Katalog for Vårauksjonen 2013

Kaminur i forgylt støpt metall, 1800-tallet. (H:59cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Et par urner i porselen med malt dekor og forgylte støpte metall detaljer, sent 1800-tallet. (H:50cm)
Tilslag : 1.900 kr
Drikkekrus i bjerk med eierinitialer og dat. 1771. (H:22cm)
Tilslag : 4.200 kr
Kanne og tedåse med kobberstikksdekor og luster. (H:27/17cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.800 kr
Teservise med lusterdekor bestående av kanne, sukkerkopp, fløtemugge samt 6 kopper med underskål.
Vurdering: 2.000 kr
Speillampett, sent 1700-tallet. (H:54cm)
Tilslag : 2.400 kr
Et par alterstaker i drevet messingplate, 17/1800-tallet.(H:82cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Skatoll med overskap, 1800-tallet. (219x117x54cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Margrethe von der LIPPE
(1913-1999)
Fat i keramikk, sign. (46x43cm)
Vurdering: 1.500 kr
Et par lysestaker messing, 4 lyspiper, barokk type. (H:56cm)
Tilslag : 2.600 kr
Et par urner i porselen med forgylte detaljer, malt polykrom dekor med forgylling, Sevres type. (H:37cm)
Tilslag : 2.400 kr
Ferdaskrin i jernbeslått eik, 1700-tallet. (31x60x48cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Kubbestol med skåret dekor, trehvit, 1700-tallet. (H:76cm)
Tilslag : 2.000 kr
Ølbolle med malt dekor, innvendig og utvendig tekst, eierinitialer og dat. 1823. (Ø:39cm)
Tilslag : 6.000 kr
Morter med støter, messing og jern, ant. tidl. 1800-tallet. (H:16,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
2-armet lysestake i messing, renessanse type. (H:25cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.000 kr
Kaffekjeleheis med orig. rødmaling, 1800-tallet. (17x24x23cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.800 kr
Pipestativ i mahogni med innlagte striper, tidl. 1900-tallet, 2 langpiper medfølger. (H:53cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.900 kr
Junge i jern og messing. (L:8/16cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.600 kr
Junge i jern og messing, dat. 1854. (L:8/13,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.400 kr
Et par kåpestaker i messing, barokk type (H:13cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
Ragnhild HVALSTAD
(1875-1962)
21 ass. deler keramikk, sign.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Beger "Kroningsbeger 1906", Porgrund Porselensfabrik. (H:15cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Polyphon med 29 plater. (16x28x25cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Figur i skåret og malt tre "Maria med barnet", sign. R. Kubin, 1800-tallet. (H:31cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 3.600 kr
Kjenge, 1800-tallet. (L:21cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Banketre med skåret dekor, orig. maling, eierinitialer og dat. 1853. (L:32cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.900 kr
Prismelysekrone, tidl. 1900-tallet. (H:70cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Måneskinnslampe med rosa kuppel, 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Hjørneskap med rikt skåret akantusdekor, Orkdal tidl. 1900-tallet. (H:243/D:57cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 10.000 kr
Langbenk, 1700-tallet.(H:44/L:222cm)
Tilslag : 2.000 kr
Tutkanne med rester av orig. maling, 1700-tallet. (Sekundært lokk)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Et par orientalske figurer belagt med plater av elfenben på base av tre "Et par krigere", ant. tidl. 1900-tallet. (H:57cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Barometer i mahogni med intarsia, mrk. Callan Douglas, 1800-tallet. (H:91cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 3.000 kr
Urne i porselen, Kina. (H:59cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.300 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, dat. 1781. (Ø:17,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.000 kr
Kommode i eik, 5 skuffer, England 1700-tallet. (96x94x49cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Russisk ikon i monter "Guds mor fra Kashan". (30,5x25,5cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, utvendig tekst: "Vilkommen venner kjære, Mit Øll væl undet skal være", eierinitialer og dat. 1875. (H:15,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Øltrøys med orig. malt dekor med teksten: "Malet for Paul Olsen Neraal", midt 1800-tallet. (Rosemaler:Pål Grøt) (L:57,5cm) (limt sprekk)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 26.000 kr
Servise i porselen "Stråmønstret" bestående av 8+6+6 tallerkener (Ø:25/21/21cm), 6 ass fat, tekanne (lokk mangler) samt fløtemugge, Royal Copenhagen.
Tilslag : 9.000 kr
Teservise i porselen "Stråmønstret", , bestående av tekanne, 12 kopper, 13 underskåler, 5+4 asjetter, Porsgrund Porselensfabrik.
Tilslag : 2.000 kr
Servise i porselen "Stråmønstret hel blonde" bestående av 10+10+10+10 tallerkener (25/19,5/17/19,5cm), 3 ass. fat, sausenebb, salt & pepper bøsse, tannstikkholder, 4 askebeger, lokk, 9 kaffekopper med 12 underskåler, Royal Copenhagen.
Tilslag : 17.500 kr
Kiste med skåret dekor, trehvit, ant. Setesdalen 16/1700-tallet. (53x102x51cm)
Tilslag : 3.000 kr
Bergère, Louis XVI-stil, sent 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Skatoll i eik, 1700-tallet. (112x117x58cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Stettefat, trehvitt, 1700-tallet. (H:14/Ø:28,5cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 4.300 kr
Hankestaup med svidekor, Vestlandet 1800-tallet. (H:23/Ø:20cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Gulvur, klokkemaker: Iver Wien (Rustad), Hadeland (1786-1864)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Lysekrone, forgylt støpt metall med prismer, 15 lyspiper for stearinlys, sent 1800-tallet. (H:86cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Kommode i mahogni, 4 skuffer, 1800-tallet. (93x88x50cm)
Tilslag : 3.200 kr
Et par konsollspeil i mahogni, 1800-tallet. (H:132+45/B:59cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Ovalt fat i tinn, TB Lund, Christiania 1759. (L:55cm)
Tilslag : 4.400 kr
Et par armstoler i mahogni med intarsia, empire.
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Kiste med eiernavn Sigrid Jensdatter Olmem, aar 1843, Valdres. (69x113x57cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Stor form med lokk, kobber, 1800-tallet. (L:78cm)
Tilslag : 2.200 kr
Armstol, forgylt, 1800-tallet.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Bord med rester av orig. maling, 1800-tallet. (73x136x74cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Sendingskurv med orig. malt dekor, Telemark 1800-tallet. (27x27cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Drikkekanne, løveføtter og lokk med løve skåret i relieff, 1700-tallet. (H:25cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Figur i tre, skåret og malt, "Den seirende Kristus", 16/1700-tallet. (H:42cm) Proveniens: Tomb kirke, Østfold.
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 31.000 kr
To kjerubhoder, detalj fra altertavle. (H:17cm) Proveniens:Tomb kirke, Østfold.
Tilslag : 37.000 kr
Del av kalvariegruppe, "Jomfru Maria og apostelen Johannes". (H:82cm) Proveniens: Tomb kirke, Østfold.
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 55.000 kr
Et par veggaplikker i brennforgylt bronse, 4 lysarmer, ca. 1820-30, el. montert. (H:33cm)
Tilslag : 22.000 kr
Stor vannbeholder i kobber med messing håndtak, Sverige 1800-tallet. (H:76cm)
Tilslag : 3.200 kr
Vinglass "Perlkelchen". (H:18cm)
Vurdering: 1.500 kr
Hengeskap, trehvit med skåret dekor. Riksløve på døren. (26x25x13cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Karaffel med bringebær og zirater, Hurdal/Gjøvik. (H:23cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
2 dekorfelt hver bestående av 6 keramiske fliser med motiv av katter. (Hver ca 40x27cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Karen KLIM
(1951-)
Stettefat i rødt, gult og grønt glass, sign. 1993. (Ø:23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.500 kr
Speil i lys bjerk, biedermeier. (55x34cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.800 kr
Langpipe med skåret dekor "Mannshode". (L:56cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.400 kr
Langpipe i merskum med skåret dekor, sølvbeslag, mesterstemplet, 1800-tallet. (L:46cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 5.500 kr
Kaffeservise i porselen bestående av 6 kopper med underskål, 1 større kopp med underskål, 6 asjetter, kanne, sukkerkopp og fløtemugge, "Henriette", Royal Copenhagen.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Russisk festdagsikon. (Kirkens festdager) (44,5x37,4cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Russisk kalenderikon, "Januar". (35,5x31cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Vase i glass, sign. -91. (H:18cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Blakkert i drevet messing, 1800-tallet. (Ø:23cm)
Vurdering: 1.200 kr
Kjenge med orig. rosemaling, 1800-tallet. (L:31cm)
Tilslag : 14.000 kr
Stor drikkekannne/løvekrus i bjerk med skåret dekor, eierinitialer og dat. 1803. (H:28cm)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag : 24.000 kr
Speil, Louis-seize, Danmark sent 1700-tallet. (H:148cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Kubbestol med rester av orig. maling. (H:80cm)
Tilslag : 3.400 kr
Ovalt fat i tinn, fullstemplet 1700-tallet. (L:65,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Isbjørnskinn med hode. (255x185cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Kommode i mahogni, 1700-tallet. (81+15x106x64cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Hengeskap med skåret dekor, Gudbrandsdalen. (93x121x26cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
6 stoler i lys bjerk, biedermeier.
Tilslag : 3.800 kr
Sofa med senere overmaling, 1700-tallet. (L:202cm)
Tilslag : 6.500 kr
Et par armstoler, rokokko.
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Tutkanne med orig. malt dekor, eiernavn og dat. 1817. (H:43cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Taburett/ ovnskrakk med ball an claw ben, ca. 1760, sekundær forgylling. (50x68x40cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Et par stoler, skåret skjell i rygg og sarg. Trukket med kalveskinn, Norge ca 1760.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Hjørneskap, "Fåbergskap" Louis-seize, Norge ca. 1790. (H:253cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 15.000 kr
Stol, tidl. 1800-tallet.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.000 kr
Gulvur i valnøtt, skive i messing merket John Westoby Londini fecit. (H:239cm)
Tilslag : 44.000 kr
Speil, sort med gull, Louis-seize, Nord-Tyskland ca. 1800. (88x44cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Hjørnehengeskap i furu, fyllinger i dør og front, 17/1800-tallet. (H:82/D:40cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Form i kobber, 1800-tallet. (L:50cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.400 kr
8 Polhøydeglass med slepet dekor. (H:24,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Balusterbord med skuff i sarg, eik, 1700-tallet. Proveniens: Frits Thaulow. (80x101x65cm)
Tilslag : 14.500 kr