Katalog for Vårens kvalitetsauksjon

Hankestaup
Hankestaup med karveskurd og svidekor, rester av original maling, med eierinititaler: OESB, og datert 1794, Vestlandet. H:21 cm. Ø:18 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Drikkekanne/løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1800-tallet. H:25 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Grøtambar
Grøtambar med skåret akantusdekor, 1800-/1900 tallet. Ø:27,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Krutthorn
Krutthorn med skåret dekor. L:11,2 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.200 kr
Platestake
Platestake i messing, sent 1600-tallet. H:21 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
Puderstol
Puderstol med skåret skjell i sargen, rokokko. Proveniens: Reder og kunstsamler Jørgen Breder Stang (1874-1950), deretter i arv.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Staup
Staup i bjerk, datert 1792. H:7,5 cm. Ø:7,8 cm.
Tilslag : 3.100 kr
Ølbolle med originalt malt dekor, innvendig drikkevers og datert 1824. Ø: 20 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Lysskjold
Et par lysskjold i messing, 1700-tallet. H: 63 cm.
Tilslag : 14.500 kr
Speil skåret med forgylling og felter i "hinterglass", barokk, Nord-Tyskland. 94x49 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Kollektbøsse
Kollektbøsse med original maling, 1700-tallet. H:15 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Lysestake
Lysestake i messing, gotisk. H:13,5 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Gulvur
Gulvur, kasse med kineserier, skive i messing, signert. Joseph Davis, London. H:241 cm.
Tilslag : 11.000 kr
Bord
Bord "Boulle-type", Frankrike 1800-tallet. 75,5x129x79,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Kommode
Kommode, 1700-tallet. 85,5x120x58 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Armstol
Armstol med skåret skjell i rygg og sarg, 1700-tallet.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Armstol
Armstol med rester av original blågrønn maling, 1800-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Høyryggede stoler
2 stk. Høyryggede stoler med gyldenlær, barokk.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Daniel Joseph BACQUÉ
(1874-1947)
Heroisk gruppe
"Heroisk gruppe" Signert D. Bacque Skulptur i bronse på marmorplint, 61x84 cm. Skade på plinten.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Skrin
Skrin med skyvelokk, original rosemaling, 1800-tallet. 20x31x33 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Kiste med original rosemaling, eiernavn: Christi Larsdatter Aurdahl, datert 1849. 43,5x94x44 cm.
Tilslag : 4.400 kr
Ølbolle med original malt dekor, innvendig drikkevers og datering 1784. H:10 cm. Ø:28 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Kanne
Kanne i bjerk med skåret løve på lokket, 1700-tallet. H:24 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Ølbolle med originalt malt dekor, innvendig drikkevers: "Det kom en nabo i min Gaar kom prof got øll her for dig Staar", datert 1742, Trøndelag. Ø:26 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Speil med skåret og malt dekor, 1700-tallet. 40x25,5 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Kåpestaker
Et par kåpestaker i messing, barokk, 1600/1700-tallet. H:19,5 cm.
Tilslag : 26.000 kr
Løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, signert av Bårdseng, 1900-talelt. H:23 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Eske i valbjørk
Eske i bjerk, 1800-tallet. H:28 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Høyryggede stoler
4 stk. Høyryggede stoler med gyldenlær, skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Kane
Kane i bjerk med skåret dekor, Tinn i Telemark, 17/1800-tallet. H:11,5 cm. Litteratur: Per Gjerder "Norske drikkekar" tilsvarende avbildet s. 221.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 52.000 kr
Grøtambar
Grøtambar med skåret akantusdekor, Sjåk 1800-tallet. H:33 cm. Ø:29 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Skapbord
Skapbord med original maling, eiernavn og datert 1851. 80x84x62,5 cm. H:99 cm.
Tilslag : 7.500 kr
Sendingskurv
Sendingskurv med originalt malt dekor, Os,Trolig Annanias Larson Stønen, tidlig 1900-tallet. 27x39x39 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Skulptur i tre "Vandreren"
"Vandreren" Skulptur skåret i tre, antagelig 1800-tallet. 166x57x57 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Bolle 1862
Bolle i glasert keramikk, malt dekor med datering 1862. Ø:32,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Prismelysekrone
Lysekrone i forgylt metall med prismer, tidlig 1900-tallet. H:104 cm.
Middagservise HEREND
Middagsservise "Fruits and Flowers" bestående av: suppeterrin med underfat (H:28cm/Ø:27cm), fiskefat med rist (61cm), serveringsfat (42x31cm), to stk serveringsfat (32cm), sausenebb (27cm), 11 dype tallerkener (Ø:24cm), 12 tallerkener (Ø:21cm), 12 tallerkener (Ø:25cm), 11 tallerkener (Ø:28cm) i avvikende mønster.
Tilslag : 21.000 kr
Gulvstake
Gulvstake, 1800-tallet. H:122 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Hengeskap
Hengeskap med originalt malt dekor, eierinitialer og datert 1847. 84,5x66,3x26,7 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Langbord
Langbord med original maling, Lom i Gudbrandsdalen, 1700-tallet. 82x320x80 cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Teppe
Teppe, Senneh kelim, semi-antikk. 235x154 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Teppe
Teppe, Afghan. 308x176 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Øltrøys
Øltrøys med originalt malt dekor, datert 1704, Numedal. Ø:42 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Gallionsfigur
Gallionsfigur, "Kvinnebyste", 1800-tallet. H:96 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 62.000 kr
Skrivebord
Skrivebord i valnøtt, England, 1700-tallet. 72x79,5x47 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Jakthorn
Jakthorn i elfenben. L:21 cm. Proveniens: Kjøpt fra Russiske flyktninger fra Petrograd i ca. 1920-22 av Arne Grundt (1886-1975), Per Grundt (1927-2018), deretter i arv.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Krutthorn
Krutthorn i elfenben. L:17,5 cm. Proveniens: Kjøpt fra Russiske flyktninger fra Petrograd i ca. 1920-22 av Arne Grundt (1886-1975), Per Grundt (1927-2018), deretter i arv.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 12.500 kr
Pilkogge
Pilkogge i elfenben 1700-tallet. H:33 cm. Proveniens: Kjøpt fra Russiske flyktninger fra Petrograd i ca. 1920-22 av Arne Grundt (1886-1975), Per Grundt (1927-2018), deretter i arv.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Hengeskap
Hengeskap med original rosemaling, 1838. Trolig malt av Knut Hovde, Tuddal, Telemark. 103,5x74,5x23 cm.
Vurdering: 120.000 kr
Balusterbord
Balusterbord med original maling, Telemark, 1700-tallet. 76x247x101 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Kanne
Kanne i bjerk med skåret dekor, Romsdalen 1600/1700-tallet. H:20 cm. Litteratur: Per Gjerder "Norske drikkekar" tilsvarende avbildet s. 420.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 52.000 kr
Ølbolle med original malt dekor, innvendig tekst: "Nils Olsen Rogstad Til hører Denne Storre Skaal som er malet I aaret Anno 1792, Trøndelag. Ø:28,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Ølbolle med originalt malt dekor, utvendig drikkevers og datering 1760, Trøndelag. Ø:27cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Hengekannestol
Hengekannestol med originalt malt dekor, eiernavn og datert 1856, Hallingdal. 168x112x36 cm.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 62.000 kr
Ølbolle med original rosemaling, innvendig drikkevers og datert 1835. Ø:21 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.900 kr
Hardingfele
Hardingfele og medfølgende bue. Signert og datert: Aslak T. Hensrud, 1945. L:64 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Speil i mahogni med forgylte detaljer, sent 1700-tallet. 168x55 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Armstol
Armstol med gyllenlær, skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Tilslag : 13.500 kr
Tallboy
"Tallboy" i mahogni, tidlig 1800-tallet. 183x106x53 cm.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Dragevase
"Dragevase", Kina, Chien-Long merket, 1800-tallet. Porselen, H:53 cm.
Tilslag : 25.000 kr
Penselvase
Penselvase, Kina, Bitong, 1800-tallet. Porselen, H:15 cm. Ø:19,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Tekanne
"Tekanne" Kina, Famille rose, 1800-tallet. Porselen. H:20 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 2.000 kr
Hestehode
"Hestehode" Kina, Han dynastiet (286 f.Kr.-220 e.Kr.) Terrakotta, delvis bemalt. H:20 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Musiserende kvinner
Et par "Musiserende kvinner" Kina, Han dynastiet (286 f.Kr.-220 e.Kr.). Terrakotta, bemalt. H:22+23 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Stående damer
Et par "Stående damer" Kina, Han dynastiet (286 f.Kr.-220 e.Kr.). Terrakotta. H:17 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Bordlampe i porselen, Kina tidlig 1700-tallet (H: 42cm)
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Kopper på stett
Et par "Kopper på stett", datert 1924, Kina, Republikk periode (1912-1949). Porselen med polykrom dekor i form av to sittende damer og to gutter i en hage, samt et parti dekorert med kalligrafi. H:11 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 10.000 kr
Sittende Guanyin med gutt
"Sittende Guanyin med gutt" Kina, Ming dynastiet (1368-1644). Terrakotta med blå, hvit og aubergin-farget glasur. H:26 cm. Proveniens: Bukowskis, Stockholm. Privat samling.
Vurdering: 10.000 kr
Embedsmann
"Embedsmann" Kina, Ming dynastiet (1368-1644). Terrakotta med grønn glasur. H:42,5 cm. Proveniens: Privat samling.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Tripod / Matkar
Tripod / matkar dekorert med tre duer, Kina, Vår- og høst-perioden (770-476 f.Kr.). Bronse, H:20,5 cm. B:17 cm. Selges sammen med 6 stk. mynter fra samme periode. Proveniens: Carl Kempe (1884-1967). Johan Hultmann (1876-1958). Privat samling, ervervet fra dødsboauksjon etter Hultmann, avholdt i Malmö, Sverige 1959. Privat samling siden 1970-tallet, ervervet fra kjøper på Hultmanns dødsboauksjon.
Vurdering: 150.000 kr
Vase i porselen
Vase, Kina, Sung (960-1279). Porselen. H:6 cm. Ø:14 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Vase porselen
Vase i form av lotusblomst, Kina, Sung (960-1279). Porselen. H:5 cm. Ø:13 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Skål
Skål, Kina, Yu Yao (1107-27 f.Kr.). Porselen. Ø:14,5 cm. Proveniens: Loose, Oslo.
Tilslag : 3.000 kr
Bolle
Bolle, Kina, Sung (960- 1279). Porselen. Ø:16,5 cm. Proveniens: Loose, Oslo.
Tilslag : 2.000 kr
Bolle
Bolle i leirgods med glasert dekor, Trondheim 1600-/1700-tallet. Trolig Thomas Røe. Ø:27 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Bolle i porselen
Bolle, Kina, tidlig 1900- tallet. Porselen. Ø:20 cm.
Tilslag : 9.500 kr
Kinesisk porselen
Lot bestående av 7 tallerkener (Ø:26 cm), 2 dype tallerkner (Ø:26 cm), og 2 ovale fat (L:32 cm). Chieng-Long-stil: Kina 1800- tallet.
Tilslag : 11.500 kr
Buddhistisk løve
"Buddhistisk løve" Tang dynastiet (618-907). Terrakotta, gul glasur med grønne innslag. H:19,5 cm. Proveniens: The Paul R. Wedendal Collection. Privat samling.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Sekretær
Sekretær i mahogni med intarsia, plate i marmor, gustaviansk, Sverige slutten 1700-tallet. 125x121x52 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
Kirkeskulptur
Kirkeskulptur skåret i tre forestillende "St. Joseph" (H:74cm)
Vurdering: 4.000 kr
Teppe
Teppe, Afgahn. 172x126 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Teppe
Teppe, Kashmir. 220x140 cm.
Tilslag : 5.500 kr
Kommode
Kommode i mahogni med forgylte bronsebeslag, empire. 85,5x94,5x51,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Spilledåse
Spilledåse "Fabrique de Geneve", mahogni med intarsia. 64x29,5x30 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
Vippebord
Vippebord i mahogni, England 1700-tallet. H:65 cm. Ø:75 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Speil 1700-tallet. Sekundær forgylling og glass. 109x54 cm.
Tilslag : 3.600 kr
Jernovn
Jernovn, sideplate med motivet: "Christian V mellom velstanden og rettferdigheten". Stukket av H. Staten 1698. Frontstykke med Fredrik V´s monogram, Bærums Værk 1767. 98x45x111 cm. Litteratur.: Norsk jernskulptur, avbildet s. 197.
Tilslag : 15.000 kr
Trøys
Trøys med drikkevers: "I mit hus du ey Bande maa men haeller ud af døren gaa thi Gud han hør det i himerig som baade kan straffe dig og mig", og datert 1760. L:62 cm. Proveniens: Kunstsamler Annie Stang Bergh (1906-1975), deretter i arv.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Jernstake
Jernstake. H:21cm
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Urne
Urne i kleberstein, Gudbrandsdalen 1700-/1800-tallet. H:25 cm. Sekundært lokk.
Vurdering: 6.000 kr
Hengekannestol
Hengekannestol med originalt malt dekor, eiernavn: Ole Ostensen Grogaard, og datert 1830. 150,5x94,8x44 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Bord
Bord i mørkbonet eik med balustre, 1600-/1700-tallet. 80x150,5x82 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Trøys
Trøys med originalt malt dekor, innvendig drikkevers, og datert 1777, Eggedal. Ø:37 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Ett par stoler med skåret skjell i rygg og sarg, 1700-tallet.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Glass Odelberg Junior, Kosta Boda
64 assorterte glass, "Odelberg Junior", 22 stk. vinglass 16 cm, 12 stk. vinglass 13,5 cm, 12 stk. vinglass 14,5 cm, 7 stk. vinglass 15,5 cm, 12 stk. farrisglass 9 cm. Kosta Boda
Vurdering: 18.000 kr
Tilslag : 27.000 kr
Ragnvald EINBU
(1870-1943)
Figurgruppe
Figurgruppe skåret i tre, signert og datert: R. Enebo 1918. H:21 cm.
Tilslag : 5.000 kr
Kubbestol
Kubbestol med skåret og malt dekor, ca. 1900. H:76 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Klaffebord
Klaffebord i eik med malt dekor, ovale klaffer og dreide ben, 1800-tallet.
Vurdering: 5.000 kr
Tallerkenhylle
Tallerkenhylle med original maling, Trøndelag 1800-tallet. 119,5x76x19 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr