Katalog for Juleauksjonen 2018

Et par lysestaker i messingblikk med drevet dekor, barokk-stil. (H:27cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, innvendig drikkevers: "Drik Ølet Saa at Du af Brødet Leve maae", dat. 1780. (Ø:28cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Stettefat med skåret dekor, rester av orig. maling, 1700-tallet. (Ø:25cm/H:9cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Sponeske med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1830. (Ø:22,5/H:15cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 2.400 kr
Drikkekanne i tinn, C. Reincke 1747, Trondheim. (H:18,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.900 kr
Ambar med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1890. (H:33cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Kaminur i brennforgylt bronse, empire. (H:36cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Et par lysestaker i forgylt jern, historisme. (H:65cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Fat i fajanse, ant. Tyskland 1700-tallet. (Ø:34,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.600 kr
Kaminur mrk. Joh. Scherich in Mistlbach, Østerike sent 1700-tallet. (H:51cm)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Lensmannspisk med messing beslag, eiernavn: Arne Sen Østen, dat. 1844 Eikle. (L:49+104cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Drikkekanne i bjerk, baluster form 16/1700-tallet. (H:19,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Et par stoler, sent 1700-tallet.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 4.200 kr
Snusflaske i bjerkerot, beslag i sølv med gravert dekor. (Ø:9,5cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Ølbolle med malt dekor, innvendig tekst og dat. 1836. (H:19/Ø:41cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.400 kr
Hjørne/hengeskap med skåret dekor, rester av orig. maling, rennesanse-type, 1700-tallet. (94x82x56cm)
Tilslag : 7.500 kr
Gulvur, verk i messing mrk. William Kippling, London 1700-tallet, sortmalt kasse med kineserier. (H:240cm)
Tilslag : 28.000 kr
Speil i valnøtt med forgylte detaljer, ca. 1800. (132x52cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 12.000 kr
Barselskanne i tinn, D. Steeman, Bergen 1775. (H:14/L:19cm/1315g)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Kommode i valnøtt med forgylte detaljer, bombé form og plate i hvit marmor, 1700-tallet. (82x74x28cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
Et par coasters, forsølvet. (Ø:11,5cm).
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 2.000 kr
Bolle i glass og sølv mrk. Cartier. (H:11/Ø:23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.500 kr
Sukkerdrysse i sterling sølv, Birmingham 1939. (H:22cm/230g)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.200 kr
Et par lysestaker i sterling sølv, Sheffield 1895. (H:16cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Kaffeservise i 830s bestående av kanne, sukkerskål og fløtemugge, Thune, dat. 1912. (726g)
Tilslag : 3.000 kr
Kammerstake med lysslukker, London 1839. (H:9cm/300g)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Drikkekanne i stengods "Sunderland" montert med sølvlokk. Innlagt mynt, fullstemplet Bergen 1791. (H:18cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 13.000 kr
Bonbonniere i 830s, J. Tostrup. (Ø:11cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag : 1.700 kr
Lot sterling sølv bestående av pepperkvern, toastrack, skål samt krydderoppsats
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.400 kr
Gustav GAUDERNACK
(1865-1914)
Champagnekjøler i sølv, David-Andersen 1918. (H:20/816g)
Tilslag : 9.000 kr
Kaffeservise i 925s bestående av kanne, sukkerkopp og fløtemugge. (775g)
Tilslag : 3.000 kr
Et par ørepynt i 14k hvitt gull med Tanzanite.
Tilslag : 15.000 kr
Ring i 14k hvitt gull med smaragd ca. 1,70ct og 0,12ct diamanter. (Ø:17,75mm)
Tilslag : 4.400 kr
2 sammenfattede ferskvanns perlekjeder med låser i 14k gult gull, van Bergen.
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag : 3.200 kr
Et par mansjettknapper i 18k gult gull med motiv fra antikken. (9,5g)
Tilslag : 5.000 kr
Tone VIGELAND
(1938-)
Et par ørepynt i 925s "Sling".
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.800 kr
Armlenke i 14k gult gull. (60g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 10.500 kr
Ring i 14k, 18k og 23k gult gull med 1 blå safir, 1,56ct, 1 smaragd 0,58ct, 4 burma rubiner tils. 0,89ct samt 2 baguette slepne diamanter 0,13ct. Takst 2002 kr 38.000. (Ø:17,25mm).
Vurdering: 10.000 kr
Miniatyr akv./gouache, Ane Christine Bred, f. Gausdal 1768, d. Christiania 1797, gift Fjerdrum, samtidig ramme i forgylt bronse, montert anheng i forgylt sølv, filigran og rød sten, mesterstemplet CS, sent 1700-tallet. (H:5+5cm)
Vurdering: 2.000 kr - 2.500 kr
Tilslag : 5.000 kr
Art Deco brosje i platina fattet med 7 større og 108 mindre diamanter, tot. ca 6,00ct, lås og sikkerhetslenke, Wien stempel for platina, mesterstempel SK, ca 1920. (B:5cm/20g)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag : 41.000 kr
Tablett med skåret og malt dekor, eiernavn og dat. 1861, Trøndelag. (109x62cm)
Tilslag : 23.000 kr
Armstol med skåret skjell i rygg og sarg, rokokko.
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Speil, sent 1700-tallet. (123x39cm)
Tilslag : 1.800 kr
Drikkekanne/løvekrus 1800-tallet. (H:23cm)
Tilslag : 3.800 kr
Laup med skåret og malt dekor, 1800-tallet. (28x16x13cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Pengekiste i eik med jernbeslag, 1700-tallet. (46x65x41cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Kjenge med orig. skåret og malt dekor, dat. 1849. (H:18/L:28cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 11.000 kr
Sponeske med orig. rosemaling, merket på undersiden med eierinitialer og dat. 1741. (Ø:26cm/H:14cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.000 kr
Bondebord, 17/1800-tallet. (77x129x68cm)
Tilslag : 3.000 kr
Armstol med rester av orig. maling, 1700-tallet.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag : 9.000 kr
Taffelur av Abraham Pihl (1756-1821), Norge ca. 1800. Litteratur: Tilsvarende ur avbildet i boken Urmakerkunst i Norge, Olav Ingstad s. 126. (37x28,5cm)
Tilslag : 13.500 kr
Kanne, lagget, skåret dekor med malt dekor på lokket, eierinitialer og dat. 1764 på undersiden. (H:24cm)
Tilslag : 1.500 kr
Thomas LURAAS
(1799-1886)
Kiste med orig. malt dekor. (70x89x50cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag : 23.000 kr
Skrin med karveskur, Vestlandet 1800-tallet. (18x26x20cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Thomas LURAAS
(1799-1886)
Hengeskap med orig. rosemaling, eiernavn og dat. 1872. (105x84x33cm)
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 36.000 kr
Senneh kelim, Iran, old. (202x133cm)
Tilslag : 7.000 kr
Senneh kelim. (145x102cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 3.000 kr
Øltrøys med orig. rosemaling, Jon Torbjørnson Gjeiskelid, Tinn. (L:45cm)
Tilslag : 11.000 kr
Bokstol med orig. malt dekor, påført tekst og dat. 1765. (L:43cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 17.000 kr
Trehvit langbord, 1800-tallet. (78x218x85cm)
Vurdering: 5.000 kr
Et par saltkar i sølv, empire, mesterstemplet IHT 1836. (H:8cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 3.600 kr
Plat-de-menage i sølv, Louis XVI, bestående av brett med sukkerstrøe, kanelstrøe, sennepskrukke, et par eddikkanner, 4 saltkar med tilhørende spader, Andreas Lude, Bergen 1787. (7x38x29cm). Litteratur: Bergens Gullsmedkunst fra Laugstiden, bind 2, avbildet side 210. Bergens Gullsmedlaug 1568-1968 s. 87, Proveniens: skipsreder Fearnleys samling.
Vurdering: 150.000 kr - 200.000 kr
Tilslag : 160.000 kr
Et par lysestaker i sølv, fullstemplet, mester Martin Hall, London 1889. (H:25cm)
Tilslag : 3.200 kr
Krus i porselen "Brudefølge fra Søndmør, Egersunds Fajansefabrik, lokk i sølv, mester: Lorentzen, Drammen 1844. (H:17cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
To brett på ben i sterling sølv London 1918 og Birmingham 1937. (16x16cm/18x18cm/500g)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 3.200 kr
Gustav GAUDERNACK
(1865-1914)
Sukkerkopp i 830s, David-Andersen. (H:9,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 1.800 kr
Spade og skje samt 12 mokkaskjeer i forgylt 925s og emalje, David-Andersen. I originaletui med påskrift: Til Guldbryllupsparet 1. Juli 1893.
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Tesil, sukkerklype samt 12 mokkaskjeer i forgylt 925s og emalje, David-Andersen ca. 1910, i originaletui.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag : 7.000 kr
Tesil samt 6 mokka skjeer i forgylt 925s og emalje, Norsk Filigransfabrikk ca 1910. I etui.
Tilslag : 3.800 kr
Stor drikkekanne i sølv "Bredekannen", innvendig perlemål, glatt korpus, lokk med medalje "Christian VII og Caroline Mathilde", stemplet Ahasverus Munthe-Kaas, mester i Christiania 1807, guardein Ernst Michael Rømer, Christiania 1811. Proveniens: Værkseier Ole Chr. Brede, medstifter av det dramatiske selskap i Christiania 1780, svigerfar til Nicolaus Heftye, bestefar til "Nini" Wedel Jarlsberg på Bogstad. (H:25,5cm/2334g)
Vurdering: 100.000 kr - 150.000 kr
Tilslag : 130.000 kr
Brett på fire ben i sterling sølv London 1926. (3,5x29,5x29,5cm/1000g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
Presentasjonsdåse i 14k gull og emalje med eldre miniatyr på elfenben av stattholder Ditlev Vibe, mester brødrene Charles og Pierre Toussant Hanau 1752-1803. Proveniens. Gitt av stattholder prins Fredrik av Hessen til Ole Chr. Brede som takk for flytting av jakthytte fra Bogstad til slott Panker. Samtidig etui. (L:8,8cm/140g)
Vurdering: 70.000 kr - 80.000 kr
Ring i platina med pear-shape cut diamant, 1,75ct, H SI1. (Ø:18,25mm).
Vurdering: 60.000 kr
Halskjede og ørepynt i 18k hvitt gull med 90+6 diamanter. (L:43cm)
Vurdering: 25.000 kr - 28.000 kr
Tilslag : 28.000 kr
Slipsnål i 14k gult gull (56 zolotnik) fattet med 11 diamanter, tot. ca 3,00ct, Russland 1908-1917, mesterstemplet CO og 56. (L:5,5cm/5,25g)
Tilslag : 15.500 kr
Et par ørepynt i hvitt gull med diamanter, hver ca 0,25ct.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 4.600 kr
Ring i platina med 0,79ct diamant. Gem sertifikat medfølger. Sjelden kvalitet. (Ø:17 mm).
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag : 35.000 kr
Hjertesølje i 930s, filigransarbeid med løv. (H:12cm)
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag : 2.000 kr
Brosje og anheng i sølv.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag : 1.900 kr
Ring i platina med diamant sentersten ca 1,00ct samt 21 mindre diamanter, mesterstemplet og fransk kontrollstempel. (Ø:15,75mm)
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag : 38.000 kr
Hjørneskap med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1812, Hardanger, innv. sign. på døren. (H:96/B:63cm)
Tilslag : 40.000 kr
Gulvur, verk i messing mrk. Jos. Pomroy, London sent 1700-tallet, mahogni kasse med forgylte bronse detaljer. (H:262cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Kaminur i forgylt bronse, 1800-tallet. (H:45cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 2.500 kr
Kittil O. HAUKJEM
(1774-1859)
Sponeske med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1825. (Ø:37/H:19cm)
Tilslag : 7.500 kr
Hjørne/hengeskap, trehvit, Vestlandet 1700-tallet. (H:89/D:41cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag : 8.500 kr
Kirkefigur skåret i tre med rester av forgylling "St. Nicolas" trolig Tyskland 1600-tallet. (H:117cm)
Vurdering: 40.000 kr
Tilslag : 40.000 kr
Ikon "St. Nikolas", 1800-tallet. (40x32cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 5.000 kr
12 vinglass, stett med benhvit spiral, England 1700-tallet. (H:16-19cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.000 kr
Hengeskap med sekundært understell. (54x56x24cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag : 7.500 kr
Speil med malt dekor. (56x34cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 15.500 kr
Fat i fajanse, Holland 1690/1740. (Ø:35cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag : 2.200 kr
Klaffebord trehvitt, 1800-tallet. (71x90x30+2x40cm)
Vurdering: 1.200 kr
Bomme med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1765. (Ø:43/H:22cm)
Tilslag : 3.800 kr
Løvekrus i bjerk, dat. 1802. (H:24cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 4.800 kr
Eske, fugleformet med orig. malt dekor, Trøndelag. (L:22cm) (mangler)
Tilslag : 2.800 kr
Russisk Bochara. (257x164cm)
Vurdering: 8.000 kr
Sarouk, ca 100 år. (357x274cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag : 29.000 kr
Ambar med skåret og malt akantusdekor. (H:29cm) Proveniens: Jens Olav Walaas Selvaag (1912-2002)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag : 8.700 kr
Skap med orig. maling, skåret dekor, eierinitialer og dat. 1802. (151x134x35cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag : 6.000 kr
Luchas Nielsen Gram
(1640-)
(Eliasmesteren) Kiste med skåret og malt dekor, "Bibelske scener", dat. 1703. (54x104x53cm) (Kompletteringer)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag : 39.000 kr