Katalog for Juleauksjonen 2016

Andreas SCHNEIDER
(1861-1931)
Terrin i keramikk, sign. 1923. (l:34cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
"Carriage clock" i messing tilhørende orginal etui, Frankrike. (13x8,5x8,5cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 5.500 kr
Spaserstokk, holk i elfenben med skåret bergmann. (L:89cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Nora GULBRANDSEN
(1894-1978)
8 buljongkopper med underskål, sign. (Ø:13cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Lysestake i messing, dat. 1801. (H:13,5cm)
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 850 kr
Karaffel med slepet dekor, trolig norsk, sent 1700-tallet. (H:25cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Butelje i klart glass, ca 1800. (H:25cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Et par lysestaker i forgylt bronse, empire, Frankrike. (H:26,5cm)
Vurdering: 1.500 kr - 2.000 kr
Tilslag : 1.600 kr
Tedåse i porselen Kina, Famille rose. (H:11cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 2.500 kr
Et par vegglysestaker i forgylt bronse, 1800-tallet. (H:45cm)
Vurdering: 3.000 kr
Biblioteksbord i mahogni med innlagt sort marmor i platen, gallerikant i messing, skuffer og utrekksplater i sargen, Frankrike 1800-tallet. (H:75/Ø:91cm)
Tilslag : 2.000 kr
Trau med rester av orig. rødmaling, 1800-tallet. (L:45cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.200 kr
Ikon med rizza, 1800-tallet. (31x25cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.500 kr
Ikon, 1800-tallet. (36x33cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.700 kr
Reiseikon i støpt messing, relieffdekor med emaljefarger, 1800-tallet. (L:41cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.200 kr
Indo-Sarouk. (198x144cm)
Tilslag : 6.000 kr
Fehrahan, ca 1920. (196x134cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Form i kobber, 1800-tallet. (L:48cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.600 kr
Tutkanne, lagget med svidekor, 1700-tallet. (H:31cm)
Vurdering: 4.500 kr
Tilslag : 4.000 kr
Vase i porselen, Canton, Kina 1800-tallet. (H:35cm)
Tilslag : 22.000 kr
Et par lysestaker i skåret forgylt tre, "Amoriner", 17/1800-tallet. (H:38cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Russisk kaminur, 1800-tallet i brennforgylt bronse, marmor og fasettslepne krystall paneler, angivelig gave fra keiserinne Dagmar av Russland til den russiske minister Anatol Kruppenski. (H:38,5cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Hjørneskap med skåret dekor, 1700-tallet. (123x78x41cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Stol, rokokko.
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Høyrygget stol med skåret skjell i rygg og sarg, sen-barokk.
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.200 kr
Tebord med skåret skjell i sargen, rokokko. (73x86x68cm)
Vurdering: 4.000 kr
Porselensflis med malt dekor, Kina første del av 1900-tallet. (39x26cm)
Tilslag : 5.500 kr
Symphonium, sent 1800-tallet med 10 tilhørende plater. (125x67x39)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 16.000 kr
Røkelseskar i blå og hvit porselen, Kangxi, Kina 1622-1722. (H:11/Ø:28cm)
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Kommode i mahogni med forgylte bronsedetaljer, Charles X, Frankrike 1820-30. (90x128x58cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 21.000 kr
Kinesisk monokrom hvit bolle, ant. Dehua, Sung (960-1279) (Ø:18cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 2.000 kr
"Table Stand" i rosentre med innlagt dekor i perlemor, Kina. Proveniens: Gustav Kristoffer Wilse. (12x34x20cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Fat i blå og hvit porselen med fuglemotiv, Kina, Wan Li (1573-1620). (skade) (Ø:28cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Drikkekanne i glass med lokk i tinn, gravert dekor, monogram og datering 1776, lokk med kuleformet jekk og Christian VII monogram, mesterstemplet OVM. (H:24cm)
Tilslag : 2.000 kr
Stett med orig. maling, eierinitialer og dat. 1843. (H:16cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.700 kr
Indo-Sarouk. (267x200cm)
Tilslag : 6.500 kr
Mehraban, ca 1940/50. (380x108cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Tutkanne i tinn, Christiania 1753, Litt.: Visted/Stigum; "Vår gamle bondekultur" avbildet s.129. (H:24cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Drikkekanne med skåret akantusdekor. (H:24cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Speil, forgylt, sen-gustaviansk. (H:122cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Mangletre med skåret akantusdekor, ant. Anders Tordsen Tassmyrhaugen, Vågå. (L:78cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Mangletre med skåret og malt dekor, 1800-tallet. (L:78cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Dragkiste med malt dekor, 1800-tallet. (99x110x58cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Gulvur i mahogni, messing skive med månefase og dato, 8 dagers verk, Thomas Pierce, Bristol ca. 1790. (H:250cm)
Tilslag : 4.400 kr
Drikkekanne i bjerk, skåret dekor med løve, 17/1800-tallet. (H:21cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Amber med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1893. (H:28cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Kiste med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1806. (68x117x57cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.500 kr
Hengeskap med malt dekor, eiernavn og dat. 1812. (62x50x24cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Stol i eik trukket med preget lær i rygg og sete, ca. 1640-60.
Tilslag : 7.000 kr
Et par lysestaker i bronse, Kina 17/1800-tallet. Proveniens: Gustav Kristoffer Wilse. (H:57cm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag : 22.000 kr
Hylle med orig. maling, 1800-tallet. (164x111cm)
Vurdering: 5.000 kr
Servise i porselen "Henriette", Royal Copenhagen, 100 ass. deler, bl.a. buljongkopper, kaffekopper, div. tallerkener, kaffekanne, tekanne, div. fat m.m.
Tilslag : 14.500 kr
Stor krukke med lokk i blå og hvit porselen, Kang Hsi (1662-1723). (H:50cm)
Tilslag : 18.500 kr
Lot ass. vinglass Daum France bestående av 12 (24,5cm), 11 (22cm), 12 (20cm), 9 (16cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Kommode i lys bjerk, 4 skuffer. (79x99x45cm)
Vurdering: 3.000 kr
Meschkin, Iran ca 1960. (304x122cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.700 kr
Mauri Afghan, ca 1930/40. (173x122cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Et par empire lysestaker i brennforgylt bronse, Frankrike ca. 1810/1820. (H:28,5cm)
Tilslag : 10.500 kr
Bolle i keramikk, Trøndelag, 1800-tallet. (Ø:32cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Slirekniv skåret i ben, gjennombrutt dekor, merket Blikstad, utydl. mesterstempel på dopsko. (L:25cm)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 32.000 kr
Slirekniv med rikt gjennombrutt akantusdekor, blad merket Jean Mette, Christiania. (L:25cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Slirekniv med rikt skåret akantusdekor og riksvåpen av 1844. (L:22cm)
Tilslag : 15.500 kr
Tore NODELAND
Slirekniv, skaft i bjerkerot og Olav den Hellige skåret i elfenben, slire med skåret akantusdekor, (L:22cm)
Tilslag : 10.000 kr
Tore NODELAND
Slirekniv, skåret akantusdekor med løvehode, kristhorn med sølvbeslag, (L:21cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Tore NODELAND
Slirekniv med skåret akantusdekor og sølvmontering. (L:23cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Klaffebord med dreide ben og ovale klaffer, 1700-tallet. (80x127x72+2x62cm)
Vurdering: 8.000 kr
Englefigur, 1700-tallet. (H:40cm)
Tilslag : 9.000 kr
Korintisk søyle, rikt skåret dekor med forgylling, barokk. (H:162cm)
Vurdering: 9.000 kr
Tilslag : 11.500 kr
Jonisk søyle, forgylt med marmorering, 1700-tallet. (H:124cm)
Vurdering: 8.000 kr
Thomas LURAAS
(1799-1886)
Liten kiste med orig. rosemaling, eiernavn: Birgit Pedersdatter Hagen aar 1881. (43x69x37cm)
Vurdering: 10.000 kr
Sponeske med karveskurd, 1800-tallet. (L:26cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 900 kr
Felekasse med skåret og malt dekor, Setesdalen 1700-tallet.(L:66cm)
Vurdering: 12.000 kr
Amber med orig. maling og svidekor, dat. 1808. (H:32/Ø:27cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Pengekiste i jern, 1700-tallet. (38x74x42cm)
Tilslag : 10.000 kr
4 barstoler, formgitt av Erik Buch för Dyrlund, 1960-tallet.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Indo-Sarouk. (181x120cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 4.000 kr
Bocharra, ca 1900. (190x140cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Et par benker, forgylte og trukket med silke, 1800-tallet. (45x200x42cm)
Tilslag : 8.000 kr
Spisebord i mahogni, utrekk med sveiv, England 1800-tallet, (79x171x133cm)
Vurdering: 5.000 kr
Drikkekanne, skåret dekor med fremstilling av apostlene og scener fra Kristi barndom, skåret av Jakop To (1737-1769), Sel, Gudbrandsdalen. (H:23cm)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Grøtkanne/ barselpotte i tinn med hengslet lokk, Berndt Steenmann, mester i Bergen 1741-63. (H:15,5cm)
Tilslag : 3.500 kr
"Nissepotte" Porsgrund porselænsfabrik. (Ø:21,5cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 2.700 kr
Bronsespeil, Kina. (Ø:17,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Vase "Domremy" i gråfarget glass med slepet dekor, mrk. Lalique ca. 1926. (H:21cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Emile GALLÉ
(1846-1904)
Vase i overfangsglass, sign. (liten kantnag)(H:25,5cm)
Tilslag : 3.000 kr
Staup i bjerk med skåret dekor, Telemark, dat. 1799. (H:7,5/Ø:9cm)
Tilslag : 5.600 kr
Speil, sent 1700-tallet. (98x40cm)
Tilslag : 8.500 kr
8 stoler med skåret skjell i rygg og sarg, 1700-tallet.
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 20.000 kr
Vase "Loetz". (H:12cm)
Vurdering: 1.200 kr
Amber med orig. malt dekor og svidekor, dat. 1781, John Torbjørnson. (H:24cm)
Vurdering: 7.000 kr
Hjørne /hengeskap med skåret og orig. malt dekor eierinitialer og datering 1747. (132x83x38cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 25.000 kr
Kobberform, 1800-tallet. (L:55/Ø:24cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 2.600 kr
Tedåse med lokk, porselen, Chien Lung 1736-1796, Kina. (H:11cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tedåse i eksport porselen med slektsvåpen, 1700/1800-tallet, Kina. (H:11cm)
Tilslag : 6.500 kr
Drikkekanne, lagget med svidekor, 1800-tallet. (H:22cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.500 kr
Indo-Sarouk. (180x122cm)
Tilslag : 4.800 kr
Fehrahan, tidl. 1900-tallet. (210x137cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
6 dessert-fat i porselen, Ludwigsburg ca 1770, malersign. Karl Eugen 1744-93. (Ø:23,5-18,5cm)
Tilslag : 2.000 kr
Mellaup, lagget med svidekor, Vestlandet, 1800-tallet. (H:45cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.900 kr
Kiste med orig. rosemaling, dat. 1836, Knut Luraas, (54x86x45cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 10.000 kr