Katalog for Juleauksjonen 2022

Amber
Amber med skåret og malt akantusdekor, eierinitialer og datert 1833. H:33 cm. Ø:28 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Vitrine-/hengeskap
Vitrine-/hengeskap med original maling. Eiernavn David Pedersen Snardal, datering 1834. 93,5x88x26 cm.
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Stol
Stol med skåret dekor, 1800-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Kiste med original rosemaling, eiernavn: Gro Gunhildsdatter og datering 1843, Kraaskeie. Thomas Luraas. 45,5x88x41 cm
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Klokkehus
Klokkehus med original maling, 1800 tallet. H:50 cm
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
Stettefat
Stettefat med original maling, 1700-/1800-tallet. H:9,5 cm. Ø:34,5 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Spinnestol
Spinnestol med rester av original maling, 1800-tallet. H:65 cm.
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Ølbolle med original malt dekor, innvendig drikkevers og datering 1779. Ø:36 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Drikkekanne/løvekrus
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1800-tallet. H:20 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Hjørneskap med sprang
Hjørneskap med sprang, med skåret og original malt dekor, 1700-tallet. H:148 cm. D:33 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Barneskatoll
"Barneskatoll" i valnøtt med innlagte striper, barokk, 1700-tallet. 62x38x36 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Marius HAMMER
(1847-1927)
Kjenge i sølv med vindusemalje
Kjenge i sølv med vindusemalje. L:12 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Marius HAMMER
(1847-1927)
Kjenge i forgylt sølv med vindusemalje. L:18,8 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Kjenge i 925s med vindusemalje, David-Andersen. L:12,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Skje
Skje i forgylt sølv med vindusemalje. L:17 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Bolle
Bolle på stett i sølv med drevet dekor, Thune. H:27 cm. Ø:19,5 cm. Vekt:1950 g.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Deksel
Deksel, forsølvet, medfølgende stekefat/varmefat. 37x68x46 cm.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Kaffe og tekanne
Kaffe og tekanne i 800s. H:25 cm. / H:23 cm. Vekt:2130 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Kaffekanne
Kaffekanne i sølv med håndtak i ibenholt, antagelig Italia 1700-tallet. H:30 cm. Vekt:1390 g.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Marius HAMMER
(1847-1927)
Plat-de-ménage
Plat-de-ménage i sølv i 830s bestående av brett med 8 karafler m.m. L:42 cm. B:25 cm. Vekt:3910 g.
Vurdering: 60.000 kr - 80.000 kr
Karaffel
Karaffel i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1830-1840. H:19 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Karaffel
Karaffel i svakt grålig glass, Hurdal eller Nøstetangen 1780-1800. H:23,5 cm.
Tilslag : 5.500 kr
Vinglass
Vinglass i klart glass "Slanger med Butte Klokker Chrystal", Nøstetangen 1750-1760. H:16,5 cm.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Vinglass
Vinglass i grålig glass med støpt fot, Gjøvik eller Hurdal 1790-1815. H:10,3 cm.
Tilslag : 2.000 kr
Vinglass
Vinglass i grålig glass med støpt fot, Gjøvik eller Hurdal 1790-1815. H:9 cm.
Tilslag : 1.800 kr
Karaffel
Karaffel i svakt grålig glass, Gjøvik eller Hurdal 1790-1830. H:17 cm.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
Flaske
Flaske i brun-grønt glass. H:17,5 cm.
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.400 kr
Karaffel
Karaffel i klart glass med bringebær og zirater, Gjøvik 1830-1840. H:19,5 cm.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Sukkerskål
Sukkerskål i blått glass med hvit munningsrand. Gjøvik 1810-1820. H:7,5 cm.
Tilslag : 4.000 kr
Brennevinsglass/frimurerglass
Brennevinsglass/frimurerglass med devise: "Drik med Glade men til maade", mulig Nøstetangen.
Tilslag : 5.500 kr
Hengeskap
Hengeskap med original rosemaling, Telemark, datert 1879. 88x67x28,5 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 14.000 kr
Hengeframskap
Hengeframskap med original rosemaling, Guttorm Torsteinson Myren (Rekom-Guttorm), Valdres/Hallingdal. 159x116x42 cm.
Tilslag : 60.000 kr
Ølbolle med original rosemaling, drikkevers, eiernavn og datering 1840. Ø:22 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Drikkekanne
Drikkekanne fra Lesja/Gudbrandsdalen 1763. H:24 cm.
Tilslag : 8.000 kr
Gulvur
Gulvur, rikt skåret dekor, Gudbrandsdalen. H:241 cm.
Tilslag : 14.000 kr
Kaminur i mahogni med messing detaljer, Morris Tobias, London tidlig 1800-tallet.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Kubbestol
Kubbestol med original maling fra Telemark, datert 1892. H:70 cm.
Tilslag : 2.200 kr
Kannestol
Kannestol med original malt dekor, eierinitialer, datert 1792. 195x110x48 cm.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Drikkekanne
Drikkekanne i bjerk, 1800-tallet. H:24 cm, Ø:18 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Krus
Krus i bjerk med skåret dekor, 1680-1710. H:17 cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 54.000 kr
Orkdalshylle
Orkdalshylle. 120x72x20 cm
Vurdering: 6.000 kr
Beger
Beger i sølv med gravert dekor, eierinitialer, datert 1746. Mesterstemplet FS. H:6,5 cm. Vekt:62 g.
Tilslag : 3.600 kr
Kanne
Kanne i sølv, drevet dekor med guirlandere, Georg III, James Stamp mester i London 1776-1780. H:20 cm. Vekt:58 g.
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Drikkekrus
Drikkekrus i leirgods montert med lokk i sølv, drevet dekor med innlagt mynt, Ole Olsen mester i Kragerø 1707-1741. H:20 cm.
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Drikkekus
Drikkekrus i keramikk montert med lokk i sølv, innlagt mynt, mesterstemplet Christian Appelgren, Drammen 1803-31. H:22,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Lysestaker
Et par lysestaker i sølv, empire, Paris kontrollstempel, guardein og mesterstempel, første del av 1800-tallet. H:27 cm.
Tilslag : 8.000 kr
Luktevannshus
Luktevannshus i sterlingsølv formet som leddet fisk, mesterstemplet. L:11 cm. Vekt:38 g.
Vurdering: 2.500 kr - 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Drikkekrus
Drikkekrus i leirgods montert med lokk i sølv, innlagt mynt, Jens Pedersen Hørbye mester i Christiania 1764-1799. H:20 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Punsjeøse
Punsjeøse i sølv med håndtak i tre, Hans Jørgen Blytt mester i Bergen ca. 1790. L:44 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Kandelaber
Kandelaber i 830s med drevet dekor, Thune. H:64 cm. Vekt:3570 g.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 18.500 kr
Temaskin
Temaskin i 830s med håndtak i bakelitt, Thune. H:33 cm. Vekt:1750 g.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Stoler
6 høyryggede stoler, sen-barokk.
Tilslag : 7.500 kr
Skap
Skap "Boulle", Frankrike 1800-tallet. 106x114x43 cm.
Tilslag : 2.800 kr
Gobelin
Gobelin, 1700-tallet. 253x128 cm.
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Spaserstokk
Spaserstokk i sortmalt tre, ring i messing under grep i skåret elfenben, eierinitialer og datering 1874. L:95 cm.
Tilslag : 3.000 kr
Kåpestaker
Et par kåpestaker i drevet messing, 1800-tallet. H:28 cm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Chronometer
Chronometer med kasse i mahogni, S. A. Cail, Newcastle. 18,5x18x18 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Lommeur
"Cricket alarm pocket Watch" Lommeur i sølv, baklokk dekorert med gresshoppe i relieff. Urets alarmlyd etterligner en syngende gresshoppe. Sveits ca. 1890. Ø:43 mm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Lommeur, Lange & Sohne, Glashütte
Dobbelkappslet lommeur i 18K gult gull, Lange & Sohne, Glashütte, Dresden. Ø:47 mm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Lommeur
Lommeur i sølv, kjedetrekk, William Kipling, London ca.1730, urverket signert og nummerert 3434. Ø:46 mm.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Armring
Armring i 14K hvitt gull fattet med 20 brillianter, totalt 3.22ct. antatt kvalitet F/G-VS. 30,5 g. 5,5x4,5 cm. Håndlaget. Nypris hos David-Andersen 270.000,-
Vurdering: 120.000 kr
Luktevannshus
Luktevannshus i gult 20.11k gull med drevet dekor, rokokko, Thore Andreas Friis mester i Trondheim. H:6,5 cm.
Vurdering: 60.000 kr - 70.000 kr
Tilslag : 75.000 kr
Hattenål
Hattenål "Blackamoor" i forgylt sølv montert med stener. L:11 cm.
Vurdering: 8.000 kr
Brosje
Brosje i platina/hvitt gull med old cut diamanter og safirer. Art deco. L:24 mm. 5,41 g.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Brosje
Brosje i platina med diamanter. Old cut sentersten 0.4ct. samt mindre old cut og roseslepne diamanter, Art deco, ca. 1930. 68x40 mm. 21,3 g.
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Figur montert som brosje
Figur i 11K gult gull, Mayan, Anthropomorphic gold figure. According to the owner found at Chichen Itza, Yucatan Mexico. Dated 900-1250 AD. L:67 mm. 20,4 g.
Vurdering: 7.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 18.000 kr
Ring
Ring i 14K hvitt gull med ca. 0.60ct. princess cut diamant. Str.55,5/4,5 g.
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Anheng og et par ørepynt
Anheng og et par ørepynt i 14K gult gull i filigransarbeide, med slepne stener, topas. Anheng:5 cm. Ørepynt:3 cm. 13,1 g.
Vurdering: 6.000 kr - 6.000 kr
Stangnål
Stangnål i 18K gult gull og platina fattet med 3 brillianter samt 34 mindre diamanter i forskjellige størrelser, 1920-årene. L:7,5 cm.
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Ring
Ring i gult gull fattet med 2 pæreformede safirer hver på ca. 1.0ct. samt 10 brilliantslepne diamanter. Str.52,5/4,4 g.
Vurdering: 8.000 kr - 9.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Ring i platina
Ring i platina med diamanter, senterstein på 0,9ct. I/SI1. Str.54/9,8 g.
Vurdering: 40.000 kr
Ring
Ring i 18K hvitt gull med 5 old cut diamanter, sentersten ca. 0.85ct. 2 brillianter på 0.33ct. samt to diamanter på 0.10ct. totalt ca. 1.71ct. Str.54,5/4,9 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Øredobber
Et par øredobber i 18K gull fattet med 28 brilliantslepne diamanter, 2 fasettslepne rubiner samt 4 perler, L:37 mm. 4,2 g.
Tilslag : 15.500 kr
Ring
Ring i platina med pæreformet diamant på 1.70ct. og to baguetter på totalt 0.3ct. Str.58/4,8 g.
Vurdering: 75.000 kr
Tilslag : 70.000 kr
Lot med tre coctailringer
Lot bestående av tre coctailringer. En ring i 9K gult og hvitt gull med blå topas og 18 diamanter, str. 55. To ringer i 9K gult og hvitt gull med safirer og diamanter, str.53 og str.54. Totalt 13,4 g.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Anheng
Anheng med kjede i 18K gult gull fattet med rubin ca. 1.0ct. omkranset med 26 baguettslepne diamanter. L:50 cm. 4,7 g.
Ring
Ring i 18K hvitt gull med sentersten på 1,002ct. FSI1, og 36 stk princesscut diamanter på totalt ca. 0.5ct. F VS. Str.52/8 g. Takst 236.000,-.
Vurdering: 60.000 kr
Hjerteformet anheng med kjede
Hjerteformet anheng med kjede, 14K hvitt gull med 14 brilliantslepne diamanter. L:40 cm. 4,9 g.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Brosje
Nål/brosje i form av en øyenstikker / dragonfly med opal sentersten, omkranset av old cut diamanter og smaragder. Art nouveau. 60x50 mm. 15 g.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Danaë and the shower of gold
"Danaë and the shower of gold / Danaë og gullregnet" Usignert. In the manner of Daniel Mijtens the Younger. 1700-tallet. Olje på lerret, 87x117 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 33.000 kr
Per Palle STORM
(1910-1994)
Stående kvinneakt
"Stående kvinneakt" Signert: PPS Bronse. H:43 cm.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Jean-Baptiste CARPEAUX
(1827-1875)
La frileuse
“La frileuse” Signert: JB. Carpeaux. Støperi-stempel: Susse Frères Ed. Paris. Bronse. H:40 cm.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
Terje YTHJALL
(1943-)
Bone sveve avsted
"Bone sveve avsted" Dobbelt signert og datert nede til høyre: Ythjall Terje Ythjall 1990 Titulert på blindrammen verso. Olje på lerret, 23x29 cm.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
KONTINENTAL SKOLE 1600-tallet
En geistlig
"En geistlig" Usignert. Utydelig påtegnet verso: "Anno Natal... XXXV.. Chana Ca" Olje på mahogniplate, 19x15 cm.
Tilslag : 14.500 kr
Per ROM
(1903-1985)
Komposisjon
"Komposisjon" Signert og datert nede til venstre: Per Rom 64 Olje på plate, 33x41 cm.
Tilslag : 3.200 kr
Olivier DEBRÉ
(1920-1999)
Rouge du Mekong Phnom Penh
"Rouge du Mekong Phnom Penh" Signert og datert nede til høyre: OD 69 Signert, datert og titulert verso: O. Debre Rouge du Mekong Phnom-Penh 69 Olje på lerret, 38x46 cm.
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag : 70.000 kr
Christian Fredrik YTTEBORG
(1833-1865)
Pastoralt landskap
"Pastoralt landskap" Signert nede til høyre: C.F. Ytteborg 59. Olje på lerret, 105x136 cm. Christian Fredrik Ytteborg var elev av Hans Fredrik Gude i Düsseldorf i 1858.
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Alf BACHMANN
(1863-1956)
På tidspunktet for Nilens flom
"På tidspunktet for Nilens flom" Signert og utydelig datert nede til høyre: Alf Bachmann .... 19.. Påtegnet verso: "Alf Bachmann München. "Zür Zeit der Nilüberschvemmung" Olje på lerret, 76x140 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Bruno KRAUSKOPF
(1892-1960)
Dans
"Dans" Signert nede til høyre: B. Krauskopf Olje på plate, 58x47 cm.
Tilslag : 10.500 kr
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Par
"Par" Signert nede til venstre: Frans W. Olje på lerret, 97x68 cm.
Vurdering: 80.000 kr - 100.000 kr
Tilslag : 78.000 kr
Even ULVING
(1863-1952)
Søskende Telemark
"Søskende Telemark" Signert nede til høyre: E. Ulving. Titulert verso. Olje på lerret, 50x71 cm.
Vurdering: 12.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Jan & Joël MARTEL
(1896-1966)
Sittende katt / Chat assis
"Sittende katt / Chat assis" Signert på plinten: Martel Støpemasse. H:42 cm. Proveniens: Viggo Hagstrøms samling. Privat eie.
Vurdering: 25.000 kr
Frans WIDERBERG
(1934-2017)
Figurkomposisjon 1982
"Figurkomposisjon 1982" Signert og datert nede til venstre: FW 19582 (sic) Akvarell på papir, 58x76 cm.
Vurdering: 15.000 kr
Jens JOHANNESSEN
(1934-)
Figurer
"Figurer" Signert nede til høyre: JJ Olje på lerret, 50,5x70,5 cm.
Vurdering: 30.000 kr
Håkon BLEKEN
(1929-)
Navnløs Triptykon
"Navnløs Triptykon" Signert, titulert og datert verso: Håkon Bleken Navnløs Triptykon 75. Olje på plate, 140x100 cm. Utstillet: Bergens Kunstforening 1978, #14. Ramme skadet.
Tilslag : 96.000 kr
ZAO Wou-ki
(1921-2013)
Les Poissons / Fiskene
"Les Poissons / Fiskene" Signert og datert nede til høyre: Zao Wou-ki 53 Litografi, 40/55, 43x58 cm.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
Per KLEIVA
(1933-2017)
Lang avskjed
"Lang avskjed" Signert og datert nede til høyre: Per Kleiva -85 Titulert nede på midten. Serigrafi, 57/185, 50x65 cm.
Tilslag : 4.200 kr
Christian SKREDSVIG
(1854-1924)
Fiskeren. Aftenstemning
"Fiskeren. Aftenstemning" Signert nede til venstre: Skredsvig. Pastell, 95x60 cm. Fra ca. 1897. Litteratur: IRT: 585 FSS 383. Proveniens: Blomqvist kunsthandel 6. desember 2005, #540. "Juleauksjonen" Blomqvist Kunsthandel 3. desember 2007, #683. Privat eie. Utstillet: "Lysglimt - Christian Skredsvigs pasteller", Kunstnerhjemmet Hagan, Eggedal 2017, avbildet side 39 i katalogen. Motivet i denne pastellen bygger på oljemaleriet "Asbjørnsen og Moe på fisketur" fra 1897, som ble kuttet i to av Skredsvig når han ikke var fornøyd med Asbjørnsen. Begge deler av maleriet befinner seg i dag i samlingen til Nasjonalmuseet, Oslo. Denne pastellen er et utsnitt av motivet, hvor vi kun ser Fiskergutten fra høyre del av det opprinnelige maleriet som nå har fått tittelen "P. Chr. Asbjørnsen på tur med fiskergutt" (Nasjonalmuseet, inventar nr. NMK.2007.0462).
Vurdering: 70.000 kr
Henrik BACKER
(1865-1948)
Fiskeoppkjøperne er samlet, Brettesnes i Nordland
"Fiskeoppkjøperne er samlet, Brettesnes i Nordland" Signert og datert nede til venstre: Henrik Backer 1923 Titulert verso. Olje på plate, 60x47 cm.
Tilslag : 3.600 kr
Jakob WEIDEMANN
(1923-2001)
Bondeblomst
"Bondeblomst" Signert, titulert og datert verso: Weidemann Bondeblomst 1973. Olje på lerret, 65x65 cm. Utstillet: "Jakob Weidemann" - Bergen Kunstforening, 25. mai-17. juni 1973, #41. Kunstnernes Hus, Oslo 18. august-9. september 1973, #41. Trondhjems Kunstforening 12.-30. september 1973.
Vurdering: 70.000 kr - 90.000 kr
Tilslag : 60.000 kr