Katalog for Vårens kvalitetsauksjon

350
350
Bernt GRØNVOLD
(1859-1923)
Pike i solskinn
"Pike i solskinn" Signert og datert nede til høyre: Bernt Grönvold 1888. Olje på plate, 39,5x50,5 cm. Utstillet: Kunstnernes hus, Oslo 1932.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
351
351
Carl von HANNO
(1901-1953)
Stilleben med hummer
"Stilleben med hummer" Signert og datert nede til venstre: Carl v Hanno 31. Olje på lerret, 48x50 cm. Bildet er malt på Hidra.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
352
352
Thore HERAMB
(1916-2014)
Landskap med rødt hus
"Landskap med rødt hus" Signert og datert nede til venstre: Th. Heramb 44 Olje på plate, 63x84 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
353
353
Bendik RIIS
(1911-1988)
Landskap
"Landskap" Signert og datert nede på midten: 14 mai 1979 malet.af Kunstmaleren Bendik Riis. Olje på plate, 58,5x76 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag : 33.000 kr
354
354
Richard WARSINSKI
(1937-1996)
Figurkomposisjon
"Figurkomposisjon" Signert nede til høyre: Warsinski. Olje på lerret, 99x74 cm.
Vurdering: 30.000 kr
355
355
Victor SPARRE
(1919-2008)
Nød
"Nød" Signert og datert nede til høyre: Victor Smith 68. Signert, datert og titulert verso. Olje på lerret, 130x97 cm. Utstillet: Kunstnernes hus, Oslo 1968.
Tilslag : 6.500 kr
356
356
Knut RUMOHR
(1916-2002)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Knut Rumohr -87 Olje på lerret, 80x100 cm.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
357
357
Friedrich PERLBERG
(1848-1921)
Bedende araber ved pyramidene, Egypt
"Bedende araber ved pyramidene, Egypt" Signert nede til høyre: F. Perlberg Påtegnet på gammel lapp bak på blindrammen: Beten die Araber an den Pyramiden, (Aegypten). Olje på plate, 71x99,5 cm.
Tilslag : 9.500 kr
358
358
Marcus GRØNVOLD
(1845-1929)
En passiar
"En passiar" Signert og datert nede til høyre: M Grönvold München 1918. Olje på lerret, 64x86 cm.
359
359
John David NIELSEN
(1938-)
Ved bordet
"Ved bordet" Signert nede til høyre: JDN. Olje på lerret, 63x83 cm.
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 19.000 kr
360
360
Kristen HOLBØ
(1869-1953)
Bondestue
"Bondestue" Signert og datert nede til venstre: K Holbö. 45. Olje på lerret, 45x53 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
361
361
Jahn EKENÆS
(1847-1920)
Bondeinteriør, Houge i Gol
"Bondeinteriør, Houge i Gol" Signert, titulert og datert nede på midten: J. E. Houge i Gol Hall. 69. Olje på lerret, oppklebet på papplate, 31,5x38,5 cm.
Tilslag : 8.000 kr
362
362
Erling ENGER
(1899-1990)
Høstlandskap
"Høstlandskap" Signert og datert nede til høyre: Erling Enger -43. Olje på plate, 38x46 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
363
363
Christian KROHG
(1852-1925)
Ved kjøkkenvinduet
"Ved kjøkkenvinduet" Signert nede til høyre C. Krohg Olje på mahogniplate, 42x26 cm.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
364
364
Karl Edvard DIRIKS
(1855-1930)
Seilbåter
"Seilbåter" Signert nede til høyre: Edvard Diriks. Olje på plate, 36,5x50,5 cm.
Tilslag : 4.200 kr
365
365
Oscar WERGELAND
(1844-1910)
Reperatøren
"Reparatøren" Signert og datert nede til høyre: O. Wergeland. 76. München Olje på lerret, 68x55 cm.
Tilslag : 11.000 kr
366
366
Fra Fredriksvern
"Fra Fredriksvern" Signert nede til venstre: Th Holmboe Påtegnet verso, på blindrammen: Fr-værn -1924 Olje på lerret, 66x90 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
367
367
Olav MOSEBEKK
(1910-2000)
Åpent vindu
"Åpent vindu" Signert oppe til høyre: O Mosebekk Olje på lerret, 77x83 cm.
Vurdering: 6.000 kr
368
368
Kjell PAHR-IVERSEN
(1937-)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Kjell Pahr Iversen -78. Olje på papir, 76x55 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
369
369
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Vannbro
"Vannbro" Signert nede til venstre: Frans Widerberg. Litografi, EA III, 80x60 cm. Fra 1982. Pedersen #297.
Tilslag : 6.000 kr
370
370
LINDKJØLEN, ERLING ARVID
(1928-)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Lindkjølen. Serigrafi, 35/45, 90x65 cm.
Tilslag : 1.600 kr
371
371
LINDKJØLEN, ERLING ARVID
(1928-)
Fase 1986
"Fase" Signert og datert nede til høyre: Lindkjølen -86. Serigrafi, 21/50, 65x66 cm.
Tilslag : 1.600 kr
372
372
Kjell PAHR-IVERSEN
(1937-)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til venstre: Kjell Pahr Iversen -81. Olje på papir, 75x53 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.500 kr
373
373
Kjell PAHR-IVERSEN
(1937-)
Suite Couronnement No. 14
"Suite Couronnement No. 14" Signert og datert nede til høyre: Kjell Pahr Iversen -81. Olje på papir, 75x55 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
374
374
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Den sorte apen
"Den sorte apen" Dobbelt-litografi. Begge signert nede til venstre: Frans W prøve. PT. 80x60cm. x 2 stk. Fra 1986. Pedersen #472.
Tilslag : 26.000 kr
375
375
Bruno KRAUSKOPF
(1892-1960)
Sittende kvinne
"Sittende kvinne" Signert nede til høyre: Bruno Krauskopf. Olje på plate, 100x78 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
376
376
Bård BRODERSEN
(1927-2001)
Sommernatt 1966
"Sommernatt" 1966. Signert nede til høyre: Bård Brodersen. Titulert og datert verso. Olje på lerret, 115x82 cm.
Tilslag : 8.000 kr
377
377
Arne KAVLI
(1878-1970)
I fluktstolen
"I fluktstolen" Signert nede til høyre: A- Kavli-. Olje på lerret, 67x82 cm. Malt på Fevik badehotel, utsikt mot Fevikkilen. 1932-33.
Vurdering: 250.000 kr - 350.000 kr
Final bid (R)(forbeh.) : 200.000 kr
378
378
Thorstein RITTUN
(1929-2018)
Tre damer 1973
"Tre damer" Signert og datert nede til høyre: Th. Rittun 73. Olje på lerret, 93x89 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
379
379
Christian SKREDSVIG
(1854-1924)
Sommerdag ved Djupsjøen
"Sommerdag ved Djupsjøen". Signert nede til høyre: Chr Skredsvig. Olje på lerret, 66x61 cm. Malt ca. 1910. Motivet er fra Eggedal. I Christian Skredsvigs selvbiografiske beretning fra kunstnermiljøet i München, Paris og København beskriver han maleriet slik: "Blå sankthanshimmel med hvite godværsskyer. Furuene på odden speiler sig dansende i den lille fiolette middagsbris. Lyngen blomstrer, og fiskeren koker sin kaffe." Litteratur: Skredsvig, Christian. "Dager og netter blandt kunstnere". Oslo: Andresen & Butenschøn, 2010, s. 154. Takk til Hege Skredsvig for opplysninger om bildet.
Vurdering: 250.000 kr - 300.000 kr
Tilslag : 175.000 kr
380
380
Halvdan LJØSNE
(1929-)
Klage over Maurilia, 1990
"Klage over Maurilia" Signert og datert nede til høyre: Halvdan Ljøsne -90. Olje på plate, 76x110 cm. Utstillet: Kunstnernes hus, Oslo 1990.
381
381
Frits THAULOW
(1847-1906)
Gateparti, Normandi
"Gateparti, Normandi" Signert nede til venstre: Frits Thaulow. Olje på lerret, 64x81 cm. Motivet er trolig malt omkring 1895 da Thaulow bodde i Dieppe, men foretok reiser i omegnen, gjerne med sykkel. En sannsynlig kandidat til stedet er landsbyen Berneval-le-Grand nord for Dieppe. Proveniens: Scott & Fowles, New York. Wunderly Brothers, Pittsburgh. Julian Kennedy (1852–1932), Pittsburgh - kjøpt tidlig 1900. Deretter i arv til Lucy Kennedy Miller (1880-1962), suffragett og kvinnesakskvinne, Pittsburgh. Takk til Mag. art. Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.
Vurdering: 150.000 kr - 200.000 kr
Tilslag : 120.000 kr
382
382
Christian KROHG
(1852-1925)
Niels Gaihede leser
"Niels Gaihede leser" Signert nede til høyre: C Krohg. Olje på lerret, 54x46 cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
383
383
Erling ENGER
(1899-1990)
Bjerkeskog, 1959
"Bjerkeskog" Signert og datert nede til venstre: Erling Enger -59. Olje på lerret, 44x54 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
384
384
Harald KIHLE
(1905-1997)
Fra Arabygdi 1938
"Fra Arabygdi" Signert, datert og titulert verso: Harald Kihle 1938. Olje på lerret, 56x63 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 17.500 kr
385
385
Kitty Christine KIELLAND
(1843-1914)
Rødt interiør med kvinne ca. 1891
"Rødt interiør med kvinne" Signert og datert nede til høyre: Kitty Kielland 1891. Olje på lerret, 70x59 cm. Utstillet: Lillehammer kunstmuseum "Kitty Kielland. Fri luft." 18.11.2017-29.04.2018.
Vurdering: 200.000 kr - 250.000 kr
Tilslag : 260.000 kr
386
386
Bernhard HINNA
(1911-1951)
Fra Hjelmeland
"Fra Hjelmeland" Signert nede til venstre: Bernh. Hinna. Olje på lerret, 74x89 cm.
Tilslag : 8.000 kr
387
387
Henrik LUND
(1879-1935)
Portrett av Fru Lund
"Portrett av Fru Lund" Signert oppe til venstre: Henrik Lund. Olje på lerret, 98x84 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
388
388
Reidar FRITZVOLD
(1920-1997)
Det småregner, Sørlandstjern 1970
"Det småregner, Sørlandstjern" Signert og datert nede til høyre: R. Fritzvold -70. Signert, datert og titulert verso. Olje på lerret, 93x110 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
389
389
Philip MEAD
(1948-)
Farming in Brazil III
"Farming in Brazil III" Signert og datert nede til venstre: P. Mead 89 Signert, datert og titulert verso. Olje på lerret, 66x50 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 8.700 kr
390
390
Olav STRØMME
(1909-1978)
Stjerner
"Stjerner" Signert nede til høyre: O. Strømme. Olje på lerret, 71x50 cm. Utstillet: Galleri Riis, Oslo.
Tilslag : 21.000 kr
391
391
Tone INDREBØ
(1954-)
Landskap
"Landskap" Signert nede til høyre: Tone Indrebø 2005. Olje på lerret, 70x70 cm.
Tilslag : 2.800 kr
392
392
Guy KROHG
(1917-2002)
Ved bordet
"Ved bordet" Signert nede til høyre: Guy Krohg 1963. Emalje på kobber, 47x75 cm.
Tilslag : 4.200 kr
393
393
Figurkomposisjon
"Figurkomposisjon" Signert og datert nede til venstre: GSG 48. Blandingsteknikk på papir, 41x49 cm.
Tilslag : 18.500 kr
394
394
Hans Johan Fredrik BERG
(1813-1874)
Familieidyll
"Familieidyll" Usignert. Akvarell, 39x48 cm. Utstillet: Nordnorsk kunstmuseum.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
395
395
Sverre Koren BJERTNES
(1976-)
To
"To" Signert nede til høyre: S Bjertnes. Titulert nede på midten. Serigrafi, 79/100, 50x35 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
396
396
Sverre Koren BJERTNES
(1976-)
Hvilende hode II
Hvilende hode II" Signert nede til høyre: S Bjertnes. Serigrafii, 1/1, 35x50 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
397
397
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Juksafiskere II
"Juksafiskere II" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Påtegnet nede på midten: Tre Juksafiskere "Lofoten". Litografi, 8/20, 50x38 cm. Fra 1978.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
398
398
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Gunnar S. -72. Serigrafi 43/265 , 65x50 cm.
Tilslag : 12.000 kr
399
399
Kai FJELL
(1907-1989)
Stjernebilder
"Stjernebilder" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Litografi, 48/100, 34x68 cm. Fra 1967.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 9.500 kr
400
400
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Akeleie
"Akeleie" Signert og datert nede til høyre: Weidemann 77. Signert, datert, titulert og påtegnet med mål verso: Weidemann 76-77 Akeleie 132x137 cm. Olje på lerret, 132x137 cm.
Tilslag : 350.000 kr