Katalog for Høstens dekorative auksjon 1. - 2. okt

Kandelabre
Et par kandelabre i forgylt støpt metall, 1800-tallet. H:60 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Suppeterrin
Suppeterrin i porselen med tilhørende underfat, "Saksisk blomst", Kongelig dansk. H:32 cm. Ø:32 cm (underfat).
Vurdering: 3.500 kr
Tilslag : 5.500 kr
Spillebord
Spillebord i mahogni med intarsia og bronsebeslag, tidlig 1900-tallet. 76x72,5x53,5 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Speil i mahogni med forgylte bronsedetaljer, 1800-tallet. 150,5x64,8 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Et par kandelabre i messing
Et par kandelabre i messing, barokk-stil. H:42 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Speil i mahogni
Speil i mahogni, Louis XVI, Danmark ca. 1790. 141,5x48,2 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Salongmøblement
Salongmøblement bestående av bord 76x125x85 cm, kanapé L:170 cm, armstol samt et par stoler, skåret skjell i rygg og sarg, rokokko-stil.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 16.500 kr
Prismelysekrone
Lysekrone i forgylt metall med prismer, tidlig 1900-tallet. H:104 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tallboy
"Tallboy" i mahogni, tidlig 1800-tallet. 183x106,5x52,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Enarmet banditt
Enarmet banditt "NOVOMAT". 72x46x18 cm.
Tilslag : 2.700 kr
Speil i presset messingblikk. 66,5x41 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Overskap
Overskap, trehvitt, 1800-tallet. 110x110,5x25 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Prismelysekrone
Prismelysekrone, tidlig 1900-tallet. H:90 cm.
Tilslag : 1.700 kr
Hjørne-/vitrineskap
Hjørne-/vitrineskap, gustaviansk, ca. 1800. 233x88,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Kaminur forgylt
Kaminur i forgylt støpt metall, Paris 1800-tallet. H:36,5 cm. Proveniens: Grieg, Hop, Bergen.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Ørelappstol
Ørelappstol med skåret dekor, Frankrike.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Speil i valnøtt
Speil i valnøtt, rokokko, Danmark ca. 1770. 105x38,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Urner
Et par urner cloisonné-teknikk, Kina 1900-tallet. H:76 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Skap i mahogni med forgylte bronsedetaljer
Skap i mahogni med forgylte bronsedetaljer, 1800-tallet. 175x93,5x41 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Karl Bruno BILGREI
(1898-1990)
Peisrytter/skulptur i bronse
Tilskrevet, skulptur / peisrytter i bronse. 37x30 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Ikon
Ikon "Guds mor" malt på tre, forsølvet og delvis forgylt riza med grubeemalje, St. Petersburg 1888-1917. 32x28 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Ikon
Ikon "De tre hellige martyrer" malt på tre med forsølvet og delvis forgylt riza i uedelt metall. Russland 1800-tallet. 31,5x27 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Lommeglass
Lommeglass i svakt grønnlig glass, antagelig Gjøvik eller Hurdal 1810-1820. L:20,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 4.100 kr
Servise i klart glass med dekor i gull
Servise i klart glass med dekor i gull. Et par skåler (Ø:11 cm) og glass i forskjellige størrelser. H:5,5 cm x 6stk. H:8 cm x 12stk. H:8,5 cm x 11 stk (med hank). H:10 cm x 6 stk.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
Perlehøne
Egghøne "Perlehøne" Skål med lokk, Egersunds Fayancefabrik. Jacob Bjorheim (form) / Andreas Schneider (dekor) ca. 1912-1936. H:24 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Bolle i blått glass
Bolle i blått glass, tidlig 1800-tallet. H:10 cm. Ø:21 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Lysestaker
Et par sen-gustavianske lysestaker, forgylt bronse og marmor, tidlig 1800-tallet. Lyspipe formet som en urne. H:18 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.200 kr
Ikon med rizza
Ikon med riza i forsølvet uedelt metall, "Glede for alle som lider". 31x26 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Ølbolle med malt dekor, 1800-tallet. Ø:26 cm.
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 2.600 kr
Bondebord
Bondebord med rester av original rødmaling, 1800-tallet. Sekundært understell. 61x104x75,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Hengeskap
Hengeskap i eik, 1700-tallet. Sekundært understell. 133,5x63,5x36,5 cm.
Tilslag : 4.600 kr
Taklampe i messing
Taklampe i messing med kuppel i glass, sent 1800-tallet. H:102 cm.
Vurdering: 3.500 kr
Windsor stol
"Windsor stol" i eik, 1800-tallet.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.600 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Fugl i keramikk
Fugl i keramikk. Signert: F. Hald H:19 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Fugler i keramikk
Fugler i keramikk. Signert: F. Hald H:26 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Figurgruppe i båt i keramikk
Figurgruppe i båt, keramikk. Signert: F. Hald H:22 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Figurgruppe i keramikk
Figurgruppe i keramikk. Signert og datert: F. Hald 04 H:23 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Figur på kjerre i keramikk
Figur på kjerre i keramikk. Signert og datert: F. Hald 2001 H:27 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Finn HALD
(1929-2010)
Troll i keramikk
Troll i keramikk. Signert og utydelig datert: F. Hald 05. H:16 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kari SKAVLAND
(1934-)
Billedvev
Billedvev i en dempet fargeskala av sort, grått og hvitt med innslag av gulltråder. Signert verso: Kari Skavland. 168x53 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Pingvinvase
Pingvinvase i glass, Hadeland. Signert og merket: Hadeland 2066 WJ H:23 cm. Design 1957, modell 2066.
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag : 3.700 kr
Nora GULBRANDSEN
(1894-1978)
Vase med lokk
Porselensvase med lokk. 1930-tallet. H:23 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Vase
Vase i syremattet overfangsglass med stålgrå kjerne, Hadeland. Signert og merket: Hadeland JW H:15,5 cm. Design 1954.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 4.000 kr
Willy JOHANSSON
(1921-1993)
Lot vaser
/Arne JUTREM (1929-2005) Lot. bestående av 3 vaser, 2 av Willy Johansson og 1 av Arne Jutrem. Syremattet glass. Signert: Jutrem. 1960-tallet. H:19 cm. Lilla syremattet glass, Willy Johansson for Hadeland. Signert og merket: Hadeland 2134 W.J. Design ca. 1964, modell 2134. H: 14,5 cm. Syremattet luseglass, Willy Johansson for Hadeland. Signert og merket: Hadeland 2126 W.J. Design ca. 1967, modell 2126. H: 23 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Bendt WINGE
(1907-1983)
Klaffebord
"Klaffebord nr. 2", Kleppe Møbelfabrikk, 1950/60-tallet. 74x90x16(+2x64) cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Fjøslykt
Fjøslykt i jernblikk, 1800-tallet. H:56 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.800 kr
Eske
Eske i bjerk med skåret dekor, 1800-tallet. H:13,5 cm.
Tilslag : 1.000 kr
Meissen Mokkaservise
"Meissen" Mokkaservise med gull og polykrom blomsterdekor på hvit bunn, bestående av 8 mokkakopper med underskåler (H:5 cm), 8 asjetter (Ø:15,5 cm), fløtemugge (H:10,5 cm) og sukkerskål (H:10,5 cm).
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Kaminur
Kaminur i valnøtt, messingskive med månefase, John Warmink, Holland 1900-tallet. 42x26,5x20 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.600 kr
Piketitter
Piketitter i mahogni, Louis XVI. 62x32x21 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Kommode
Kommode i mahogni, buet front med dreide søyler, empire. 92,5x85,5x50,5 cm.
Tilslag : 1.500 kr
Armstol
Armstol med rikt skåret dekor, trukket med gobelin. Tidlig 1900-tallet.
Vurdering: 1.200 kr
Stoler
3 høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Et par karafler
Et par karafler, skjærslepet dekor og sølvmontering. H:32 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Lekehest
Lekehest på hjul, tidlig 1900-tallet. H:31 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Skrin
Skrin med originalt malt dekor, eierinitialer og datering 1792. 10x25x13 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.500 kr
Amagerhylle
Amagerhylle med malt dekor, 1800-tallet. 70x62x14 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 600 kr
Veggskjold
Et par veggskjold i støpejern, Berlin 1800-tallet. Ø:51,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Sekstant
Sekstant, "Hezzanith", original kasse i mahogni. Messingplakett på lokket: Frode Hauge. Monogram på undersiden: F.H. 26,5x15x28 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Madonna med barnet
Ikon i kiot, "Madonna med barnet" Russland 1800-tallet. Riza i sølv, delvis i filigransarbeid. 26x22,5 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Huseske
"Huseske" med karveskurd, 1800-tallet. 14x16,5x10 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Torbjørn AFDAL
(1917-1999)
Benk
Benk i lys eik. 33,5x201x37 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Torbjørn AFDAL
(1917-1999)
Benk
Benk i lys eik. Vannskade. 34,5x121x37 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.600 kr
Erik PLØEN
(1925-2004)
Vase
Vase i keramikk, noe utydelig signert: ..øe. H:40 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Severin BRØRBY
(1932-2001)
Vase
Vase i overfangsglass, klart glass med blå kjerne, Hadeland 1960. Signert og datert: Hadeland 60 SB. Design 1959. Nasjonalmuseet har et mindre eks. i sin samling, inventar nr. NMK.2009.0209. H:22 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Kari SKAVLAND
(1934-)
Billedvev "Signelill"
Billedvev "Signelill stend i høgloftsvalar so tungt gjerest mitt unge liv so ser ho de skipe paa have fara de er so fagert i lunden der dei kviler." 95x59 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Kiste med rosemaling, datert 1799. 65x106x56 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 4.800 kr
Et par kandelabre
Et par kandelabre i forgylt bronse, 5 lyspiper, 1800-tallet. H:66 cm.
Tilslag : 1.900 kr
Dekorfelt
Et par dekorfelt med original blomsterdekor, den ene med eierinitaler og datering 1833. 56x28,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Barometer
Vegghengt barometer med termometer, forgylt skåret dekor montert på mahogni plate, påskrift: Johannes Lerra Fecit Barometr Fabric Reg. Hafniæ. 103x35,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 4.000 kr
Teppe
Tyrkisk bønneteppe, ca. 1930. 215x135 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Teppe
Orientalsk teppe «Figuralmotiv», Keshan, semi-antik. 205x131 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Hengeskap
Hengeskap, 1800-tallet. 73x62,3x32 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Ferdaskrin
Ferdaskrin, jernbeslått. 28x51,5x48 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.000 kr
Overskap
Overskap med originalt malt dekor, 1700-/1800-tallet. 139x114x30 cm.
Skrivebord
Skrivebord i valnøtt med skinninnlegg i platen. 80x113,5x67 cm. Messingplakett i en av skuffene med påskriften: "To IDA BJORN-HANSEN, A Symbolic Tribute For Six Months of Devotion and Compassion For A Tribal Singer, Love YELLOW ROSE, 9 October 1969". Norske Ida Bjørn-Hansen var forlovet med den amerikanske sangeren og skuespilleren Eddie Fisher, nr 4 i rekkefølgen av Elizabeth Taylors ektemenn. Gitt i gave fra Fisher til Bjørn-Hansen. Proveniens: Ida Bjørn-Hansen.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Mangletre
Mangletre med karveskurd, datert 1781. L:68 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.300 kr
Stettefat
Stettefat, trehvitt, 1700-tallet. H:10 cm. Ø:22 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 3.800 kr
KONTINENTAL SKOLE (1800-tallet)
Madonna og barnet / Kristus med tornekrone
2 stk "Madonna og barnet / Kristus med tornekrone". Usignert. Olje på mahogniplate, 20x16,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Ølbolle med sekundært malt dekor, 1800-tallet. Ø:40,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
Vinglass Nøstetangen
Vinglass i klart glass, trompetformet med luftspiraler i stetten. "Slange Kelchen", Nøstetangen 1750-1770. H:15 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Vinglass
2 vinglass Nøgen jomfru type, 1700-tallet. H:16 cm / 17,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.900 kr
Elisabeth Lili SCHEEL
(1898-1990)
Servise
Servise i keramikk bestående av 13 stk. tallerkener med bølget kant (Ø:26 cm), 2 stk. avlange serveringsfat (L:50 cm) 1 stk. avlangt serveringsfat (L:40,5 cm),og to lysestaker (H:18 cm), samt et rundt serveringsfat signert Ragnhild Hvalstad (Ø:33cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Josef EKBERG
(1877-1945)
Jardiniere
Jardiniere i porselen med overfangsglassur Signert, datert og merket: J. Ekberg Gustafsberg 1912". H:14 cm. Ø:24 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Speillampetter
Et par speillampetter i støpt forgylt bronse, 4 lysarmer for stearinlys, 1800-tallet. H:48 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Lokkurne
Sèvres porselen "Château des Tuileries" lokkurne med grønn bunn og polykrom dekor, detaljer i brennforgylt bronse. Historisme, sent 1800-tallet. Stemplet: "Chateau des Tuileries". H:66 cm.
Tilslag : 3.400 kr
Humidor
Humidor i mahogni, innvendig sinkbelagt med vannholder. 45x77x53 cm.
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Dragkiste
Dragkiste med original maling. 106,5x119x53 cm. Proveniens: Pengerud Gård.
Tilslag : 3.400 kr
Skrivebord
Skrivebord i mahogni med skinninnlegg, England 1800-tallet. 75x135x78,5 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.600 kr
Lysskjold
Et par lysskjold i drevet messingblikk,1800/1900-tallet. H:50,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Bord
Bord i eik "Gate-leg" England 1700/1800-tallet, med ovale klaffer. 68x107x33 (+2x37) cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Båtmodell
Båtmodell, merket: Narvik. L:85 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Klaffebord
Klaffebord med ovale klaffer og dreiede ben, trehvitt, 1700-tallet. 73x95x40 (+2x66) cm.
Vurdering: 3.000 kr
Kaffekjele
Kaffekjele i kobber, 1800-tallet. H:29 cm.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 800 kr
Teppe
Teppe, Orientalsk. 190X119 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Teppe
Teppe, Orientalsk. 227x193 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.700 kr
Spillebord
Spillebord i mahogni, 1800-tallet. 73x86,5 (+2x41,5) cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Høyrygget stol
Høyrygget stol, barokk.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.600 kr
Kirkeskulptur
Kirkeskulptur skåret i tre forestillende "The Evangelist John / Evangelisten Johannes". H:74 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Vase
"Loetz" vase i iriserende glass "Crete Papillon", Bøhmen århundreskiftet 18-/1900. H:10 cm. Ø:21 cm.
Tilslag : 1.000 kr