Katalog for Juleauksjonen 2018

Senneh kelim. (145x102cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 3.000 kr
Øltrøys med orig. rosemaling, Jon Torbjørnson Gjeiskelid, Tinn. (L:45cm)
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag: 11.000 kr
Bokstol med orig. malt dekor, påført tekst og dat. 1765. (L:43cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 17.000 kr
Trehvit langbord, 1800-tallet. (78x218x85cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Et par saltkar i sølv, empire, mesterstemplet IHT 1836. (H:8cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 3.600 kr
Plat-de-menage i sølv, Louis XVI, bestående av brett med sukkerstrøe, kanelstrøe, sennepskrukke, et par eddikkanner, 4 saltkar med tilhørende spader, Andreas Lude, Bergen 1787. (7x38x29cm). Litteratur: Bergens Gullsmedkunst fra Laugstiden, bind 2, avbildet side 210. Bergens Gullsmedlaug 1568-1968 s. 87, Proveniens: skipsreder Fearnleys samling.
Vurdering: 150.000 kr - 200.000 kr
Tilslag: 160.000 kr
Et par lysestaker i sølv, fullstemplet, mester Martin Hall, London 1889. (H:25cm)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag: 3.200 kr
Krus i porselen "Brudefølge fra Søndmør, Egersunds Fajansefabrik, lokk i sølv, mester: Lorentzen, Drammen 1844. (H:17cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
To brett på ben i sterling sølv London 1918 og Birmingham 1937. (16x16cm/18x18cm/500g)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.200 kr
Gustav GAUDERNACK
(1865-1914)
Sukkerkopp i 830s, David-Andersen. (H:9,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 1.800 kr
Spade og skje samt 12 mokkaskjeer i forgylt 925s og emalje, David-Andersen. I originaletui med påskrift: Til Guldbryllupsparet 1. Juli 1893.
Vurdering: 7.000 kr - 8.000 kr
Tilslag: 7.000 kr
Tesil, sukkerklype samt 12 mokkaskjeer i forgylt 925s og emalje, David-Andersen ca. 1910, i originaletui.
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag: 7.000 kr
Tesil samt 6 mokka skjeer i forgylt 925s og emalje, Norsk Filigransfabrikk ca 1910. I etui.
Tilslag: 3.800 kr
Stor drikkekanne i sølv "Bredekannen", innvendig perlemål, glatt korpus, lokk med medalje "Christian VII og Caroline Mathilde", stemplet Ahasverus Munthe-Kaas, mester i Christiania 1807, guardein Ernst Michael Rømer, Christiania 1811. Proveniens: Værkseier Ole Chr. Brede, medstifter av det dramatiske selskap i Christiania 1780, svigerfar til Nicolaus Heftye, bestefar til "Nini" Wedel Jarlsberg på Bogstad. (H:25,5cm/2334g)
Vurdering: 100.000 kr - 150.000 kr
Tilslag: 130.000 kr
Brett på fire ben i sterling sølv London 1926. (3,5x29,5x29,5cm/1000g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
Presentasjonsdåse i 14k gull og emalje med eldre miniatyr på elfenben av stattholder Ditlev Vibe, mester brødrene Charles og Pierre Toussant Hanau 1752-1803. Proveniens. Gitt av stattholder prins Fredrik av Hessen til Ole Chr. Brede som takk for flytting av jakthytte fra Bogstad til slott Panker. Samtidig etui. (L:8,8cm/140g)
Vurdering: 70.000 kr - 80.000 kr
Ring i platina med marquise cut diamant, 1,75ct, SI1. (Ø:18,25mm).
Vurdering: 60.000 kr
Halskjede og ørepynt i 18k hvitt gull med 90+6 diamanter. (L:43cm)
Vurdering: 25.000 kr - 28.000 kr
Tilslag: 28.000 kr
Slipsnål i 14k gult gull (56 zolotnik) fattet med 11 diamanter, tot. ca 3,00ct, Russland 1908-1917, mesterstemplet CO og 56. (L:5,5cm/5,25g)
Tilslag: 15.500 kr
Et par ørepynt i hvitt gull med diamanter, hver ca 0,25ct.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 4.600 kr
Ring i platina med 0,79ct diamant. Gem sertifikat medfølger. Sjelden kvalitet. (Ø:17 mm).
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag: 35.000 kr
Hjertesølje i 930s, filigransarbeid med løv. (H:12cm)
Vurdering: 800 kr - 1.200 kr
Tilslag: 2.000 kr
Brosje og anheng i sølv.
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 1.900 kr
Ring i platina med diamant sentersten ca 1,00ct samt 21 mindre diamanter, mesterstemplet og fransk kontrollstempel. (Ø:15,75mm)
Vurdering: 30.000 kr - 40.000 kr
Tilslag: 38.000 kr
Hjørneskap med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. 1812, Hardanger, innv. sign. på døren. (H:96/B:63cm)
Tilslag: 40.000 kr
Gulvur, verk i messing mrk. Jos. Pomroy, London sent 1700-tallet, mahogni kasse med forgylte bronse detaljer. (H:262cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 7.500 kr
Kaminur i forgylt bronse, 1800-tallet. (H:45cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 2.500 kr
Kittil O. HAUKJEM
(1774-1859)
Sponeske med orig. rosemaling, eierinitialer og dat. 1825. (Ø:37/H:19cm)
Tilslag: 7.500 kr