Katalog for Vårens kvalitetsauksjon

Søylebord
Søylebord, 1700-tallet. 74x74x104 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Hellebard
Hellebard, smedmerket, fire støtteskinner som går i treverket. Ca. 1550. L:248 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 33.000 kr
Tessak
Norsk brukt Tessak i jern, smedmerket, håndtak med lærkabel og messingbevikling. ant. Ständtler familien, 1500-/1600-tallet. L:96 cm.
Vurdering: 18.000 kr - 22.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Perkusjonsgevær
Perkusjonsgevær, med åttekantet pipe, låsblikk merket OM. Opprinnelig militær jegerrifle. Avdelingsmerker bak på kolben. L:115 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Perkusjonsgevær med bajonett
Dansk M/1848 med Schneider-system. Produsert i 1865 med nummer 164. Pen stand med noe bruksslitasje. Funksjonell og komplett med nummerlik bajonett og pussestang. L:183 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Perkusjonsgevær med bajonett
Dansk M/1848 med Schneider-system. Produsert i 1850 med nummer 546. Pen stand med noe bruksslitasje. Deler av siktemiddelet mangler. Funksjonell med nummerlik bajonett og pussestang. L:183 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Kårde
Kårde, Dansk/Norsk modell, 1828. L: 104,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Kårde
Kårde, Dansk/Norsk modell, 1828. L: 108,5 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Saluttkanon
Saluttkanon i bronse, 1900- tallet. Kanonens lengde: 52 cm, total lengde med lavett: 65 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Oljelampe
Oljelampe i jern for løs veke, modellen er kjent i Norge fra perioden år 800-1200. H:43 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Kåpestake
Kåpestake i messing, barokk. H:21 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Benk
Benk med original maling, 1800-tallet. L:158 cm.
Vurdering: 8.000 kr
113
113
Kart
Kart, Aggerhusiensis, Iohannis Baptistæ Homanni 1729. 47x55 cm.
Tilslag : 9.500 kr
114
114
Thaulow vasen
Vase, Thaulow modell 209, motiv Flagg, Porsgrund porselensfabrikk. H:63 cm. Litteratur: Josef Halvorsen/Kjell Erik Larsen "Gammelt Porsgrund", tilsvarende avbildet s. 12.
Vurdering: 50.000 kr
115
115
Et par stoler
Et par stoler med rester av original maling, sent 1700-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
118
118
Vitrineskap med rik intarsia, Holland 1700-tallet. 228x160x28cm.
Tilslag : 30.000 kr
119
119
Dåpsfat
Dåpsfat i messing med drevet dekor, "Markus og løven". Ø:58 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
120
120
Bernard Howell LEACH
(1887-1979)
Keramikkbolle
Bolle i keramikk, signert BL, og stemplet med Leach Pottery sealmark. Ø:13,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
121
121
Torbjørn AFDAL
(1917-1999)
Spisestuestoler
6 Darby spisestuestoler i palisander og sort lær, for Bruksbo tegnekontor. Produsert av Nesjestranda Møbelfabrikk.
Vurdering: 15.000 kr
122
122
Charles & Ray EAMES
Stol
Stol, "Aluminium group". Formgitt 1958.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
123
123
Kåre BERVEN FJELDSAA
(1918-1991)
Vase
Vase i keramikk, signert: KBF Norway. H:23 cm.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 4.600 kr
124
124
Kåre BERVEN FJELDSAA
(1918-1991)
Vase
Vase i keramikk, signert: KBF Norway. H:19 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 5.500 kr
125
125
Vase
Vase, signert og datert: BM 73. H:26,5 cm. Ø:20 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
126
126
Vase
Vase, signert og datert: BM 71. H:16 cm. Ø13,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
127
127
Torbjørn AFDAL
(1917-1999)
Benk
Benk i palisander med 2 tilhørende puter. 34x120,5x37 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
128
128
Hans HEDBERG
(1917-2007)
Egg
Egg i keramikk, signert: HHg. H:11,5 cm, inkludert stativ i jern.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
129
129
Hans HEDBERG
(1917-2007)
Egg i keramikk
Egg i keramikk, signert: HHg. H:9,5 cm, inkludert stativ i jern.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
130
130
Arne JACOBSEN
(1902-1971)
Stoler
5 stoler modell Oxford, aluminium og sort skinn. Formgitt ca. 1960.
Vurdering: 16.000 kr - 18.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
131
131
Slirekniv
Slirekniv i ben med skåret gjennombrutt akantusdekor, beslag i 13 1/4 sølv, Nilius Marthinius Thune, mester i Drammen 1857-1890. L:24 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
132
132
Tore NODELAND
Slirekniv
Slirekniv med skaft i horn, skåret akantusdekor, beslag i 830s. Blad smidd av Rui. L:20,3 cm.
Tilslag : 8.000 kr
133
133
Slirekniv
Slirekniv med akantusdekor og beslag i nysølv. L:20 cm.
Vurdering: 15.000 kr
134
134
Slirekniv
Slirekniv med skaft i hvalross skåret i gjennombrutt akantusdekor, beslag i 925s. Signert KMK, blad smidd T. Flatebø. L:19 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
135
135
Tore NODELAND
Kniv
Kniv med skaft i valbjørk, skåret slire i lær, beslag i 925s med riksløvestempel. Knivblad stemplet: T.N. L:18 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
136
136
Tore NODELAND
Kniv
Kniv, beslag i 925s med gravert dekor, skåret slire i lær. Blad smidd av Birger A. Bastian. L:21 cm.
Vurdering: 7.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
137
137
Tore NODELAND
Kniv
Birkebeiner kniv i valbjørk med hjelm og beslag i 925s, skåret slire i lær. L:22 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
138
138
Tore NODELAND
Bunadskniv dame
Kniv signert T.N. Staskniv/Bunadskniv for Dame. Håndlaget slire i 925s med håndgraverte akantusroser, flott gravert sølv-plate på opphengs-stroppen i samme stil. Skaftet er utskåret i Elfenben med Olavs-hode og akantusroser, merk at det er «diamanter» i øynene på Olavs-hode. Knivbladet er smidd av Steen Nielsen. Lengde 14 cm.
Vurdering: 22.000 kr
139
139
Tore NODELAND
Bunadskniv
Bunadskniv med skaft i valbjerk, graverte beslag i 925s, slire i lær med akantusdekor, knivblad smidd av Steen Nielsen. L:21 cm.
Vurdering: 9.000 kr
140
140
Tore NODELAND
Kniv
Bunadskniv i Telemarkstil signert T.N. Håndgraverte beslag i 925s. Olavs-hode på knivskaft i 925s. Pautet slire i lær med akantusroser i Telemarkstil. Knivskaft i Valbjerk, knivblad i Damaskmønster, smidd av Steen Nielsen. L:23 cm.
Vurdering: 11.000 kr
141
141
Tore NODELAND
Kniv
Kniv signert T.N. Beslag, holker og plate er håndlaget og gravert i 585 Gull. Pautet slire i lær med akantusroser. Elfenbens-skaft med fantastisk utskjæring av blomster og roser. Damask knivblad, smidd av Steen Nielsen. Lengde 22,5 cm.(20)
Vurdering: 34.000 kr - 37.000 kr
142
142
Tore NODELAND
Kniv
Bunadskniv/staskniv signert T.N. med graverte beslag og plate på opphengs-stroppen. Pautet slire i lær med akantusroser. Valbjerk skaft, utskåret i akantusroser. Bladet er smidd av Steen Nielsen. Premiert kniv fra Dyrsku’n i Seljord 2019. L:23 cm.
Vurdering: 13.000 kr
143
143
Tore NODELAND
Kniv
Kniv signert T.N. Staskniv med graverte beslag og plate på opphengs-stropp i 925s. Pautet slire i lær med akantusroser. Knivskaft utskåret i Elfenben med Olavs-hode på toppen, merk at det er «diamanter» i øynene på Olavs-hode. Blad smidd av J.O. Morka. Lengde 24 cm.
Vurdering: 24.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
144
144
Tore NODELAND
Kniv
Bunadskniv i Telemarkstil, signert T.N. med graverte beslag i 925s. Pautet slire i lær med akantusroser. Skaft i kristtorn, utskåret. Blad smidd av Tore Noddeland. L:20 cm.
Vurdering: 11.000 kr
145
145
Tore NODELAND
Kniv
Bunadskniv i Telemarkstil signert T.N. med graverte beslag i 925s. Både knivskaft og slire er utskåret i Kristtorn. Blad smidd av Tore Noddeland. L:21 cm.
Vurdering: 11.000 kr
146
146
Tore NODELAND
Kniv
Staskniv signert T.N. med graverte beslag i 925s. Slire utskåret i kristtorn, skaft med løvehode utskåret i kristtorn. Blad smidd av Tore Noddeland. L:21 cm.
Vurdering: 11.000 kr
147
147
Tore NODELAND
Kniv
Staskniv signert T.N. med utskåret Olavs-hode i skaftet, i kristtorn. Graverte beslag i 925s, med plate utskåret og gravert som vikingskip på opphengs-stroppen. Pautet slire i lær med akantusroser. Blad smidd av Tore Noddeland. L:22 cm.
Vurdering: 14.000 kr
148
148
Tore NODELAND
Kniv
Staskniv signert T.N. med graverte beslag i 925s. Pautet slire i lær med akantusroser. 2-delt skaft, nedre del i Valbjerk med et Olavs-hode utskåret i Elfenben på toppen, merk at det er «diamanter» i øynene på Olavs-hode. Damask knivblad, smidd av Steen Nielsen. L:22 cm.
Vurdering: 13.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
149
149
Tore NODELAND
Kniv
Bunadskniv/staskniv signert T.N. i Telemarksstil med graverte beslag i 925s. Pautet slire i lær med akantusroser. Skaftet er utskåret med akantusroser i elfenben. Knivblad smidd av Steen Nielsen. L:24 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 13.000 kr