Katalog for Vårauksjonen 2019

Kaminur
Kaminur, forgylt bronse, Frankrike 1800-tallet. (H:44cm)
Vurdering: 2.000 kr
Et par lysestaker med tilhørende stettefat i majolica, "Blackamoor" ant. Italia 1800-tallet. (H:43/34cm)
Vurdering: 8.000 kr - 10.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
Lot stetteglass med malt dekor i emaljefarger, Venezia ca. 1920, bestående av 12 champagneglass, 11 rødvinsglass og 10 hvitvinsglass. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv.
Vurdering: 4.000 kr - 6.000 kr
Tilslag: 11.500 kr
"Kneehole desk" i valnøtt, England 1700-tallet. (72x80x47cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
Serveringsfat i porselen "Flora Danica" Royal Copenhagen. (Ø:33,5cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 7.500 kr
Serveringsfat i porselen "Flora Danica" Royal Copenhagen. (Ø:36cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 7.500 kr
12 tallerkener i porselen med gjennombrutt kant "Flora Danica" Royal Copenhagen. (Ø:27cm)
Vurdering: 20.000 kr - 25.000 kr
Tilslag: 27.000 kr
3 tallerkener i porselen "Flora Danica" Royal Copenhagen. (Ø:22cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
Speil med forgylt og skåret dekor, medaljong i toppstytte med hinterglass dekor, sent 1700-tallet. (102x54cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
Et par alterstaker i bronse, barokk. (H:42cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 4.000 kr
Ikon med forsølvet rizza "Maria, de lidendes hjelper", Russland 1800-tallet. (26x17cm)
Vurdering: 2.000 kr - 3.000 kr
Festdagsikon, Nord Russland 1800-tallet. (45x39cm)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
Ikon med rizza i sølv, "St. Georg og dragen", Moskva, mesterstemplet AM 1854. (18x15cm)
Tilslag: 7.000 kr
Englefigur i skåret og malt tre, 1700-tallet. (H:36cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 4.200 kr
Detalj i eik med rester av maling, skåret relieffdekor, "Kristus i limbo". (22x20cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 2.200 kr
Et par armstoler i ibenholtfarget tre med forgylt dekor, George III.
Tilslag: 5.000 kr
Spillebord i valnøtt og mahogni med forgylte bronsedetaljer, nyrokokko. (76x79x47cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
Prismelysekrone, forgylt bronse med 8 lysarmer, empire stil. (H:135cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
Armstol, forgylt, gustaviansk, sign.
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 20.000 kr
Speil i valnøtt med skårne forgylte detaljer, 1700-tallet. (103x43cm)
Tilslag: 3.600 kr
Tedåse i blått glass med montering i 800s. (H:14,5cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 3.200 kr
Skål i 800s med blå glassinnsats. (H:7,5/L:15cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 3.600 kr
Kaffe-/sjokoladekanne i sterling sølv med sidehåndtak i tre, Carrington & Co, London, 1913. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (H:25cm/805g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 5.500 kr
Kaffe-/sjokoladekanne i sterling sølv med sidehåndtak i tre, Carrington & Co, London, 1913. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (H:25cm/750g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 5.500 kr
Et par 3-armede lysestaker i 830s. (H:32cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
Sukkerskrin i sølv, mesterstemplet IL, rokokko. (L:18cm/369g)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 13.000 kr
Tekanne i sterling sølv, London, 1905. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (H:11cm/420g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 5.500 kr
Drikkekrus montert med sølvlokk, fullstemplet, Oslo 1824, mester: Jacob Andreas Morth, mester i Oslo 1819-1839. (Reparasjoner.) (H:19,5cm)
Stetteboll 830s, drevet og gravert dekor med form av vikingskip, Torolf Prytz for Tostrup, 1908. (Ø:27cm/H:11cm/731g)
Vurdering: 3.000 kr - 4.000 kr
Tilslag: 4.000 kr
Beger i sølv med punslet dekor, dat. 1761, mesterstemplet CS, muligens Christian Seyler, Arendal. (H:11,5cm/204g)
Vurdering: 12.000 kr
Halskjede i 18k gult gull. (L:90cm/164g)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag: 44.000 kr
Miniatyregg i gult gull med turkiser, Russland, stmpl. 56. (H:16mm)
Vurdering: 3.000 kr - 5.000 kr
Tilslag: 2.500 kr
Ring i 18k hvitt gull med diamanter, sentersten ca. 0,50ct. (Ø:15mm/14,1g)
Ring i 18k hvitt gull med diamant, 0,75ct, VS2. Sertifikat medfølger. (Ø:16,75mm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
Collier i 18k hvitt gull med anheng/brosje i 14k hvitt gull fattet med 11 diamanter, (tot. 1,09ct). Takst David-Andersen 2018 kr. 66.000. (L:46cm/B:5,5cm/56g)
Vurdering: 12.000 kr - 15.000 kr
Tilslag: 11.000 kr
Perlekjede med ferskvannsperler, lås i 14k hvitt gull med stor ametyst og diamant, Van Bergen. (L:43cm)
Vurdering: 12.000 kr
Ring i 18k hvitt gull med diamanter. (Ø:17mm)
Vurdering: 10.000 kr
Halskjede og armbånd i 14k gult gull, "Bismark". (L:43cm/56g)
Vurdering: 9.000 kr
Tilslag: 10.000 kr
CARTIER seddelclips i 14k gult gull. (Ø:3,5cm/18g)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag: 10.000 kr
Brosje i platina med 3 store diamanter samt 148 diamanter i forskjellige størrelser, totalt ca 6,0ct. Proveniens: Alice Wedel-Jarlsberg, født Wagner. (L:6,4cm)
Vurdering: 25.000 kr - 30.000 kr
Tilslag: 26.000 kr
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, 1800-tallet.(H:23cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 5.500 kr
Mangletre med skåret akantusdekor, 1800-tallet. (L:79cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
Grøtamber med svidekor, og malt dekor, 17/1800-tallet. (H:37cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.200 kr
6 stoler med rester av orig. rødmaling, 1800-tallet
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
Hengeskap/overskap med orig. malt dekor, eierinitialer og dat. Gausdal 1796. (133x103x30cm)
Vurdering: 15.000 kr - 18.000 kr
Teppe, Kashmir, kunstsilke. (221x157cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 2.800 kr
Teppe, Alpan Cuba, Kaukasus, ca 1920. (166x108cm)
Vurdering: 6.000 kr - 8.000 kr
Tilslag: 4.400 kr
Hengeskap med orig. malt dekor, 1700-tallet.(64x43x22cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
Mangletre med orig. maling. (L:72cm)
Tilslag: 2.000 kr
Eske, pelikanformet med orig. malt dekor, eiernavn og dat. 1855, Trøndelag. (L:29cm)
Tilslag: 16.000 kr
Klaffebord med baluster ben, barokk, 16/1700-tallet. (77x131x52+52cm)
Tilslag: 10.500 kr
Tablet med skåret akantusdekor, Orkdal 1800-tallet. (114x71x19cm)
Tilslag: 17.000 kr
Ølbolle med orig. malt dekor, innvendig drikkevers og dat. 1817. (Ø:23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.900 kr
Hjørneskap med orig. malt dekor, dat. 1792, orig. hjertelås, Trøndelag. (H:114/D:38cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
Kollektbøsse, 1600/1700 tallet. Bøssen skal i følge eier være solgt på en auksjon på 1800 tallet da Mariakirken, Bergen (den gang Tyskekirken) skulle skifte tak. (H:21cm)
Vurdering: 20.000 kr
Åkle, 1800-tallet. (170x117cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.100 kr
Ølbolle med orig. maling, eiernavn: Lars Olsen Kalvik, dat. 1868. (H:12/Ø:20cm)
Vurdering: 1.200 kr - 1.500 kr
Tilslag: 2.000 kr
Eske med orig, maling, årstallet 1863 skåret på lokket. (12x23x15cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag: 2.200 kr
Drikkekanne med skåret dekor, lagget med vidjebånd, 1700-tallet. (H:26cm)
Vurdering: 10.000 kr - 12.000 kr
Tilslag: 12.000 kr
Skatoll med overskap, skåret dekor, orig. maling, dat. 1851, Ål i Hallingdal. (236x112x50cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 20.000 kr
Sukkerdrysse, empire, eierinitialer og dat. 1796, Andreas Kierumsgaard Sæbye's enke, mester i Bergen 1767-1783. (H:22cm/277g)
Tilslag: 11.000 kr
Snusdåse i sølv, innvendig forgylt, mesterstemplet IC. (7x6cm/58g)
Vurdering: 8.000 kr
Tekanne i 830s, dragestil, J. Tostrup 1904. (H:16cm/571g)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
Beger på 3 kuleføtter, ca 1795, Nils Edvardsen Aamodt, mester i Flekkefjord 1760-1810. (H:8cm/76g)
Vurdering: 4.000 kr - 5.000 kr
Tilslag: 3.700 kr
Tumling med gravert dekor og eiernavn, utydl. stempel for J. Jørgensen Egelsdorf d.e., mester i Bergen 1704-1737. (Ø:8cm/66g)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
Champagnebeger i sølv, Russland. (H:19cm/162g)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 1.400 kr
Kaffekanne i sterling sølv, rokokko, Newcastle, 1780. (H:27cm/760g)
Tilslag: 3.200 kr
Skål i forgylt 925s og emalje, David-Andersen. (Ø:16cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 2.000 kr
Belte i sølv med knivfeste, Henrik Møller, Trondheim. (L:84cm/346g)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
Regencebeger i sølv med drevet dekor på 3 kuleføtter, Jens Pettersen Smith, mester i Bergen, 1717-1744. (H:11,5cm/226g)
Tilslag: 13.000 kr
Et par ørepynt i 14k hvitt gull med 364 blågrønne diamanter, ca 1,50ct. (Ø:4cm/10,8g)
Tilslag: 14.000 kr
Ring i 18k hvitt gull med 5 brillianter, totalt 0,80ct samt 10 8/8 diamanter totalt ca 0,20ct. (Ø:16,5mm)
Vurdering: 9.000 kr - 10.000 kr
Tone VIGELAND
(1938-)
Anheng med kjede, 925s. (L:39cm/Anheng B:2cm)
Tilslag: 2.600 kr
Ring i 18k gult gull med 18 rubiner og 44 brillianter, ca 0,65ct. "Panter". Takst 2018 kr 22.000,-. (Ø:19,25mm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
Brosje i platina "Belle epoque" med 5 store og 34 diamanter i gradert størrelse, totalt ca 3,50ct. Proveniens: Alice Wedel-Jarlsberg. (B:3,7cm)
Tilslag: 16.000 kr
Teppe, Shahrbaff Hamadan. (241x133cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
Afghan Hatschlou, ca. 1950. (198x166cm)
Vurdering: 6.000 kr
Lysestake i messing, gotisk. (H:26,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 16.000 kr
Et par speillampetter, gustavianske, hallstemplet Stockholm, Johan Åkerblad. (H: 60cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 40.000 kr
Prismelysekrone med 4 lysarmer, empire, Sverige. (H:80cm)
Tilslag: 21.000 kr
Høyryggede stoler
Et par høyryggede stoler med skåret skjell i rygg og sarg.
Vurdering: 5.000 kr
Et par stoler i eik med gyldelær, barokk.
Vurdering: 8.000 kr
Konsollspeil, forgylt med marmorplate, Sverige 1800-tallet. (H:221+57/B:101cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 8.500 kr
Speil, forgylt, gustaviansk Stockholmsarbeide. (133x53cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 28.000 kr
"Apeorkester" i porselen bestående av dirigent, notestativ og 13 musikanter, Meissen. (H:17-12cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag: 64.000 kr
Ølglass, Nøstetangen el. Hurdal, 1760-1790. (H:14cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
Sukkerskål i gråling glass, Nøstetangen. (H:6/Ø:10,5cm)
Vurdering: 18.000 kr - 20.000 kr
Tilslag: 17.500 kr
Arkitektbord i mahogni med detaljer i messing, 1800-tallet. (77x94x62cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
Gulvur i valnøtt med intarsia, mrk. Joshua Buckingham, London, ca. 1700, William & Mary (H:218cm) Proveniens: Anders Sandvig.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag: 42.000 kr
Ottar HVAL
Mugge i 830s med trehåndtak, stemplet. (H:24,5cm/550g)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag: 4.000 kr
Johan Rohde
(1856-1935)
Kaminur i sterling sølv av Georg Jensen, København 1925-33, modell 333. (H:32cm)
Vurdering: 120.000 kr - 150.000 kr
Tilslag: 100.000 kr
Beger med gravert dekor og eierinitialer, ca 1740, ukjent mesterstempel PLH. (H:7cm/70g)
Tilslag: 2.600 kr
Lokkpokal i sølv med drevet dekor, Moskva 1700-tallet. (H:21cm/241g)
Vurdering: 12.000 kr
Et par lysestaker i 830s, David-Andersen. (H:20,5cm/577g)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag: 4.400 kr
Kaffeservise bestående av kanne, fløtemugge og sukkerskål i 830s, David-Andersen, 1918. (H:25cm/1437g)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 7.000 kr
Drikkekrus, "Brudefølge fra Søndmør", Egersund Fajansefabrik, lokk i sølv med innlagt medalje av Prins Eugene 1704, Ludvig Mauritzen Svab, mester i Larvik ca. 1733-1779. (H:16cm)
Tilslag: 6.000 kr
Vikingskip i 830s, David-Andersen. (L:41cm/836g)
Tilslag: 15.500 kr
Kandelaber i 800s G. Hermeling. (H:54cm/1865g)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 11.000 kr
Barokk drikkekanne i sølv, dat. 1691, Peder Johannesen Reimers, mester i Bergen 1670-1695. (H:21cm/913g)
Vurdering: 80.000 kr - 100.000 kr
Anheng med kjede i hvitt gull, fattet med 54 diamanter i varierende størrelse. Mesterstemplet, ant. Frankrike, 1930-tallet. (L:44,5cm/B:6cm)
Tilslag: 12.000 kr
Halskjede i 18k gult gull. (L:100cm/30g)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
Anheng med kjede i 14k gult gull med ca 1,50 ct diamant. (L:50cm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag: 27.000 kr
Ring i 14k hvitt gull med diamanter, totalt ca 1,80ct. (Ø:17,75mm)
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag: 38.000 kr
Armbånd i 14k gult gull, leddet med mattert og gravert dekor, sikkerhetslås. (L:19cm/48g)
Vurdering: 5.000 kr - 6.000 kr
Tilslag: 8.700 kr
Armbånd i i 18k hvitt gull med safirer. (L:18,5cm)
Vurdering: 9.000 kr
Antikk brosje i 18k gult gull fattet i sølv med oval brilliant, ca 0,50 ct, 64 roseslepne diamanter samt 3 rubiner, medfølgende samtidig skinnetui, 1800-tallet. (B:4cm/9g)
Tilslag: 9.000 kr
Solitaire ring i 14k hvitt gull med ca 2,30ct diamant. (Ø:17mm)
Tilslag: 8.000 kr
Ring i gult gull med 3 diamanter, hver ca 0,50ct. (Ø:14,5mm)
Vurdering: 15.000 kr - 20.000 kr
Tilslag: 15.000 kr
Armbånd i platina med totalt med diamanter, totalt ca 3,50ct. Takst 2016 kr 125.000 (L:19cm/21g)
Vurdering: 25.000 kr
Tilslag: 21.000 kr
Hengeskap med orig. maling, fyllinger i dør og sider med skårne ranker i front, 16/1700-tallet. (42x41x21cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 23.000 kr
Gedigen ølbolle med orig. rosemaling med innvendig og utvendig drikkevers, dat. 1843 og 1844, Kjetil Saaheim, Tinn. (Ø:57,8cm)
Vurdering: 40.000 kr - 50.000 kr
113
113
Hengeskap med orig. maling, eierinitialer og dat. 1790, Gudbrandsdalen. (76x85x35cm)
Vurdering: 8.000 kr - 12.000 kr
Tilslag: 8.500 kr
114
114
Kannestol med orig. rosemaling, dat. 1827, Thomas Luraas.(192x135x43cm)
Tilslag: 19.500 kr
115
115
Teppe,Bidjar kelim. (404x131cm)
Vurdering: 6.000 kr
116
116
Teppe, Bidjar, ca 1925. (205x128cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
117
117
Teppe, Hereke Kaiseri, silke på silke, sign. (274x393cm) Takst 100.000.
Vurdering: 30.000 kr
Tilslag: 50.000 kr
118
118
Gulvur med kineserier, messing verk og skive. Sigvart Mathiesen Schiøtz, Bergen (1738-1784) (H:220cm)
Tilslag: 2.800 kr
119
119
Et par veggaplikker i brennforgylt bronse med prismer, gustavianske. (H:57cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 26.000 kr
120
120
Sekretær i mahogni med forgylte bronsedetaljer, plate i sort sten, Frankrike sent 1700-tallet. (139x91x37cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 10.000 kr
121
121
Liten dragkiste med valnøtt finer, hemmelig rom, Norge 1700-tallet. (98x79x36cm)
Tilslag: 8.500 kr
122
122
Skatoll med overskap i eik, 1700-tallet (213x113x53cm)
Tilslag: 9.000 kr
123
123
Kommode i mahogni med forgylte bronsebeslag, Sverige 1700-tallet. (82x118x55cm)
Vurdering: 15.000 kr
Tilslag: 15.000 kr
124
124
John Carlisle of Providence, Rhode Island, USA (Style of)
10+2 spisestuestoler i mahogni, Hepplewhite shieldback-type med velurtrekk. En stol må restaureres. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv.
Tilslag: 41.000 kr
125
125
Spisebord i mahogni med 3 trepas ben, 2 ileggsplater. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (73x135x201+2x61cm)
Tilslag: 26.000 kr
126
126
Teppe, Tabriz, knyttet etter Ardebill teppet i Victorian Albert Museum. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (382x283cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 10.500 kr
127
127
Teppe, Bidjar kelim, ca. 100 år. (266x136cm)
Vurdering: 8.000 kr
128
128
4 stoler med skåret skjell i rygg og sarg, 1700-tallet.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
129
129
Kollektbøsse 1700-tallet. (29x18x21cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 10.000 kr
130
130
Bredøks, 15/1600-tallet. (L:51cm)
Vurdering: 4.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
131
131
Luktevannshus i sølv, rokokko. (H:6,5cm)
Vurdering: 2.000 kr
132
132
Beger på 3 kuleføtter, punslet og gravert dekor, delvis forgylt, ca 1700, mesterstemplet PE. (H:9cm/143g)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 7.000 kr
133
133
Hanseater beger i sølv med bajonettfatning, ustemplet, Bergen, ca 1600-1630. (H:13cm/185g)
Vurdering: 80.000 kr
Tilslag: 55.000 kr
134
134
Kaffekanne i sterling sølv med håndtak i tre, London, 1931. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (H:25cm/780g)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
135
135
Guttorm GAGNES
(1906-1964)
Vase i 830s og emalje, David-Andersen. (H:13,5cm/521g)
Tilslag: 4.400 kr
136
136
Bolle i 830s, dragestil, J. Tostrup 1903. (H:11,5cm/426g)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 4.600 kr
137
137
Renessanse drikkekanne i sølv, dat. 1617, ustemplet, Norge/Danmark. (H:16,5cm/463g)
Vurdering: 75.000 kr
Tilslag: 107.000 kr
138
138
Jardiniere i 830s med drevet dekor, David-Andersen. (H:15/L:37cm/1288g)
Tilslag: 7.500 kr
139
139
Et par George III "Salvers" i sterling sølv London 1797, Timothy Renou. Proveniens: Hilmar Reksten, Bergen, deretter i arv. (31x23x3cm/1504g)
Vurdering: 30.000 kr - 50.000 kr
Tilslag: 25.000 kr
140
140
Drikkekanne i sølv, dat. 1692, Morten Finchenhagen, mester i Kristiania 1684-1731. (H:19cm/1067g)
Vurdering: 170.000 kr - 200.000 kr
Tilslag: 240.000 kr
141
141
Armbånd i 18k hvitt gull med safirer, ca 7,00ct. (L:16cm)
Tilslag: 11.500 kr
142
142
Tone VIGELAND
(1938-)
Ring i 925s. (Ø:17,5mm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 1.500 kr
143
143
Tone VIGELAND
(1938-)
Dobbeltring i 925s, justerbar. (Ø:Min. ca 14mm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 1.700 kr
144
144
Et par ørepynt i 14k gult gull fattet i platina med 2 store carréslepne turmaliner, 8 safirer og 24 diamanter. (H:4cm)
Tilslag: 9.000 kr
145
145
Halskjede i 18k gult gull. (L:50cm/128g)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 26.000 kr
146
146
Et par ørepynt i 22k gult gull med diamanter og smaragder. (H:12mm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag: 5.000 kr
147
147
Colliere i hvitt gull og platina med ca. 2,65ct diamanter. (L:36cm/B:4,5cm)
Vurdering: 25.000 kr
148
148
Solitairering i 14k hvitt gull med en old-cut diamant på ca 1,20ct. Takst David-Andersen 2018 kr 75.000. (Ø:17mm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 19.000 kr
149
149
Ring i 18k hvitt gull med rosa topaz og 26 brilliantslepne diamanter, ca. 2,00ct. (Ø:16,25mm)
150
150
Ring i 18k hvitt gull med diamanter. Sentersten ca 0,50ct samt 26 diamanter til sammen ca 1,40ct. 1950-tallet. (Ø:17mm)
Tilslag: 10.000 kr
151
151
Smykkesett bestående av ørepynt, brosje, halskjede og diadem i sølv, stemplet Tostrup Kristiania 1874, originalt etui.
Tilslag: 4.200 kr
152
152
Vinglass, "Bruns modell", Nøstetangen. (H:16,5cm)
Vurdering: 12.000 kr
153
153
Vinglass, "Kreppige Dessert", Nøstetangen. (H:15,5cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 5.000 kr
154
154
Lysestake i messing, gotisk type. (H:14cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 3.000 kr
155
155
Drikkekanne i kobber med drevet dekor, innlagt mynt i lokket, løveformet jekk og ben i messing, ant. 1700-tallet. (H:28cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
156
156
Et par praktvaser i porselen, Frankrike første halvdel av 1800-tallet portretter av Carl Johan og Desideria (skade) (35cm)
Tilslag: 10.000 kr
157
157
Drikkekanne/løvekrus i bjerk, skåret dekor med riksvåpen. (H:24cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
158
158
Lars KINSARVIK
(1846-1925)
Stol i bjerk med skåret dekor (H: 80cm)
159
159
Lars KINSARVIK
(1846-1925)
Knelestol i bjerk med skåret dekor (H: 87cm) Angivelig fra Urnes stavkirke.
Vurdering: 6.000 kr
160
160
Seilbåtmodell i mahogni ca. 1960. (H:133/L:111cm)
Tilslag: 3.000 kr
161
161
Diorama "Havnemotiv fra Arendal" (31x51,5x28,5cm)
Tilslag: 7.500 kr
162
162
Diorama med halvmodell av fullriggeren "Astrid". (82x124cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 12.000 kr
163
163
Diorama med skipsmodell "Iris". (35x55x20cm)
Vurdering: 3.000 kr
164
164
Kronekompass /sladrekompass i malt jernblikk med glasskuppel. Innskrift på kuppel: Tvende søstr - Nøtterö". (H:38cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 30.000 kr
165
165
Skipsklokke i messing mrk. "America - Arendal - 1859". (H:40cm uten oppheng)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 8.500 kr
166
166
Lanterne i messing, mrk. Sleipner. (H:50cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 2.200 kr
167
167
Slingrebarometer i mahogi med messing montering, mrk. C. G. Schantz, København. (H:94cm)
Vurdering: 2.500 kr
Tilslag: 3.500 kr
168
168
Langkikkert i messing, 1800-tallet. (L:53+cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 1.600 kr
169
169
Verftsmodell "S.S. Laboremus" Framnes mek. Verksted. Pr. Sandefjord 1903. (L:131,5cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 14.000 kr
170
170
Helmodell i monter av seilskuten "Statsraad Lehmkuhl". (Monter:86x128x38cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 8.000 kr
171
171
Helmodell i monter av seilskuten "Sørlandet". (Monter:86x128x38cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
172
172
Helmodell i monter av seilskuten "Christian Radich". (Monter:96x141x38cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 6.500 kr
173
173
UKJENT KUNSTNER
Gouache, skuteportrett av jakten "Brødrene" ført av kapt. N.A.. Finne, bygget i 1820, usign. Skuten har trolig tilhørt Jørgen Høigilt Akselsen, Lillesand. (38x63cm)
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 9.000 kr
174
174
Arthur Victor GREGORY
(1867-1957)
Goaché Skuteportrett av fullriggeren "Velore" som var eid av Sven O Stray og M.F. Strays rederi i Kristiansand. Skipet ble bygget ved Richarson Duck & Co., Stockton. (53x89cm)
175
175
Frederik SØRVIG
(1823-1892)
Gouache, skipsportrett av galeasen "Ane Catharine af Kolding" ført avf Capt. B.E. Riise, sign. Bergen 1869. (41x58cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 10.500 kr
176
176
UKJENT KUNSTNER
Skuteportrett av barken "To venner". Bygget i Finland i 1853 og eid av August Konow i Bergen frem til 1864 hvoretter den ble solgt til Julius Olsen i Farsund. Skipet forliste i 1893 på sydkysten av Guernsey på ferden fra St. Ubes til Trondheim. usign. Barken har gitt navnet til "To venner" i Amalie Skrams romansyklus om Hellemyrsfolket. (52x71cm)
Vurdering: 10.000 kr
Tilslag: 10.000 kr
301
301
Speil forgylt, 1700-tallet. (61x29cm)
Vurdering: 3.000 kr
302
302
Erotisk figur i porselen Japan 1800/1900-tallet. (H:20/L:23cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 4.000 kr
303
303
Kinesisk teppe "Peking type" tidlig 1900-tallet. (235x170cm)
Vurdering: 12.000 kr
304
304
Et par platter i Sevres porselen "Napoleon motiver". (Ø:24cm)
Tilslag: 4.200 kr
305
305
Et par stoler, gustavianske. SENDT CITY NETTAUKSJONER - SEPT 2019
Vurdering: 4.000 kr
306
306
Et par pilgrimskrus i porselen, Guangxu 1875-1908. (H:26cm)
Vurdering: 8.000 kr
307
307
Et par kåpestaker i messing, barokk, 1600-tallet. (H:17,5cm)
Vurdering: 3.000 kr
Tilslag: 10.000 kr
308
308
Løvekrus i bjerk. (H:24cm)
Vurdering: 4.000 kr
309
309
Jacob TO
(1737-1769)
Drikkekanne, skåret dekor med fremstilling av apostlene og scener fra Kristi barndom, Sel i Gudbrandsdalen. (H:21cm)
Vurdering: 12.000 kr
Tilslag: 44.000 kr
310
310
Kiste med orig. rosemaling, Thomas Luraas. (91x118x61cm)
Vurdering: 20.000 kr
Tilslag: 22.000 kr
311
311
Hengeskap med orig. malt dekor med landskapsmotiver i fyllingene, 1700-tallet. (62x93x33cm)
Tilslag: 9.000 kr
312
312
Hengeskap med original malt dekor, eiernavn og dat. 1837, malt av Torstein Engen. Fra Hambro gård, Røen i Valdres. (123x101x26cm)
Tilslag: 8.000 kr
313
313
Ferdaskrin med orig. maling, 1700-tallet.(23x50x48cm)
Vurdering: 2.000 kr
Tilslag: 3.600 kr
314
314
Figurgruppe i porselen med 4 barn, Meissen. (H:15cm)
Vurdering: 1.500 kr
Tilslag: 3.400 kr
315
315
3 figurer i porselen, Meissen. (H:14/15cm)
316
316
Lysekrone i støpt forgylt metall med prismer, 16 lyspiper for stearinlys, 1800-tallet., el. montert. (H:105cm)
Tilslag: 8.000 kr
317
317
Kanne med lokk, lagget med rikt skåret dekor., 1700-tallet.(H:26cm)
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 11.500 kr
318
318
Båndvev med skåret dekor, orig. maling, 1800-tallet. (L:30cm)
Vurdering: 1.200 kr
Tilslag: 1.700 kr
319
319
To snarlike armstoler i mahogni, empire tidl. 1800-tallet, Frankrike.
Tilslag: 7.500 kr
320
320
6 stoler sent 1700-talls
Vurdering: 6.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
321
321
Arne KORSMO
(1900-1968)
Cocktailmixer i sølv med gripebelte i emalje, J. Tostrup. (H:10cm/1500g) Litt.: Grete Prytz Kittelsen "Emalje - design", avbildet s. 78.
Vurdering: 8.000 kr
Tilslag: 23.000 kr
322
322
Beger med løv, Hanseatertype, sent 1700-tallet, utydelig mesterstemplet NB. (H:12,5cm/117g)
Vurdering: 5.000 kr
Tilslag: 6.000 kr
323
323
Belte i sølv med filigransarbeid. (L:91cm/402g)
Vurdering: 2.000 kr
324
324
2 minatyrkrus i sølv for krydder, Marius Hammer. (H:7,5cm/176g)
Vurdering: 3.500 kr
Tilslag: 6.000 kr