Katalog for HØSTAUKSJONEN 2021

Lysekrone
Lysekrone i bronse med prismer, Belle Époque, Frankrike tidl. 1900-tallet. (H:120cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Englefigur
Englefigur i skåret og malt tre, barokk.(L:55cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Englefigur
Englefigur i skåret og malt tre, barokk. (H:40cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Karaffel
Karaffel i glass med zirater og bringebær, Gjøvik. (H:21cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Lanterne
Lanterne i klart glass, oppheng i jernblikk, Nøstetangen el. Hurdal. 1750-1770. (H:55cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 56.000 kr
Chrystal Dessert
Vinglass "Chrystal Dessert", gravert dekor med våpenskjold, klar spiral i stetten, ant. Nøstetangen 1700-tallet. (H:20cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 52.000 kr
Snusdåse
Snusdåse i bjerk, likeknekket form med skåret dekor i akantus, 1700-tallet. (L:12,5cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Einskilsbolle
Einskilsbolle med orig. malt dekor, utvendig drikke vers og dat. 1884. (Ø:11,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Pengekiste
Pengekiste i eik, rikt jernbeslått, 1700-tallet. (34x51x36cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Bokskap
Bokskap "Boulle-stil" med støpte detaljer i forgylt bronse. Frankrike sent 1800-tallet. (106x79x35cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Skrivebord
Skrivebord i valnøtt med skinninnlegg i platen. (80x109x67cm) Messingplakett i en av skuffene med påskriften: "To IDA BJORN-HANSEN, A Symbolic Tribute For Six Months of Devotion and Compassion For A Tribal Singer, Love YELLOW ROSE, 9 October 1969". Norske Ida Bjørn-Hansen var forlovet med den amerikanske sangeren og skuespilleren Eddie Fisher, nr 4 i rekkefølgen av Elizabeth Taylors ektemenn. Gitt i gave fra Fisher til Bjørn-Hansen. Proveniens: Ida Bjørn-Hansen.
Vurdering: 8.000 kr
Bolle "Trønderkeramikk" dat. 1851. (Ø:33cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 3.400 kr
Vanntank 1693
Vanntank i kobber, drevet dekor med eierinitialer og dat. 1693. (H:50cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Båndvev
Båndvev med skåret og malt dekor, 1800-tallet. (H:18,3cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.600 kr
Drikkekanne/løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerkerot, 1700-tallet. (H:22cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Stoler
6 stoler i mahogni,Georg III.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Hjørneskap/hylle
Hjørneskap/hylle med gjennombrutt front, orig. maling, 1800-tallet. (117x50x36cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tallerkener
3 stk Tallerkener, "Flora Danica", Royal Copenhagen (Ø:29cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Champagnekjøler
Champagnekjøler i porselen, "Flora Danica", Royal Copenhagen. (H:17,5/Ø:18,5cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Tilslag : 10.000 kr
Mathias ORTMANN
(1692-1757)
Kommode
Kommode i valnøtt med forgylte detaljer, kobberstukket orig. etikett med følgende tekst: "Hos Sr M. Orthmann boende udi Gotters Gaden bliver alle Sorter Cabinet og Snedker Arbeide forfærdiget for en Civiel Pris i København" (93x110x60cm) Proveniens: Grieg, Hop Bergen.
Tilslag : 115.000 kr
Lysekrone
Lysekrone i bronse med prismer, Belle Époque, Frankrike tidl. 1900-tallet. (H:125cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Tallboy
"Tallboy" i mahogny, George III, England ca. 1780. (188x105x50cm)
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Kåpestake
Kåpestake i messing, barokk. (H:21cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Kåpestake
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Speil i valnøtt, skåret og forgylt, rokokko. (54x25,5cm)
Tilslag : 7.500 kr
Kaminur
Kaminur i brennforgylt bronse, Devaulx, Paris 1800-tallet.(45x30x13cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Kommode
Kommode i mahogni, 1700-tallet. (81x106,5x57cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Gulvur
Gulvur i mahogni, skive i messing med månefase, Edward Billington, Leeds.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Spisebord
Spisebord i mahogni, Irland tidl. 1900-tallet. (H:75cm/Ø:182+75cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Ølbolle med orig. maling og vers, datering 1786. (Ø:49cm)
Vurdering: 30.000 kr
Butt
Butt med skåret akantus dekor, 1800-tallet. (H:18cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.800 kr
Kelimteppe
Teppe, Kelim, Tyrkia ca. 1930 (221x148cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Orientalsk teppe
Teppe, Kashan Kourk, Iran tidlig 1900-tallet restaurert, slitasje (199x132cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Tebord
Tebord, 1700-tallet. (73x97,5x57,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Kiste med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1835, ant. Torkjell Knutson Svarteberg Gåsterud, Hallingdal. (29x56x34cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Tutkanne
Tutkanne, lagget med orig. maling, 1800-tallet. (H:28cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Stor premieku
Stor premieku i skåret og malt tre, tidl. 1900-tallet. (H:29cm)
Tilslag : 26.000 kr
Premieku
Premieku i skåret og bemalt tre, tidl. 1900-tallet. (H:18cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Portalhylle
Portalhylle med orig. maling, 1800-tallet. (88x80x25cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Kaminur
Kaminur i mahogni, Samuel Marsh (1761-1818). (53x32x16cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Speil, rokokko
Speil, skåret og forgylt, rokokko, Danmark 1700-tallet. (H:92cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Ovnskrakk
Ovnskrakk med skåret dekor, rokokko, 1700-tallet. (34,5x65x33cm)
Tilslag : 14.500 kr
Huseske
Huseske med karveskurd, orig. maling, Vestlandet 1800-tallet. (L:15,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.300 kr
Stoler
4 stoler, sengustaviansk.
Tilslag : 5.000 kr
Trøys
Trøys i bjerk, 1700-tallet. (L:22cm) Proveniens: Grieg, Hop Bergen.
Tilslag : 25.000 kr
Kelimteppe
Teppe, Kelim, Tyrkia ca. 1940 (325x195cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Kelimteppe
Teppe, Kelim, bønneteppe Tyrkia ca. 1920-30 (160x116cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Ølhøne
Ølhøne, skåret fjærdrakt og innvendig rosemaling, 1700-tallet. (L:25cm) Proveniens: Arne Gurholt.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, utvendig drikkevers og dat. 1818. (Ø:25cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, utvendig drikkevers og dat. 1833, Vestlandet. (H:15/Ø:25cm)
Tilslag : 3.200 kr
Bord, renessanse
Bord i eik med skåret dekor, renessanse, 1600-tallet. (77x136x77cm)
Tilslag : 11.500 kr
Bolle
Bolle i porselen med gul glasur, utvendig og innvendig dragedekor, GuangXu (1875-1908) (H:15/Ø:27,5cm)
Tilslag : 3.000 kr
Terrakottafigur
Polospillerske i terrakotta, trolig Han dynastiet. (H:23/L:33/H.m.plint:30cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Buddha
Buddha på en trone, brennforgylt, China ca. 1900. (H:30cm)
Vurdering: 2.500 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Vase
Vase "Famille-verte" Guangxu (1880-1909). (H:43cm) Skader.
Tilslag : 3.600 kr
Bord
Sidebord i rosentre med skåret dekor, Kina sent 1800-tallet. (95x188x47cm)
Tilslag : 5.000 kr
Servise
Kaffe og teservise i porselen bestående av, kaffekanne, 2 tekanner, vannkanne, fløtemugge, 2 tedåser, 2 kandisskåler med lokk, 6 fat, 20 kopper med underskåler. Kina Chieng Lung 1736-1796. (H:24cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Stort lysskjold
Stort lysskjold i drevet messingblikk, 1700-tallet.
Tilslag : 7.000 kr
Kannestol
Kannestol med skåret dekor med tekst og dat. 1814. (183x120x46cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
Kommode
Kommode i mahogni, 1700-tallet. (82x108x55cm)
Tilslag : 8.500 kr
Ovnskrakk
Ovnskrakk med skåret dekor, sent 1700-tallet. (45x77x41cm)
Tilslag : 15.500 kr
Bergens stoler
Et par høyryggede stoler i bøk, rokokko, Bergen 1700-tallet.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 29.000 kr
Silver table
"Silver table" i mahogni, England ca. 1760. (77x77x51cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Chaise longue
Chaise longue i bøk med rikt skåret dekor og rotting i setet, Frankrike ca. 1750, Louis XV. (101x135x68cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
Enjelas teppe
Teppe, Enjelas Iran, ca. 1930 (198x137cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Hjørneskap
Hjørneskap med fyllinger i dør og sidefelt, trehvitt, 1700-tallet. (115x81x55cm)
Tilslag : 3.600 kr
Ovn 1793
Ovn med krakk, Hassel Wærk 1793. (116x61x33cm)
Vurdering: 25.000 kr
Kongeovnen
"Kongeovnen" tegnet av Henrik Bull, relieff av Kong Haakon VII og dronning Maud utført av Lars Utne, Kværner Brug 1905/06. (146x62x41cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Salongbord
Salongbord i mahogni med rik intarsia, Holland 1800-tallet. (H:67/Ø:97cm)
Tilslag : 6.000 kr
Langbord
Langbord, 1800-tallet. (74x228x82cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Balusterbord
Balusterbord, barokk, Toten 1700-tallet. (73x132x85cm)
Tilslag : 8.500 kr
Stoler
Et par høyryggede stoler, skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Potteskjuler
Potteskjuler i porselen, sign. Porsgrunn Porselesfabrik (H:27cm)
Tilslag : 9.000 kr
Tablet
Tablet med skåret og malt akantusdekor, Orkdal 1800-tallet. (100x62x16cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
LOUIS VUITTON Koffert
Koffert, Louis Vuitton Alzer 80, Monogram Canvas med skinn og messingdetaljer. No 927256 (52x80x26cm) Bruksslitasje, mangler innerbrett, bagasjetag og nøkler. Påmontert filtknotter.
Vurdering: 15.000 kr
LOUIS VUITTON Koffert
Koffert, Louis Vuitton Alzer 80, Monogram Canvas med skinn og messingdetaljer, 3 nøkler. No. 982594. (52x80x26cm) Bruksslitasje, mangler innerbrett og bagasjetag. Påmontert filtknotter.
Vurdering: 15.000 kr
Arne JACOBSEN
(1902-1971)
Stoler
'Syveren', model 3107, Et sett på seks stoler i cognacfarget anilinlær.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 37.000 kr
Hermann BONGARD
(1921-1998)
Vase
Vase i grønt glass, sign.-55, Hadeland. (H:11cm)
Tilslag : 6.500 kr
Erik PLØEN
(1925-2004)
Vase
Vase i keramikk, sign. (H:34cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Vase
Vase, sign. -79. (H:15cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Vase
Vase, sign. -76. (H:24cm)
Tilslag : 5.000 kr
Simon GATE JONSSON
(1883-1945)
Jardiniere
Jardiniere i klart glass med slepet dekor, "Paradis", sign. (L:24cm)
Tilslag : 10.500 kr
Sverre PETTERSEN
(1884-1959)
Bolle
Bolle i klart glass med etset dekor "Stiliserte dansende figurer" sign. 1931, Hadeland. (H:21cm) Litt: Art Deco, Funkis, Scandinavian Design, Widar Hallén (red), 1977, Illustrert side 31.
Tilslag : 21.000 kr
Hans HEDBERG
(1917-2007)
Egg
Egg i keramikk, sign. (H:9cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Hans HEDBERG
(1917-2007)
Egg
Egg i keramikk, sign. (H:11cm)
Vurdering: 4.000 kr
Hans HEDBERG
(1917-2007)
Smykkeskrin
Smykkeskrin i keramikk, sign. (11x12,5x8cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Erik PLØEN
(1925-2004)
Vase
Vase i keramikk, sign. (H:28cm)
Tilslag : 6.500 kr
Bjørg HAUGEN
Vase
Vase i keramikk, sign. (H:27cm)
Vurdering: 2.000 kr
PATEK PHILIPPE
PATEK PHILIPPE Dobbelkapslet lommeur i 14K gult gull, No. 182000. Mrk. m. forhandler på urskiven: Alf Lie. (Ø:51mm) Original eske. Mangler sekundviser og glass.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
OMEGA
OMEGA "Automatic" herre-armbåndsur i gult gull og stål, svart lærrem. (Ø:35mm)
Tilslag : 5.000 kr
LONGINES
LONGINES, herre-armbåndsur i stål, manuelt opptrekk, brun lærrem, 1948. Type 23715/102 Serie 7618382 (Ø:33mm)
Vurdering: 10.000 kr
MAURICE LACROIX
MAURICE LACROIX "Pontos, Petite Second" stål, manuelt opptrekk, svart lærrem. 2011. AP-74458. (Ø:43mm) Original eske og garantikort. Som ny.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
BREITLING
BREITLING "Aventure Seawolf", titan, automatikk. 2003. Ref. E.1737018/B640. (Ø:44mm) Original eske og dokumenter.
Vurdering: 25.000 kr
JOE RODEO
JOE RODEO "Rodeo Master", Model JJM80 Sceleton diamond watch, stål med 2.2ct diamanter, automatic, tre remmer. (Ø:455mm) Original eske og dokumenter.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
GRAHAM
GRAHAM "Chronofighter", stål, automatikk, med brun lærrem. 2001. Ref. 2CFAS No. 0026. (Ø:42mm) Originale dokumenter.
Vurdering: 35.000 kr
CHAUMET
CHAUMET "Class One", stål, date, automatic, gummi lenke (ny). 2014. Serie. 626-5021. (Ø:38mm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
ROLEX
ROLEX "Precision", stål, manuelt opptrekk, med svart lærrem og spenne i hvitt gull, 1944. Type 4367, Serie 287256. (Ø:34mm)
Vurdering: 40.000 kr
ANONIMO
ANONIMO "Militare Automatico", stål, svart urskive, first edition. 2010. Serie. 8150. (Ø:43mm) Original eske og garantikort.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
BULGARI
BULGARI ring i 18K hvitt gull "Zero 1/4 band" (53/12,5g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Karaffeloppsats
Karaffeloppsats i sterling sølv, innsatser i klart glass med skjærslepet dekor, fullstemplet London 1869. (H:43cm)
Tilslag : 14.000 kr