet dekor, Hurdal. (H:33cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 72.000 kr
Punsjebolle
Punsjebolle med lokk, blått glass, Gjøvik. (H:17cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Karaffel
Karaffel, Nøstetangen. (H:18cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Billedvev
Billedvev, Sverige tidl. 1800-tallet. (72x52cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Krutthorn
Krutthorn, skåret dekor med motivene: Syndefallet og Daniel i dragehulen på den ene siden og scene fra en folkevise på den andre, Aust-Agder 1720-1740. (L:15cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Kiste/kisteskrin, Hallingdal, Embrik Bæra. (62x40x38cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Kiste med orig. rosemaling, eiernavn Ole Eriksen, dat. 1831. (62x92x56cm)
Tilslag : 7.000 kr
Kubbestol
Kubbestol med skåret dekor, 1700-tallet. (H:76cm)
Tilslag : 3.000 kr
Speil med skåret og malt dekor, 1700-tallet. (40x25,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Kannestol
Kannestol med skåret dekor med tekst og dat. 1814. (183x120x46cm)
Vurdering: 20.000 kr
Drikkekanne
Drikkekanne med skåret og malt dekor, Gudbrandsdalen 1700-tallet. (H:25,5cm)
Vurdering: 8.500 kr - 9.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
Mangletre
Mangletre med skåret og malt akantusdekor, 1800-tallet. (L:77cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Konsollbord
Konsollbord, skåret gjennombrutt dekor med marmorplate, gustaviansk. (93x93x42cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Spillebord
Spillebord i mahogni med intarsia, 1800-tallet. (76x100x100cm)
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 13.500 kr
Gulvur av Thomas Delasalle, London
Gulvur i mahogni med spilleverk, kannelerte søyler med bronsebeslag, Tho De Lasalle, London, sent 1700-tallet. Proveniens: Christian Langaards samlinger. (215x45x28cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Platestaker
Et par platestaker i messing, 16/1700-tallet. (17cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Veggskjold
Et par veggskjold i kobber med drevet dekor, "Den norske løve", ant. 17/1800-tallet. (42x58cm)
Vurdering: 12.000 kr
Skrin i messing
Skrin i messing, barokk. (L:23,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
"Flora Danica" servise
5 kopper med underskål samt fat i "Flora Danica", Royal Copenhagen.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Glass, Gjøvik
Glass i grålig glas med støpt fot, Gjøvik 1790-1815. (H:10,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Karaffel
Karaffel, Hurdal el. Gjøvik, 1790-1830. (H:20cm)
Vurdering: 3.500 kr
Tilslag : 3.400 kr
Kåpestake
Kåpestake i messing, barokk. (H:24cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Ølbolle med rester av orig. innvendig og utvendig drikkevers, dat. 1743. (Ø:27cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Fantestake
Fantestake, 1800-tallet. (H:20cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.600 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, drikkevers og datering 1613, laugsarbeide. (Ø: 40cm)
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 110.000 kr
Kashan
Teppe, Kashan, ca. 1930-40, slitasje. Proveniens: Christian Langaards samlinger. (415x310cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Gashghai
Gashghai kelim. (291x89cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Primstav
Primstav. (L:66cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 25.500 kr
Skatoll
Skatoll med overskap, sort med gull, rokokko, 1700-tallet. (225x110x44cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 42.000 kr
Ølbolle med malt dekor, utvendig drikkevers og dat. 1770. (Ø:44cm)
Vurdering: 6.500 kr - 7.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Bomme
Bomme med detaljer i ben, 1800-tallet. (26x65x33cm)
Vurdering: 3.000 kr
Armstoler
2 stk. armstoler, Louis XVI.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
Sendingskurv
Sendingskurv med orig. malt dekor, dat. 1861. (H:36cm)
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
Hylle
Hylle med orig. maling, eiernavn og dat. 1810, ant. Numedal. (77x62cm)
Vurdering: 6.000 kr
Lysestaker
Et par lysestaker i messing, England 1700-tallet. (H:20cm)
Tilslag : 2.800 kr
Vugge
Vugge med orig. malt dekor, dat. 1869. (98x50x50cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Dragkiste
Dragkiste, orig. malt dekor med kineserier, 1700-tallet. Proveniens: Christian Langaards samlinger. (128x92x52cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 31.000 kr
Kaffekjele
Kaffekjele i kobber, 1800-tallet. (H:42cm)
Vurdering: 1.200 kr
Form i kobber
Form i kobber med tilhørende lokk, 1800-tallet. (L:34cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.200 kr
Kashgay
Kashgay kelim, Iran. (175x134cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Tabriz
Teppe, Tabriz, Iran ca. 1950, ull på silkerenning. (206x145cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Salmebokhylle
Salmebokhylle, rokokko, 1700-tallet. (90x75x15cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
Skjenkekar/båtmodell
Skjenkekar med rester av orig. rødmaling, båtformet, 1800-tallet. (L:20cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 3.400 kr
Hengeskap
Hengeskap med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1827, Hol i Hallingdal. ant. Elling Tomasson. (83x104x42cm)
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 52.000 kr
Ølhøne
Ølhøne med rester av orig. maling og skåret dekor, eierinitialer og dat. 1763. (L:23,2cm)
Tilslag : 35.000 kr
Skap med intarsia
Skap i valnøtt med rik intarsia, Holland 1700-tallet. Proveniens: Christian Langaards samlinger. (200x150x53cm)
Tilslag : 38.000 kr
Thaulow vase
Vase, Thaulow mod. 209, motiv Flagg, Porsgrund porselensfabrik. (H:63cm) Litt; Josef Halvorsen/Kjell Erik Larsen "Gammelt Porsgrund" tilsvarende avbildet s. 12.
Vurdering: 50.000 kr
"Quimper"
Servise i fajanse, "Quimper", France, bestående av 14 tallerkener (23cm), 12 tallerkener (17cm), 4 dype tallerkener samt diverse deler, totalt 74 deler.
Tilslag : 7.500 kr
Kinesisk figur
Figur i glasert keramikk, "Kriger", Ming, Kina 1600-tallet. (H:39cm)
Tilslag : 4.200 kr
Urne
Urne i porselen med lokk, Chieng Lung 1736-1796. (H:53cm)
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Boller i porselen
Et par boller i porselen, Kina, Qing-dynastiet. (Ø:29cm)
Tilslag : 3.600 kr
Røkelsekar
Røkelsekar i bronse, Kina 1800-tallet. (Ø:46cm/H:23cm)
Tilslag : 6.000 kr
To kinesiske skåler
To skåler i "Shadow Celadon"-porselen, Song-dynastiet 1126-1279. (Ø:16cm/H:5,5cm)
Tilslag : 3.500 kr
Urne
Urne i porselen med grønn glasur med dragemotiv, stemplet Yong Zheng. (H:21cm)
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Gashghai
Gashghai kelim. (166x109cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
Karabagh
Karabagh teppe, ca. 1940. (265x157cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Kåpestake
Kåpestake i messing. (H:14cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Et par stoler
Et par stoler i eik, England 1700-tallet. Proveniens: Christian Langaards samlinger.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Et par speillampetter
Et par speillampetter, gustavianske, Stockholm sent 1700-tallet. (73x33cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 44.000 kr
Slirekniv
Slirekniv, montert med nysølv, gravert dekor, mrk. Pedersen. (L:22cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 3.000 kr
Slirekniv
Slirekniv med skåret arkantusdekor. (L:23cm)
Vurdering: 4.500 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Slirekniv
Slirekniv i bjerkerot med beslag i nysølv. (27cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Slirekniv
Slirekniv i bjerkerot med beslag i nysølv. (L:19cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Slirekniv
Slirekniv i nysølv, siselert dekor, Toten. (L:22cm)
Tilslag : 3.200 kr
Dobag
Teppe, Dobag, Tyrkia (129x80cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.900 kr
Kashgay
Teppe, Kashgay, moderne, Iran. (315x249cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Speil, skåret og forgylt, Tyskland sent 1700-tallet. (H:132cm)
Tilslag : 4.200 kr
Bord
Bord med orig. maling på understell og trehvit plate, 1800-tallet. (77x101x69cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Ølbolle med orig. rosemaling, Telemark 1800-tallet. (Ø:22cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.600 kr
Framskap
Lite framskap med orig. maling, eierinitialer og dat. 1859, Vest-Agder. (175x97x52cm)
Tilslag : 7.500 kr
Trefigur ku
"Premieku" malt og skåret i tre, tidl. 1900-tallet. (L:19cm)
6 stoler
6 høyryggede bondestoler, trehvite, 1700-tallet.
Tilslag : 10.000 kr
Løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1800-tallet. (H:24cm)
Tilslag : 6.500 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, utvendig drikkevers: "Drik men Dog med maade saa kan Du vente Hands Naade", 1800-tallet. (H:20,4cm/Ø:23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Kjenge
Kjenge med rester av orig. maling, 1800-tallet. (L:30cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Ølbolle med orig. rosemaling, utvendig drikkevers og dat. 1835. (Ø:36cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Skulptur
Skulptur i bronse med detaljer i elfenben, Art Deco, utydl. sign. (H:38cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Shirvan Perepedil
Teppe, Shirvan Perepedil, 1900-1920, nye kanter og frynser. (126x88cm)
Tilslag : 2.500 kr
Shirvan Kaukasus, antikk. (155x109cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Antikk torso
Khmer antikk torso. (H:48cm)
Tilslag : 8.000 kr
Kar i terrakotta
Kar i terrakotta, pre-columbiansk. (H:25cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Kar i terrakotta
Kar i terrakotta med malt dekor, pre-columbiansk. (Ø:18/H:12cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Bolle i keramikk
Bolle i keramikk med malt dekor, pre-columbiansk. (Ø:14cm/H:7,2cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Neolittisk urne
Neolittisk urne i keramikk med malt dekor. (H:44cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr