Katalog for JULEAUKSJONEN 2021

Kaminur
Kaminur i valnøtt, Thomas Pace, London. (H:46cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Bolle
Bolle i overfangsglass, sign. Daum Nancy. (14,7cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
André DELATTE
(1887-1953)
Vaser
Et par vaser i overfangsglass, sign. Nancy, Frankrike. (H:45,5cm)
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Buffet "Boulle"
Buffet med glass i dører "Boulle", Frankrike sent 1800-tallet. (113x188x47,5cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Ambar
Ambar med skåret og malt dekor, 1800-tallet. (H:30cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Drikkekanne/løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1700/1800-tallet. (H:24cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Sendingskurv
Sendingskurv med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1880. (H:31,5cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Kåpestake
Kåpestake i messing, barokk. (H:23,3cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Skriveskrin
Skriveskrin med skåret og malt dekor, eierinitialer og dat. 1730. (H:20,5cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Mangletre
Mangletre med skåret og malt dekor, dat. 1669. (L:58cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
Einskilbolle
Einskilsbolle med orig. maling, eierinitialer og dat. 1831. (Ø:7,2cm)
Vurdering: 2.000 kr
Lanterne
Lanterne i klart glass med jernblikk montering, ant. Nøstetangen el. Hurdal. 1750-1770. (H:47cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Lysestake
Lysestake i blått glass med benhvit spiral i stamme, 1800-tallet. (H:34cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Kaminur
Kaminur i hvit marmor med forgylte bronsedetaljer, Frankrike sent 1700-tallet. (53x34x17cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Tegerkurv
Tegerkurv, Numedal 1800-tallet. (H:40cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Praktvase, Egersund fayancefabrik
Praktvase, Napoleon III. Andreas Motzfeldt for Egersund fayancefabrik. (H:55cm) Litt: Olaf Lorentzen og Thor B. Kielland "A/S Egersunds fayancefabriks co. 1847-1947", avbildet s. 104.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Hylle
Hylle med orig maling, eierinitialer og dat. 1863. (55x66x15cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Lysestake
Lysestake i messing, 1600-tallet. (H:21cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Lysestake
Lysestake i bronse, Holland 1600/1700-tallet. (H:18cm)
Tilslag : 1.900 kr
Kjenge
Kjenge med orig. maling, eierinitialer og dat. 1863. (L:26cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Lysestake
Lysestake i messing, gotisk. (H:13,5cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Gyldenlærstoler
Et par gyldenlærstoler, Barokk 1700-tallet.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Spillebord
Spillebord i eik med intarsia, 1700-tallet. (76x90+2x33,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Tutkanne
Tutkanne med orig. maling og svidekor, dat. 1769. (H:38cm)
Tilslag : 8.000 kr
Høyrygget stol
Høyrygget stol med skåret skjell i rygg og sarg, orig. maling, Trøndelag 1700-tallet.
Vurdering: 6.000 kr
Speil med orig. maling, Ål i Hallingdal, 1800-tallet. (32x26cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Barneskatoll
Barneskatoll med orig. maling, eiernavn og dat. 1859. (59x31x22cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Skrin
Skrin med orig. malt dekor, 1800-tallet.(24,4x29,5x16,5cm)
Tilslag : 3.800 kr
Slirekniv/barnekniv
Slirekniv, skaft i ben med skåret akantusdekor, slire i bukkehorn. (L:14,7cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
"Dølahest"
Figur skåret i tre "Dølahest". (H:18cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
Dør
Dør med påskriften: "O Gud af naade bevare Dette Hus Fra Vaade" og dat. 1845. Begge sider dekorert med rosemalte fyllinger. (151x84cm) Proveniens: Helgeseth Gård, Nedre Eggedal.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Barnestol
Barne- spinnestol med rester av orig. maling, 1800-tallet.
Tilslag : 4.200 kr
Kaminur
Kaminur i brennforgylt bronse "Les Georgiques Leneide", Frankrike 1800-tallet. (H:78/B:50cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Kiste med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1794, Herbrand Sata. (86x128x65cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
KONTINENTAL SKOLE (1700-tallet)
Skjermbrett
Skjermbrett med malt dekor. (170x260cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Tilslag : 9.000 kr
SYDAMERIKANSK SKOLE 1700/1800-tallet
St. Josef
Opl. "St. Josef" usign. (79x56cm)
Tilslag : 8.000 kr
Konsollbord
Konsollbord, forgylt og med marmorert plate, 1700-tallet. (76x45x83cm) Komplimenteringer.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Speil, forgylt, Régence, Frankrike 1700-tallet. (105x59cm)
Teppe
Teppe, Abusson-stil. (300x240cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Prismelysekrone
Prismelysekrone, 12 lysarmer for stearinlys, 1800-tallet. (H:95cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Speil, Gustaviansk
Speil, forgylt, Gustaviansk. (93x56cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Kommode
Kommode i valnøtt, Danmark 1700-tallet. (116x122x60cm)
Tilslag : 10.000 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, Louis-seize, Danmark ca. 1780. (166x56cm)
Tilslag : 5.000 kr
Teppe
Orientalsk teppe med rosa bunn. (300x390cm)
Tilslag : 3.200 kr
Teppe
Teppe, Hereke, silke brosjert med metalltråd, sign. Tidlig 1900-tallet. (175x120cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Dragkiste
Dragkiste, sort med kineserier, 1700/1800-tallet. (56x33x67cm) Sekundært understell.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Kiste trukket med lær, rikt beslått med messing, 1700-tallet. (65x109x55cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Stol, Hallingdal.
Stol på tre ben med orig. maling, eiernavn og datert 11 juli 1842. Malt av Torstein Sand, Hol i Hallingdal.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Stoler
Et par høyryggede stoler med sort maling, senbarokk, 1700-tallet.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Hengeframskap
Hengeframskap med orig. rosemaling, Guttorm Torsteinson Myren (Rekom-Guttorm), Valdres/Hallingdal. (159x116x42cm)
Vurdering: 150.000 kr
Hardingfele
Hardingfele og medfølgende bue. Signert og datert: Aslak T. Hensrud, 1945. L:64 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Drikkekanne/løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1800-tallet. (H:20cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Englefigur
Englefigur i skåret og malt tre med delvis forgylling, 1700-tallet. (L:51cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
Hengeskap
Hengeskap med orig. malt dekor, eieirinitialer og dat. 1797. Innvendig innredet med skuffer. (83x73x26cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Billedvev
Billedvev, fragment. Ull på linrenning, 1600-tallet. "De kloke og de uforstandige jomfruer". (62x150cm) "Da skal himlenes rike være og ligne med 10 jomfruer som tok sine lamper og gikk ut for å møte brudgommen. Men fem av dem var uforstandige og fem kloke" Flamskveving antar vi kom til Skien distriktet gjennom skipskontakt med Holland omkring 1600. Mens andre grener av folkekunsten ble utøvd av menn er tekstiler kvinnens område.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 64.000 kr
Grøtambar
Grøtambar med skåret og malt akantusdekor, eiernavn og dat. 1858. (H:32cm)
Tilslag : 12.500 kr
Ølbolle med orig. rosemaling, drikkevers, eiernavn og dat. 1840. (Ø:22cm)
Vurdering: 12.000 kr
Lysekrone
Prismelysekrone, tidl. 1900-tallet. (H:127cm)
Tilslag : 6.500 kr
Sendingskurv
Sendingskurv med orig. malt dekor, eiernavn og dat. 1881. (H:36cm)
Vurdering: 3.000 kr
Framskap
Framskap med skåret og malt dekor, eierinitialer og dat. 1814. (190x105x39cm)
Vurdering: 90.000 kr - 110.000 kr
Tilslag : 83.333 kr
Et par lysskjold
Et par lysskjold i drevet messingblikk. (H:64cm)
Tilslag : 3.200 kr
Ovn
Ovn, ukjent verk, Fredrik IV, ant. 1702. (65x81x42cm) Litt.: Avbildet i Norsk Jernskulptur bind 1, s. 212, #39.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Speil, 1700-tallet. (50x26cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Spilledåse
Spilledåse i mahogni med intarsia, 1800-tallet. (57x22,5x14,5cm)
Tilslag : 3.000 kr
Serveringsfat
Serveringsfat i tinn, eierinitialer og dat. 1617, Bergen. (62,5x42,5cm) Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Bordlampe
Bordlampe mrk. "Tiffany". (H:30,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
Bordlampe
Bordlampe mrk. "Handel lamps". (H:34cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Stoler
Et par stoler med gjennombrutt dekor, orig. maling, første del av 1800-tallet.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Lysestake
Lysestake i messing, ant. 1500-tallet. (H:22cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Tablet
Tablet med skåret og malt dekor, eierinitialer og dat. 1845. (110x64x19cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Christopher Severin Knag
(1855-1942)
Hjørneskap
Hjørneskap i mahogni med marketeri forestillende "Kystlandskap", ca. 1914. (H:181x78x58cm) Tilsvarende skap i Nasjonalmuseet, se inventar nr.: OK-09021.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
Stettefat
Stettefat, 1800-tallet. (H:11,5cm/Ø:13,5cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.600 kr
Tine
Liten tine med orig. malt dekor, dat. 1809. (L:12cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 3.800 kr
Drikkekanne i tinn
Drikkekanne i tinn, støpt med dekor "Den forlorne sønn" efter stikk av Sebastian Behamschen, utydelig mesterstempel på handen, ant. Tyskland 1600-tallet. (H:20,5cm)
Tilslag : 3.000 kr
Kandelabre
Et par kandelabre i messing, 4 lyspiper, formet som løve og våpenskjold, ant. 1800-tallet. (H:55cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Verftsmodel
Verftsmodell "D/S KONG OSCAR" bygget ved Nylands verksted 1867. L:105cm)
Tilslag : 18.000 kr
Reklameskilt
Reklameskilt "Scandinavian American Line", litografert jernblikk. (78x104cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Kronometer
Kronometer, mrk. I. Iversen, Bergen. Kasse i mahogni og messingdetaljer, medfølgende orginale kontrollsedler. (19x17,5x17,5cm)
Vurdering: 14.000 kr - 16.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Langkikkert
Langkikkert på stativ i mahognikasse, sign. "Gilbert og Co", London før 1806. Skrin inneholder 3 linser. (H:50/L:56cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Sekstant
Sekstant merket John Sevill, Liverpool. Laget for Admiralitet. Brukt av HMS.
Tilslag : 2.400 kr
Kart
Kart "Aggerhusiensis" anno 1729. (46x53cm)
Tilslag : 8.500 kr
Drikkekanne
Drikkekanne i bjerk tidlig 1800-tallet. (H:22cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Spisebord
Spisebord i mahogni, Irland tidl. 1900-tallet. (H:75cm/Ø:182+75cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Skatoll
Skatoll i valnøtt, Holland 1700-tallet. (115x110x60cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Åkle
Åkle, Telemark. (170x125cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
Mangletre
Mangletre med skåret og malt dekor, Gudbrandsdalen, 1800-tallet. (L:75cm)
Vurdering: 1.200 kr
Lysestaker
Et par lysestaker, 1500/1600-tallet. (H:27cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Stettefat
Stettefat i blått glass med hvit munningsrand, ant. Gjøvik. (H:7,5/Ø:21cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Karaffel
Karaffel i grålig glass med skråriller, Hurdal el. Gjøvik. (H:17cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
Drikkekanne
Drikkekanne med skåret dekor "Nissemotiv". (H:20,5cm)
Tilslag : 5.500 kr
Eugène BARILLOT
(1841-1900)
Skulptur
Skulptur i bronse med detaljer i elfenben, "Landsknekt med fløyte", usign. (H:25cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Skive/bordskive
Skive med orig. maling, 1800-tallet. (68x93cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Premieku
Premieku i skåret og bemalt tre, tidl. 1900-tallet. (H:17,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Høvre
Høvre i malt jern, 1700-tallet. (21x25cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Bord
Bord i furu med oval trehvit plate, malt understell, 1800-tallet. (75x143x88cm)
Tilslag : 2.600 kr
GOYARD Wardrobe Steamer Trunk
GOYARD Wardrobe Steamer Trunk, ca.1920. Kuppelformet. Sjablongdekorert Goyardine-lerret med Goyards signaturmønster Chevron. Beslag i messing og håndtak i lær. Innvendig trukket med bomuldslerret, en avdeling med kleshengere og en avdeling med skuffeseksjon, skuffene har lærhåndtak med Goyardstempel. (122x62x55cm) Proveniens: Blanca de Murietta. Bruksslitasje og skader.
Tilslag : 20.000 kr
GOYARD Wardrobe Steamer Trunk
Tilslag : 34.000 kr
LOUIS VUITTON Koffert
Koffert, Louis Vuitton Alzer 80, Monogram Canvas med skinn og messingdetaljer, 3 nøkler. No. 982594. (52x80x26cm) Bruksslitasje, mangler innerbrett og bagasjetag. Påmontert filtknotter.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
LOUIS VUITTON Koffert
Koffert, Louis Vuitton Alzer 80, Monogram Canvas med skinn og messingdetaljer. No 927256 (52x80x26cm) Bruksslitasje, mangler innerbrett, bagasjetag og nøkler. Påmontert filtknotter.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Charles & Ray EAMES
Lounge chair '670'
Lounge chair '670' , kryssfiner, valnøtt og aluminium, trukket i sort skinn, Ed. Vitra Design. Medfølgende uoriginal krakk.
Vurdering: 35.000 kr
Tilslag : 44.000 kr