Meny

Katalog for Vårauksjonen 2014

1
1
Kaminur i porselen, Frankrike 1800-tallet. (H:53cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
2
2
Et par prydvaser i porselen med forgylt bronsemontering, mrk. Sevres. (H:49cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
3
3
Ikon med rizza i sølv, Russland, 1800-tallet. (22,5x18cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 3.600 kr
4
4
Russisk festdagsikon, sent 1800-tallet. (31x26,5cm)
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
5
5
Vitaikon, "St. Nicolas liv", Russland ca 1900. (33x28cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.800 kr
6
6
Russisk Ikon med rizza i forgylt sølv, "Korsfestelsen", Rizza: mesterstemplet E.A., Andrey Antonovich Kovalsky, Moskva 1854. (33x26,5cm)
Vurdering: 5.000 kr - 7.000 kr
Tilslag : 33.000 kr
7
7
Speil i valnøtt med forgylte detaljer, Tykland sent 1700-tallet. (H:102cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
8
8
Sidebord i mahogni med forgylte detaljer og stenplate, empire-stil. (H:83cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
9
9
Lysekrone i forgylt messingblikk med prismer, 1800-tallet. (H:90cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
10
10
Ampel med forgylte detaljer, empire-stil. (H:83cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
11
11
Gulvur i lys bjerk, messing skive mrk. J. Waers (H:236cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
12
12
Kaminur i brennforgylt bronse "Lesende kvinne" mrk. Bause, empire. (H:32,5cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 29.000 kr
13
13
Klaffebord i mahogni, skuff i sarg, 1800-tallet. (75x74x49+2x21cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
14
14
Benny Anette MOTZFELDT
(1909-1995)
Vase i glass, sign. BM-73. (H:17cm)
Vurdering: 2.000 kr
15
15
Benny Anette MOTZFELDT
(1909-1995)
Vase i kunstglass, sign. BM-72. (H:15cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
16
16
Kniv med sølvbeslag, slire med skåret akantusdekor, mrk. HD.
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
17
17
Fjøskrakk, 1800-tallet. (46cm)
Vurdering: 1.500 kr
18
18
Taburett i mahogni med intarsia, Holland ca. 1840. (H:58/B:70cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
19
19
Skål i tre, 1800-tallet. (Ø:31cm)
Vurdering: 1.500 kr
20
20
Louis MAJORELLE
(1859-1926)
Bord i valnøtt med intarsia, Art Nouveau, sign. (73x73x73cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
21
21
Drikke/løvekrus i bjerkerot. (H:23,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
22
22
Vase i porselen "Isbjørner", Holmboe for Porsgrund Porselensfabrik. (H:31,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
23
23
Kubbestol med skap, 1800-tallet. (H:76cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
24
24
Lot ostindisk porselen bestående av terrin, 4 fat samt 10 tallerkener. (L:32/38/30/28/Ø:23cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
25
25
Sendingskurv, Telemark, ant. Hans Glittenberg. (34x34cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
26
26
Hengeskap med orig. rosemaling, 1800-tallet. (95x66x32cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
27
27
Brennevinsskrin med skåret akantus dekor, inneholdende 4 karafler. (20x20x20cm)
Vurdering: 2.000 kr
28
28
Amber med rikt skåret akantusdekor, Ole Moene eller hans skole. (H:19,5cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
29
29
Ole JACOBSEN LAULO
Skåret i tre "Døpefonten i Trondhjem domkirke", sign. 1885. (H:14,4cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
30
30
Sponeske med orig. malt dekor, Hardanger 1800-tallet. (H:11/Ø:28cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
31
31
Fantestake, 1800-tallet. (H:25,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.100 kr
32
32
Barselpotte med eierinitialer og dat. 1814, rødleire med begitningsdekor. (H:23/Ø:21cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
33
33
"Husskrin" med karveskurd, eierinitialer og dat. 1852. (L:23cm)
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 1.100 kr
34
34
Ølbolle med orig. rosemaling, Telemark 1800-tallet. (Ø:25,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.600 kr
35
35
47 ass. vinglass "Kosta", 25stk. (18,5cm), 12stk. (16cm) og 10stk. (14,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
36
36
Songor. (225x130cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
37
37
Hamadan. (230x130cm)
Vurdering: 3.000 kr
38
38
Thomas LURAAS
(1799-1886)
Tine med orig. maling, eierinitialer og dat. 1850. (L:21cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
39
39
6 pjolterglass "Polhøyde", Hadeland. (H:14,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
40
40
Bokskap i lys bjerk, empire. (191x109x17cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
41
41
Skatoll med overskap, orig. maling, 1700-tallet. (226x112x54cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
42
42
Bolle i tre med skåret dekor, dat. 1628, Setesdalen. (Ø:28cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
43
43
Drikkekanne, lagget, eierinitialer og dat. 1833, Gudbrandsdalen. (H:17,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
44
44
Fat i porselen med blomsterdekor i Europeisk stil, eksportporselen, Kina 1700-tallet. (L:38cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
45
45
Et par skulpturer i bronse efter Louis Guillaume Falconis (1580-1664) "Mercur og Tyche", sign. Jean de Bologne (1817-1873) (H:83/81cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 30.000 kr
46
46
Et par vaser i porselen, Imari. (H:25cm)
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
47
47
Hengeskap, trehvitt, 1700-tallet. (67x83x36cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
48
48
Karaffel i blått glass med hvite spiraler, Gjøvik. (H:21,5cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
49
49
Kubbestol, 1800-tallet. (H:82cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.400 kr
50
50
Karmfat med lokk, tinn, mester H.C. Byssing, mester i Bergen 1745 til etter 1768. (Ø:44cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
51
51
Liten kommode med parketteri, 3 skuffer, 1700-tallet. (64x64x32cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
52
52
Vitrineskap i mahogni med rik intarsia, støpte messing detaljer, sent 1800-tallet. (202x113x42cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
53
53
Servise i porselen "Henriette" bestående av 22 tallerkener (25,5cm), 11 tallerkener (22,5cm), 9 asjetter (15,5cm), 12 dessertskåler (25cm), 12 dessertskåler (21cm), 2+1 lokkefat, 3 runde serveringsfat, 4 ovale serveringsfat, 2 stetteboller, 2 lysestaker, 2 sausnebb samt 4 saltbøsser, Royal Copenhagen.
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
54
54
Eske skåret i bjerk, formet som høne, 1800-tallet. (H:9/L:18cm)
Vurdering: 8.000 kr
55
55
Erik PLØEN
(1925-2004)
Vase i keramikk, sign. 2001. (H:70cm)
Vurdering: 15.000 kr
56
56
Kashmir, kunstsilke. (186x125cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
57
57
Hamadan. (203x130cm)
Vurdering: 4.000 kr
58
58
Kubbestol med malt dekor, 1800-tallet. (H:73cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
59
59
Hjørne/hengeskap, 1800-tallet. (33,5x80x38cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
60
60
Kannestol med orig. malt dekor, Hallingdal 1700-tallet. (202x156x45cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
61
61
Drikke/løvekrus i bjerk, 17/1800-tallet. (H:21,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
62
62
Sidebord i mahogni, 2 skuffer i sarg, messinghjul, 1800-tallet. (78x115x54cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
63
63
Spinnestol, 1800-tallet. (H:55cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
64
64
Ferdaskrin på sekundært understell. (35x57x40cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
65
65
Skatoll i mahogni, England sent 1700-tallet. (113x122x56cm)
Vurdering: 3.000 kr
66
66
Hardingfele med bue. sign. Lie
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
67
67
Glass med etset dekor Gustav III monogram, "Nøgen jomfru". (H:19cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
68
68
Et par tallerkener "Imari" Kina. (Ø:23cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.300 kr
69
69
Drikkekrus, "Brudefølge fra Søndmør", Egersund Fajansefabrik.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
70
70
Prismelysekrone, tidl. 1900-tallet. (H:122cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 14.500 kr
71
71
Gulvur med kinserier, verk i messing med dato og sekundviser, merket D. Paterson, Sunderland. (H:246cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.500 kr
72
72
Kaminur, forgylt med hvit marmor, 1800-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
73
73
Nutbolle, 17/1800-tallet. (L:65cm)
Vurdering: 2.000 kr
74
74
Et par Ryfylkestoler.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
75
75
Dragkiste med overskap, orig. blåmaling, sen-barokk. (103+112x114x52cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
76
76
Hamadan. (210x130cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
77
77
Tabriz. (270x162cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
78
78
Fantestake, 1800-tallet. (H:24,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.300 kr
79
79
Kaminur, skåret i tre, sort med delvis forgyllig, empire. (H:45cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
80
80
Sybord i mahogi med intarsia. Embetsstempel 1768-1790, sign. Anders Halmén. (68x64x42cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 80.000 kr
81
81
13 tallerkener, "Famille Rose", Kina. (Ø:23,3cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
82
82
Potpurikrukke i blått glass, Hurdal/Gjøvik, sekundært lokk. (H:32cm)
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
83
83
Potpurikrukke i blått glass, Gjøvik, sekundært lokk. (H:29cm)
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
84
84
Lokkhylle, orig. rødmaling, 1800-tallet. (122x95x30cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
85
85
Halvor FANDEN
eller hans krets (1600-tallet) Beger med rikt skåret dekor. (H:12,5cm)
Vurdering: 50.000 kr - 60.000 kr
Tilslag : 105.000 kr
86
86
Trøys med skåret dekor, ant. 1900-tallet. (L:14cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 950 kr
87
87
Hjørnehengeskap med skåret dekor, dat. 1742. (H:65/D:42cm)
Vurdering: 4.000 kr
88
88
Hjørnehengeskap med sprang, orig. malt dekor, 1800-tallet. (H:93/D:39cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
89
89
Konsollspeil, forgylt med marmorplate, rokokko-stil. (H:183+48x80cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
90
90
Framskap, trehvitt, 17/1800-tallet. (208x145x50cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
91
91
Klaffebord, 1800-tallet. (75x96x50+2x67cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
92
92
Rosemalt kiste, dat. 1839. (78x121x63cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
93
93
Dåpsfat i messing, barokk. (Ø:45cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
94
94
Et par armstaker i messing, rennesanse. (reperasjoner) (H:37cm)
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
95
95
Trøys "Orrhøne" Gudbrandsdalen skjæring, 17/1800-tallet. (H:16/Ø:21cm)
Vurdering: 20.000 kr
96
96
Keshan, ca 1935. (209x131cm)
Vurdering: 7.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
97
97
Yazd, ca 1930. (228x298cm)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
98
98
44 ass. vinglass med skjærslepet dekor, 7 stk. (9cm), 12stk. (17,5cm), 1stk. (19cm), 9stk. (15,5cm), 4stk. (14cm) og 11stk. (11,5cm). (12stk. med nag)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
99
99
Ølbolle med utvendig tekst og dat. 1859. (Ø:16cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.900 kr
100
100
Kiste i eik med skåret dekor "Bibelske scener", eiernavn: Eline Matzdatter, dat. 1637. (50x107x55cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 26.000 kr