Katalog for Vårens kvalitetsauksjon

401
401
Ole JUUL
(1852-1927)
Rorbuer
"Rorbuer" Signert nede til høyre: Ole Juul. Olje på lerret, 44x66 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
402
402
Håkon STENSTADVOLD
(1912-1977)
Høstlandskap, Skjebergdalen
"Høstlandskap, Skjebergdalen" Signert og datert nede til venstre: H Stenstadvold 1957. Olje på lerret, 54x65 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
403
403
TYSK SKOLE (1700-tallet)
Portrett av Georg Adam Schmid
"Portrett av Georg Adam Schmid", 1700-tallet. Olje på lerret, 83x65 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
404
404
Thomas KNARVIK
(1969-)
Omfavnelse
"Omfavnelse" Signert oppe til høyre: Knarvik. Olje på lerret, 115x75 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
405
405
Thomas KNARVIK
(1969-)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Knarvik. Olje på plate, 80x65 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
406
406
Hans FINNE-GRØNN
(1903-2001)
Interiør med mennesker
"Interiør med mennesker" Signert nede til høyre: HF-G. Signert verso. Olje på lerret, 73x91 cm.
Vurdering: 4.000 kr
407
407
Håvard VIKHAGEN
(1952-)
Storm
"Storm" Signert nede til høyre: H.V Olje på plate, 121x152 cm.
Vurdering: 50.000 kr - 70.000 kr
408
408
Christian KROHG
(1852-1925)
Sommerdag ved Drøbak
"Sommerdag ved Drøbak" Signert nede til høyre: C Krohg. Olje på lerret, 57x70 cm.
Vurdering: 130.000 kr - 150.000 kr
409
409
Frits THAULOW
(1847-1906)
Markedsplads i Venezia
"Markedsplads i Venezia" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Olje på lerret, 49x63 cm. Utstillet: American Art Association, New York 1928 #61, med tittel "Venice A Market Place", 20x25,5 inches, med tekst: «The gray square is almost deserted, except by a few pedestrians braving the chill evening; it is bounded at the left and in the background by old houses with shuttered windows and overhanging tiled roofs, above which can be seen two campanili at the right". Stedet er en langstrakt plass, kalt «Campo Santa Margherita» i Dorsoduro-distriktet i Venezia. "Markedsplads i Venezia" er daterbart til 1899, i likhet med et motiv Alexandra Thaulow solgte til Nasjonalgalleriet i 1922, "Gate i Venezia" (Inventar nr. NG.M01247), men som er feildatert til 1894. Takk til Mag. art. Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.
Vurdering: 100.000 kr
Tilslag : 45.000 kr
410
410
Hans HEYERDAHL
(1857-1913)
Kystlandskap
"Kystlandskap" Signert i blått nede til venstre: Heyerdahl jun. Olje på lerret, 44x60 cm. Utstillet: Statens Kunstutstilling 1902. Motivet er antagelig fra Åsgårdstrand.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
411
411
Even ULVING
(1863-1952)
Fra Tordenskjolds plass Oslo
"Fra Tordenskjolds plads Oslo" Signert nede til venstre: E Ulving. Titulert verso. Olje på lerret, 35x49 cm.
Tilslag : 10.000 kr
412
412
Erling MERTON
(1898-1967)
Kunstnerens atelier, Nobels gate, Oslo
"Kunstnerens atelier, Nobels gate, Oslo" Signert og datert nede til venstre: E Merton 42. Signert verso. Olje på lerret, 50x48 cm. Utstilt i Kunst for varer.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
413
413
Tore JUELL
(1942-)
Vinterettermiddag, Kragerø
"Vinterettermiddag, Kragerø" Signert nede til høyre: T. Juell. Titulert verso. Olje på plate, 39x59 cm.
Tilslag : 8.000 kr
414
414
Adelsteen NORMANN
(1848-1918)
Solglitter
"Solglitter" Signert nede til venstre: A Normann. Signert og titulert verso: "Solglitter af A. Normann". Olje på plate, 20,5x24,5 cm.
Tilslag : 13.500 kr
415
415
Philip MEAD
(1948-)
Field IV
"Field IV" Titulert, datert og signert verso: P. Mead 89. FIELD IV. Olje på lerret, 62x28 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.200 kr
416
416
Gudmund STENERSEN
(1863-1934)
Gutt med hatt
"Gutt med hatt" Usignert. Olje på lerret, 34x27 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
417
417
Raoul DUFY
(1877-1953)
Sittende modell
"Sittende modell" Signert og påtegnet nede til høyre: Raul Dufy Epreuve d artiste. Radering, kunstnertrykk, 23x18 cm.
418
418
Pablo PICASSO
(1881-1973)
Sculptor and his Self Portrait serving as a Pedestal for the Hea
"Sculptor and his Self Portrait serving as a Pedestal for the Head of Marie-Thérèse" Usignert. Etsning, 26,7x19,4 cm. Fra Suite Vollard, 1933.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
419
419
Ludvig EIKAAS
(1920-2010)
Dans
"Dans" Signert nede til høyre: Ludvig Eikaas. Tresnitt, 4/15, 27x35 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
420
420
Ludvig KARSTEN
(1876-1926)
Akt
"Akt" Signert nede til høyre: L. Karsten sculp. Nummerert oppe til venstre: 27. Tresnitt , 27/30, 31x19 cm.
Tilslag : 19.000 kr
421
421
FLINTOE og CARPELAN
(1786-1870)
Stenskred ved Skogstad i Valdres
"Stenskred ved Skogstad i Valdres" (Stenskred près de Skougstad à Walders" Påtegnet med tusj nede til venstre, på ark som motivet er festet til: Carpellan fc. Fargeakvatint, 16x12 cm.
Vurdering: 3.000 kr
422
422
Kjartan SLETTEMARK
(1932-2008)
Nixon vision II
"Nixon vision II" Signert nede til høyre: KjARTan. Akryl på lerret, 170x150 cm. Malt i 2002. Tilhører serien "Nixon Acrylic Vision", 2001-2002. Utstillet: Haugar Vestfold Kunstmuseum, kat.nr. 30. Trondhjems kunstforening, 2004. Sogn og Fjordane Kunstmuseum, Førde. Arendal Kunstmuseum, 2006. Naustdal kommune, 2007. Jamtli Museum Östersund, Sverige, 2011.
Vurdering: 150.000 kr - 200.000 kr
Tilslag : 120.000 kr
423
423
Cecilio PLA
(1860-1934)
Kollekt etter konserten
"Kollekt etter konserten" Signert og datert nede til høyre: Cecilio Pla 1901 Olje på lerret, 53x36 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
424
424
Eilif PETERSSEN
(1852-1928)
Christian Krohg
"Christian Krohg" Signert til høyre i motivet: EP Pastell på mahogniplate, 43x29 cm. Malt i 1882. Krohg nevner bildet i et brev til Eilif Peterssen i november 1882. Bildet var med på den første Høstutstillingen samme år. Kokkin #219. Takk til Mag. art. Jan Kokkin for opplysninger om bildet.
Tilslag : 52.000 kr
425
425
Martinus RÖRBYE
(1803-1848)
Borgund Stavkirke
"Borgund Stavkirke" Signert og datert verso: Martinus Rørbye 1830. Olje på papir oppklebet på kartong, 22x15 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
426
426
Joachim Ferdinand RICHARDT
(1819-1895)
Fjordlandskap med hus
"Fjordlandskap med hus" Signert nede til høyre: IR. Olje på plate, 17x25 cm.
Tilslag : 8.000 kr
427
427
Olav STRØMME
(1909-1978)
Sildefiske
"Sildefiske" Signert og datert nede til høyre: O. Strømme -74. Olje på plate, 24x69 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
428
428
Fra Fredriksvern
"Fra Fredriksvern" Signert nede til venstre: Th Holmboe. Olje på plate, 32x45 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
429
429
Olav STRØMME
(1909-1978)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: O. Strømme 76. Olje på lerret, 44x52 cm.
Tilslag : 10.000 kr
430
430
Olav STRØMME
(1909-1978)
Byen II
"Byen II" Signert og datert nede til høyre: O. Strømme -64. Olje på plate, 38x46 cm. Utstillet: Oslo kunstforening 1974 #39.
Tilslag : 10.500 kr
431
431
NORSK SKOLE (1800-tallet)
Mannsportrett
"Mannsportrett" Usignert. Olje på sinkplate, 39x31 cm.
Tilslag : 10.000 kr
432
432
Johan Jørgen BROCH
(1846-1868)
Fra Sandvika
"Fra Sandvika" Usignert Olje på plate, 29x38 cm. Proveniens: Dødsboauksjon etter kunstnerens familie, Krøderen. Privat eie Oslo
Vurdering: 10.000 kr - 15.000 kr
433
433
Johan Jørgen BROCH
(1846-1868)
Fra Gyssestad mot Skaugum
"Fra Gyssestad mot Skaugum" Usignert. Stedsbetegnet og datert nede til venstre: Gyssestad 1864. Olje på plate, 33x47 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
434
434
Arne KAVLI
(1878-1970)
Sommerlandskap
"Sommerlandskap" Signert nede til høyre: A- Kavli. Olje på lerret, 34x41 cm.
Vurdering: 30.000 kr - 50.000 kr
Tilslag : 70.000 kr
435
435
Ludvig SKRAMSTAD
(1855-1912)
Vintersol
"Vintersol" Signert og datert nede til venstre: Ludv. Skramstad. Chr 74. Olje på lerret, 45x41 cm.
Tilslag : 11.000 kr
436
436
Betzy AKERSLOOT- BERG
(1850-1922)
I sanddynene
"I sanddynene" Signert nede til venstre: Betzy Akersloot Berg. Signert, og titulert på nederlandsk, på lapp, verso: "In de duinen. Olje på lerret, 41x55 cm.
Tilslag : 7.500 kr
437
437
Kjell PAHR-IVERSEN
(1937-)
Svart komposisjon
"Svart komposisjon" Signert, datert og utydelig titulert verso: Kjell Pahr-Iversen -88 Black Bass..? Olje på lerret, 140x85 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 29.000 kr
438
438
Carl NESJAR
(1920-2015)
Vinter på kysten / Hiver sur la Côte
"Vinter på kysten / Hiver sur la Côte" Signert verso: Carl Nesjar Olje på lerret, 73x100 cm. Proveniens: Carl Nesjar. Privat samling Oslo. Utstillet: Petit Palais Paris 1955. Norges Bank, Oslo 1956. Stipendieutstillingen, Oslo 1956.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 87.000 kr
439
439
Frits THAULOW
(1847-1906)
Ponte di Pietra, Verona
"Ponte di Pietra, Verona" Signert nede til høyre: Frits Thaulow. Olje på lerret, 54x65 cm. Malt i 1899. Lapp verso: Galerie Neupert/Zürich, No 4716. Thaulow kom til Verona i april 1899 på vei til Biennalen i Venezia, og han malte broen ca 15 ganger, ovenfra og nedenfra og fra begge sider av elven. Dette motivet, nedenfra og fra landsiden mot byporten inn til den indre kjerne, kan trolig dokumenteres fra 3-4 malerier. Han laget også en av sine første fargeraderinger "Pont de Vérone" av motivet høsten 1903. Proveniens: City Auksjon, Oslo 9/9 1981 #26. Grev Wedels Plass Auksjoner, Oslo 30/5 2011 #21. Takk til Mag. art Vidar Poulsson for opplysninger om bildet.
Vurdering: 250.000 kr
Tilslag : 360.000 kr
440
440
Zacharias HEINESEN
(1936-)
Leirvigsfjord
"Leirvigsfjord" Signert og datert nede til høyre: Zacharias Heinesen 97. Olje på lerret, 55x75 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
441
441
Carl von HANNO
(1901-1953)
Hummerteiner
"Hummerteiner" Signert og datert nede til høyre: Carl v Hanno 51. Olje på lerret, 80x65 cm. Utstillet: Kunstnernes Hus, Oslo 1951 #80.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
442
442
Fredrik KOLSTØ
(1860-1945)
Robåter i aftenstol
"Robåter i aftensol" Signert nede til venstre: F. K. Olje på lerret, 47x56 cm.
Tilslag : 6.500 kr
443
443
Stavernsodden
"Stavernsodden i sommersol" Signert nede til venstre: Th Holmboe. Olje på lerret, 60x92 cm.
Tilslag : 15.500 kr
444
444
Fra Seinen, Paris
"Fra Seinen, Paris" Signert nede til høyre: Th Holmboe. Olje på lerret, 83x58 cm.
Tilslag : 14.000 kr
445
445
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Vinternatt i Rondane
"Vinternatt i Rondane" Signert og datert i platen nede til høyre: Sohlberg 1917. Nummerert med blyant i margen nede til venstre: 53. Fargelitografi, 52x56 cm.
Vurdering: 250.000 kr
Tilslag : 310.000 kr
446
446
Axel ENDER
(1853-1920)
Jegere og hund
"Jegere og hund" Signert nede til høyre: Axel Ender. Olje på lerret, 46x63,5 cm. Uinnrammet.
Vurdering: 40.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 50.000 kr
447
447
Anne-Lise KNOFF
(1937-2005)
Faraos blomster 1986
"Faraos Blomster" Signert, datert og påtegnet nede til høyre: Anne Knoff 86 "Til minne om Vivi Laurent Täckholm". Olje på lerret, 150x120 cm. Utstillet: Kunstnerforbundet, Oslo 1987 #12.
448
448
Frithjof SMITH-HALD
(1846-1903)
Ender i flukt
"Ender i flukt" Signert og datert nede til venstre: Smith Hald 98. Olje på lerret, 102,5x150,5 cm.
Tilslag : 16.000 kr
449
449
Fra Balstad i Lofoten
"Fra Balstad i Lofoten" Signert og datert nede til venstre: Th Holmboe 05 Blandingsteknikk på papir, 80x70 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
450
450
Arne KAVLI
(1878-1970)
Sommerdag på trappen, Rønnes
"Sommerdag på trappen, Rønnes" Signert nede til høyre: A- Kavli Olje på lerret, 105x114 cm.
Vurdering: 350.000 kr
Tilslag : 410.000 kr
451
451
Victor VASARELY
(1908-1997)
Veggteppe Panderlak
Veggteppe "Panderlak" Signert og nummerert på lapp verso: Vasarely 54/320. Stoff: 75% syntetisk / 25% bomuld, 76x125 cm. éditions la Demeure, 26, rue Mazarine, 75006 Paris.
Tilslag : 10.000 kr
452
452
Karl K. UCHERMANN
(1855-1940)
Ved matfatet
"Ved matfatet" Signert nede til venstre: Karl Uchermann. Olje på lerret, 76x108 cm.
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
453
453
Nils HANSTEEN
(1855-1912)
Fra den Danske kyst
"Fra den Danske kyst" Signert og datert nede til venstre: Nils Hansteen 1891 Påtegnet med tittel verso. Akvarell på papir, 25,5x37,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
454
454
Arne EKELAND
(1908-1994)
Innseilingen til Lykksalighetens øyer
"Innseilingen til Lykksalighetens øyer" Signert og datert nede til venstre: A. Ekeland -1985. Gouache, lysmål 22x28 cm.
455
455
Rolf NESCH
(1893-1975)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert nede til høyre: Nesch Akvarell og gouache på papir, lysmål 36x49 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
456
456
Horst JANSSEN
(1929-1995)
Umriss einer rhomboiden Fläche
"Umriss einer rhomboiden Fläche" Signert nede til høyre: Horst J. Blandringsteknikk på papir, 37x50 cm.
457
457
Nikolai ASTRUP
(1880-1928)
Sirkusartister
"Sirkusartister" Usignert. Akvarell og gouache, 21,5x13,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
458
458
Rolf NESCH
(1893-1975)
Fra Hamburg havn
"Fra Hamburg havn" Usignert. Akvarell på papir, 32x45 cm.
Tilslag : 4.000 kr
459
459
Harald SOHLBERG
(1869-1935)
Måneskinn
"Måneskinn" signert med blyant nede til høyre: Sohlberg, samt påtegnet nede til venstre: "Kunstnertryk". Signert i platen nede til høyre: Sohlberg. Radering, 19x26,5 cm. Fra 1912.
Tilslag : 8.500 kr
460
460
Christian SKREDSVIG
(1854-1924)
Prinsessen og halve kongeriket
"Prinsessen og halve kongeriket" Signert og datert nede til venstre: Chr. Skredsvig -05. Olje på lerret, 164x106 cm. IRT: 107. FSS 331. Utstillet: Kunstsalon Keller & Reiner, Berlin 1908. Blomqvist 1924. Kunstnernes hus, Oslo 1954. Galleri Kjell Olsen, Drammen 1987. Chr. Skredsvigs Hagan 2007. Proveniens: Mabel Butenschøn f. Plahte. Fra 1940 antagelig tilhørt Gustaf Rabe. Solgt av Galleri Kjell Olsen, Drammen 1987 til privat eie, Oslo. På et lite vann befinner det seg en båt med vikinginspirert dekor. På toften sitter en ung gutt og en pike i omfavnelse. Fjellene bak dem er formet som en grotte og hyllet inn i lett tåke, som isolerer de unge fra omverdenen og skaper en mystisk atmosfære. Rammen er svakt avrundet i overkant og bidrar til det eventyrlignende inntrykket. Ref. IRT: 107.
Vurdering: 1.800.000 kr - 2.000.000 kr
461
461
Hans Georg KOHLER
(1962-)
Døgnflueslekten
"Døgnflueslekten" Signert og datert nede på midten: Kohler 2010. Blandingsteknikk på papir, 45x63 cm. Utstillet: Volapüks Vårfestivalutstiller 2010.
Tilslag : 2.200 kr
462
462
Kaare Espolin JOHNSON
(1907-1994)
Roere
"Roere" Signert nede til høyre: Espolin Johnson. Blandingsteknikk på papir, lysmål 47x55 cm.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Tilslag : 55.000 kr
463
463
Nils HANSTEEN
(1855-1912)
Fra Oslofjorden
"Fra Oslofjorden" signert nede til venstre: Nils Hansteen Olje på lerret, 65x81 cm.
Tilslag : 19.000 kr
464
464
Marc CHAGALL
(1887-1985)
Kvinne med kruset hår
"Kvinne med kruset hår" Signert nede til høyre: Chagall Tusjtegning på papir, lysmål 12x9 cm.
Vurdering: 20.000 kr - 30.000 kr
465
465
Leonard RICKHARD
(1945-)
Figurasjon etter snefall II
"Figurasjon etter snefall II-1998" Signert nede til venstre: LR. Signert og datert 3x verso: Leonard Rickhard 1998. Olje på plate, 89x115 cm. Utstillet: Kunstnerforbundet, Oslo 1998 #16.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 92.000 kr
466
466
Kai FJELL
(1907-1989)
Ung pike
"Ung pike" Signert nede til høyre: Kai Fjell. Litografi, 7/200, lysmål 39x29 cm. Fra 1961.
Tilslag : 22.000 kr
467
467
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Nattlandskap / Bryggen
"Nattlandskap / Bryggen" Signert nede til venstre: Frans W Litografi, 55/70, 80x60 cm. Pedersen #557.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
468
468
Michaloff WIGDEHL
(1857-1921)
Høst i Gildeskål
"Høst i Gildeskål" Signert nede til høyre: MW. Signert, titulert og datert verso: Michaloff Wigdehl "Höst Gildeskaal" 1913. Olje på lerret, 90x100 cm.
469
469
Arne DURBAN
(1912-1993)
Pike med fisk
Skulptur i bronse (fontene) "Pike med fisk -53" Signert og datert. H:150 cm.
Vurdering: 125.000 kr
Tilslag : 100.000 kr
470
470
Skule WAKSVIK
(1927-2018)
Bjørnebinne med unger
"Bjørnebinne med unger" Signert, datert og nummerert bak på plinten: Skule W 1980 68/100. Bronse, H:30 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
471
471
Per UNG
(1933-2013)
Elskende par
"Elskende par" Signert: Per Ung Stempel: Oslo... Bronse, H: 20 cm.
Tilslag : 24.000 kr
472
472
Arne DURBAN
(1912-1993)
Pike som holder hendene over hodet
"Pike som holder hendene over hodet" Signert bak på plinten: Durban Bronse, H:38 cm.
Tilslag : 19.000 kr
473
473
Per UNG
(1933-2013)
Leda og svanen
"Leda og Svanen" Signert på plinten: Per Ung Stemplet: Oslo ... Bronse, H: 19 cm. L: 36,5 cm.
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
474
474
Nils AAS
(1933-2004)
Charlie Chaplin
"Charlie Chaplin" Signert på plinten: NAA Bronse, H: 36 cm. 1976
Tilslag : 70.000 kr
475
475
Ballerina
"Ballerina" Signert: E. Brandes. Bronse på marmorsokkel. H: 56 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
476
476
Sverre Koren BJERTNES
(1976-)
Moving target
"Moving target" Signert verso S. Bjertnes (2009) Olje på lerret, 120x120 cm. Utstillet: Nordkappmuseet, Honningsvåg sommeren 2010. Kunstneren beskriver verkene på denne utstillingen på følgende måte til første eier av bildet: "I serien som vises på Nordkapp ville jeg gjøre et nytt forsøk innenfor selvportrett-tradisjonen, men med en mere ærlig tilnærming til subjektet. Alle disse bildene er mere eller mindre tilknyttet min egen livserfaring som kunstner, og har alle i seg et slags oppgjør med kunstnermyten. I denne myten legger jeg stereotypen om den store ensomme, bedrukne, disfunksjonelle kunstneren. På forskjellige måter forteller bildene på Nordkapp om et hat/elsk forhold til denne romantiske utdaterte oppfatningen om kunstneren med stor K."
Vurdering: 60.000 kr
Tilslag : 78.000 kr
477
477
Søren ONSAGER
(1878-1946)
Ved Makrellbekken
"Ved Makrellbekken" Signert nede til venstre: S.O Olje på lerret, 45x45 cm. Utstillet: Kunstnernes hus, Oslo 1937 #115.
Tilslag : 9.500 kr
478
478
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Fallende, svevende stjerner
"Fallende, svevende stjerner" Signert nede til venstre: Frans Widerberg Litografi, 92/165, 44x54 cm. Fra 1976. Pedersen #170.
Tilslag : 6.500 kr
479
479
Henrik Fredrik STABEL
(1914-2001)
Mann og kvinne har en ting felles - motsatt kjønn!!!
"Mann og kvinne har en ting felles - motsatt kjønn!!! Darwin P. Erlandsen President" Signert nede til høyre: Stabel. Etsning, E.T. 19,5x14 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
480
480
Håkon BLEKEN
(1929-)
Figurkomposisjon
"Figurkomposisjon" Signert og datert nede til høyre: HB -00. Olje på plate, 34,5x27,5 cm.
Tilslag : 11.500 kr
481
481
Wilhelm PETERS
(1851-1935)
Hvilken hånd?
"Hvilken hånd? Signert og datert nede til høyre: Wm Peters 08 Olje på lerret, 38x61 cm.
Tilslag : 8.500 kr
482
482
Frits THAULOW
(1847-1906)
Marias måned
"Marias måned" Signert nede til høyre: Frits Thaulow Fargeradering. 45x57,5 cm.
Tilslag : 8.000 kr
483
483
Hjalmar JOHNSSEN
(1852-1901)
Opprørt hav
"Opprørt hav" Signert og datert nede til venstre: Hjalmar Johnssen. 97. Olje på lerret, 60x90 cm.
484
484
Ludvig EIKAAS
(1920-2010)
Hest i vind
"Hest i vind" Gipsrelieff unikat (avstøpning av trykkplaten), 47x64 cm.
Tilslag : 13.000 kr
485
485
Per KLEIVA
(1933-2017)
Hausten 1972
"Hausten 1972" Signert og datert nede til høyre: Per Kleiva -72 Titulert nede til venstre. Serigrafi, 9/90, 61x60 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
486
486
Hjalmar JOHNSSEN
(1852-1901)
Midsommer, motiv fra Skudenæs 1893
"Midsommer, motiv fra Skudenæs." Signert og datert nede til venstre: Hjalmar Johnssen 1893. Titulert verso. Olje på lerret, 77x66 cm.
487
487
Moritz MÜLLER
(1841-1899)
Fjellandskap
"Fjellandskap med hjort" Signert og datert nede til høyre: M Müller München -94. Olje på plate, 27x20,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.500 kr
488
488
Kortspillere
"Kortspillere" Utydelig signert nede til høyre. Olje på lerret, 38x46 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
489
489
Oluf WOLD-TORNE
(1867-1919)
To gutter på svaberg
"To gutter på svaberg" Signert nede til høyre: O W-T. Olje på plate, 33x44 cm.
Tilslag : 12.000 kr
490
490
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til høyre: Gunnar S. -69. Serigrafi, lysmål 72x55 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
491
491
Kai FJELL
(1907-1989)
Vår
"Vår" Signert og datert nede til høyre: Kai Fjell -58 Olje på plate, 33x24 cm.
Vurdering: 60.000 kr
Tilslag : 82.000 kr
492
492
Mathias STOLTENBERG
(1799-1871)
Disen Vang
"Disen Vang" Usignert Olje på lerret, 28x40 cm. Utstillet: Kunstnerforbundet, Oslo Januar 1980 #71.
Tilslag : 20.000 kr
493
493
Haakon JENSEN KAULUM
(1863-1933)
Vinterlandskap
"Vinterlandskap" Signert nede til venstre: Kaulum Olje på lerret, 32x45 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
494
494
Pablo PICASSO
(1881-1973)
La Danse des Banderilles
"La Danse des Banderilles" signert med rød fargeblyant og datert i platen oppe til høyre: Picasso 14.2.54 II. Litografi, 45/50, lysmål 49x63 cm Publisert av Galerie Louise Leiris, Paris. Trykket av Fernand Mourlot, Paris. Picasso Lithographs. F. Mourlot. 1970 #248. Bloch #752.
Tilslag : 30.000 kr
495
495
Pablo PICASSO
(1881-1973)
Le Jeu du Taureau
"Le Jeu du Taureau" Signert med blå fargeblyant og datert i platen nede til høyre: Picasso 14.2.54. Litografi, 45/50, lysmål 49x63 cm Publisert av Galerie Louise Leiris, Paris. Trykket av Fernand Mourlot, Paris. Picasso Lithographs. F. Mourlot. 1970. #247. Bloch #751.
Tilslag : 36.000 kr
496
496
Hans FINNE-GRØNN
(1903-2001)
Ved bryggen
"Ved bryggen" Signert oppe til venstre: H.F-G. Olje på lerret, 61x96 cm.
Tilslag : 4.500 kr
497
497
Oskar Alfred SØRREIME
(1919-2007)
Sommerkveld på Jæren
"Sommerkveld på Jæren" Signert nede til venstre: O. Sørreime -66 Titulert verso. Olje på lerret, 91x105 cm.
Tilslag : 12.000 kr
498
498
Dag Erik LEVERSBY
(1952-)
M-2
"M-2" Signert, titulert og datert verso: Dag Leversby. "M-2" . 2009. Akryl på bomuldslerret. 120x99 cm.
499
499
David Sture
(1950-2020)
Flakkende serie
"Flakkende serie" Signert og datert nede til høyre: David Een (Sture) 02. Påtegnet med tittel nede til venstre og på verso. Olje på plate, 59x82 cm.
500
500
Kåre TVETER
(1922-2012)
Augustkveld
"Augustkveld" Signert nede til høyre: Kåre Tveter. Signert og titulert verso. Olje på lerret, 100x100 cm.
Tilslag : 31.000 kr
501
501
Eugène PETIT
(1839-1886)
Pointer og Setter i stand
"Pointer og Setter i stand" Signert nede til høyre: E. Petit. Olje på lerret, 65x90 cm.
502
502
KONTINENTAL SKOLE (1800-tallet)
Madonna della Sedia
Efter Rafael "Madonna della sedia" Usignert. Olje på lerret, 73x73 cm. Antagelig proveniens: Kunstsamler Otto Schultz (1857 Essen-1935 Steinkjer)
Tilslag : 16.000 kr
503
503
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
I nærheten av ilden
"I nærheten av ilden" Signert nede til venstre: Frans Widerberg. Titulert nede på midten. Fargelitografi, 58/85, 80x60 cm. Fra 1976. Uinnrammet. Pedersen #163.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
504
504
Alexander SCHULTZ
(1901-1981)
Vårlandskap
"Vårlandskap" Signert og datert nede til høyre: A. Shultz. 1935. Olje på lerret, 86x100 cm.
505
505
Karl Edvard DIRIKS
(1855-1930)
Seilskute ved Drøbak
"Seilskute ved Drøbak" Signert nede til venstre: Diriks. Olje på lerret, 74,5x109 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
506
506
Erik Theodor WERENSKIOLD
(1855-1938)
En gammel låve
"En gammel låve" Signert og datert nede til venstre: E Werenskiold 91. Påtegnet med dedikasjon nede til høyre: Til Frithjof Nansen. Signert, titulert og datert verso: E. Werenskiold. En gammel låve". 1891. Olje på lerret, 61x85 cm.
Vurdering: 25.000 kr - 35.000 kr
Tilslag : 76.000 kr
507
507
Etter Gerrit van Hanthors eller Jaan van Biljert
Kurtise
"Kurtise" Usignert Olje på lerret, 74x63,5 cm.
Tilslag : 18.500 kr
508
508
Even ULVING
(1863-1952)
Kvinner i hagen
"Kvinner i hagen, Åsgårdstrand" Signert nede til venstre: E. Ulving. Olje på lerret, 49x71,5 cm.
Tilslag : 42.000 kr
509
509
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Hummerfiskere på Vestkysten
"Hummerfiskere på Vestkysten" Signert og datert nede til høyre: "Lauritz Haaland 86. Titulert verso. Olje på lerret, 24x38 cm.
Tilslag : 9.000 kr
510
510
Even ULVING
(1863-1952)
Fiskevær Nord-Norge
"Fiskevær Nord-Norge" Signert nede til venstre: E. Ulving. Olje på lerret, 44,5x70 cm.
Tilslag : 40.000 kr
511
511
Paul Desire TROUILLEBERT
(1829-1900)
Sydlandsk landskap med hus
"Sydlandsk landskap med hus" Signert nede til venstre: Trouillebert. Olje på lerret, 49,5x41 cm. *
Tilslag : 34.000 kr
512
512
Gunnvor ADVOCAAT
(1912-1997)
Rosso di Sicilia
"Rosso di Sicilia" Signert og datert nede til høyre: G Advocaat 87 Litografi, E.A. 47x54 cm.
Tilslag : 7.500 kr
513
513
Kjell Erik KILLI OLSEN
(1952-)
Olsoknatt II
"Olsoknatt II" Signert og datert nede til høyre: Kjell Erik Killi Olsen 1996 Titulert nede på midten. Litografi, 6/50, 60x44 cm.
Tilslag : 3.200 kr
514
514
Hans HEYERDAHL
(1857-1913)
Eva
"Eva" Signert i rødt nede til venstre: Heyerdahl Olje på plate, 78x59 cm.
515
515
Paul FISCHER
(1860-1934)
Gate i San Remo
"Gate i San Remo" Signert og titulert nede til høyre: Paul Fischer San Remo. Olje på lerret, 47x26 cm.
516
516
Lauritz HAALAND
(1855-1938)
Seilskuter ved kysten
"Seilskuter ved kysten" Signert og datert nede til høyre: Lauritz Haaland 1906. Olje på lerret, 60x52 cm.
Tilslag : 19.000 kr
517
517
Fra Svolvær
"Fra Svolvær" Signert og noe utydelig datert nede til venstre: Th Holmboe 1902? Blandingsteknikk på papir, 53x71 cm.
518
518
Hans Johan Fredrik BERG
(1813-1874)
Spinnersken
"Spinnersken" Signert og datert nede til venstre: Hjf Berg 1870. Akvarell på papir, 33x48 cm.